banner406
banner396
25 Mayıs 2014 Pazar 11:01
İl MEM’ler Vesayet altına mı girdi?
 Maarif Müfettişleri istediğini aldı mı?
Maarif Müfettişlerinin en çok karşı çıktığı 6528 sayılı MEB temel kanunu (MEB tasarısı) 17 Maddesinin 3. fıkrasın da  ‘’Başkanlığa verilen görevlerin yerine getirilmesi amacıyla illerde İl Milli Eğitim müdürlükleri bünyesinde Maarif Müfettişleri Başkanlığı oluşturulur’’ maddesinde  yer alan bünyesinde kelimesinin fiziki olarak birlikteliği ifade ettiğini İl Milli Eğitim müdürüne bağlı oluşturulur, şeklinde yapılacak bir yönetmelik maddesini kabul etmeyeceklerini eğer yönetmelikte bağlı kelimesi yer alırsa kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için Danıştay’a götüreceklerini ifade ediyorlardı.
24 Mayısta  yayımlanan  Maarif Müfettişleri yönetmeliği 44. maddenin 1.fıkrası “Başkanlığa verilen görevlerin yerine getirilmesi amacıyla illerde, İl Milli Eğitim müdürlükleri bünyesinde İl milli eğitim müdürüne bağlı olarak görev yapmak üzere maarif müfettişleri başkanlığı oluşturulur.” Şeklinde düzenlenmiştir.
Yönetmelik maarif müfettişlerinin itiraz ettiği şekilde il milli eğitim müdürüne bağlı şeklinde düzenleme yapılmıştır. Maarif müfettişleri bu maddenin iptali için dava açacaklarım mı bekleyip görelim.
Maarif Müfettişleri yönetmeliğinde  her ne kadar il milli eğitim müdürüne bağlı şeklinde ifade edilmiş ise de yönetmeliğin 58.maddesinin 1.fıkrasında maarif müfettişlerine görev emirleri “ Müfettiş ve müfettiş yardımcılarına rehberlik ve denetim, araştırma, inceleme, soruşturma ve ön incelemelere yönelik görevlendirme emirleri; illerde maarif müfettişleri başkanı tarafından verilir” şeklinde yönetmelikte düzenleme yapılmıştır.
Yürürlükten kaldırılan MEB Eğitim Müfettişleri Başkanlığı yönetmeliğinin görev emirleri ile ilgili 56.maddesi 1 ve 2 fıkrasında  “1) Müfettiş ve müfettiş yardımcılarına inceleme, araştırma, soruşturma ve ön incelemelere yönelik görevler, bu konulara ilişkin alınacak onaylara dayalı olarak verilir.
(2) Müfettiş ve müfettiş yardımcılarına vali, il millî eğitim müdürü ve başkanın dışında hiç kimse görev, emir ve talimat veremez.
Yürürlükten kaldırılan yönetmelikte Vali ve İl Milli Eğitim müdürlerine tanınan teftişin esasını oluşturan inceleme, soruşturma görevlendirme emirleri verme yetkisi  yayımlanan maarif müfettişleri yönetmeliği ile İl Milli Eğitim Müdürünün şahsi soruşturmaları hariç Vali ve İl milli eğitim müdürünün yetkisinden alınarak maarif müfettişleri başkanına verilmiştir.
Bundan sonra il milli eğitim müdürleri soruşturma açılması için görevlendirme emiri düzenleyemeyecek inceleme ve soruşturma taleplerini maarif müfettişleri başkanına iletecek görevlendirme emiri maarif müfettişi başkanın  onayına sunmak zorunda kalacaktır.
Maarif müfettişleri görünen o ki yönetmelikte il milli eğitim müdürüne bağlı şeklinde ifade edilmiş olsalar  bile yönetmelik teftiş sitemini il milli eğitim müdürünün yetkisinden çıkarmış kendi başlarına bağımsız hale getirmiş gibi gözükmektedir.
Maarif müfettişleri il milli eğitim müdürüne  bağlı kelimesine takılıp kalmalarına gerek yok gibi  yönetmeliğin genelide isteklerine ulaşmılar gibi  gözükmektedir.
Anlaşılan o ki bundan sonra inceleme soruşturma konuları il milli eğitim müdürü ile maarif müfettişleri başkanı arasında büyük mücadeleye sahne olacak gibi görünmektedir.
İl milli eğitim  müdürlerinin vesayet altına girme endişesi yayımlanan bu yönetmelikle yarı vesayet şeklinde gerçekleşmiş gibi gözükmektedir.
Selam ve Saygılarımla
Fatih GENÇ
Eğitim Yöneticisi
Kamu.tv.tr
Son Güncelleme: 25.05.2014 11:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.