banner374
06 Nisan 2013 Cumartesi 08:50
İl Milli Eğitim'den Mevzuata Aykırı Yazı
 Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 04/04/2013  tarih ve  474282  sayılı yazı ile tüm birimlerde görev yapan personelin dilekçe ile müracaatlarında ve ilgililer için düzenlenen kurumun tüm yazışmalarında ilgililerin T.C kimlik numarasının kullanılması zorunluluğu bulunduğunu, bu nedenle ilgililerin dilekçe ile başvurularında T.C kimlik numarasının yazılması T.C kimlik numarası bulunmayan dilekçelerin işleme alınmaması, ayrıca ilgililerin dilekçelerine işlem yapan birimlerin düzenleyecekleri her türlü üst yazı, göreve başlama yazısı, görev den ayrılma yazısı, form, belge vb. yazışmalarda ilgililerin T.C kimlik numarasını zorunlu olarak kullanmaları gerektiğini belirterek konunun ilgili birimlere duyurulması ve gerekli hassasiyetin gösterilmesini  rica etti. (Resmi Yazı haberin devamındadır)
Vali adına  imzalanarak tüm teşkilata gönderilen ve mevzuatla hiçbir ilgi tutulmadan  “T.C kimlik numarasının kullanılmasının zorunluluğunun bulunduğu” iddia edildiği bu yazı mevzuata aykırıdır,  uygulandığında istenmedik hukuki sonuçlar doğuracaktır.

Dilekçe ve Müracaatlar Konusu ile ilgili olarak mevzuatımızda Neler  Var?

Konu ile ilgili olarak mevzuatımızda 4 adet Kanun, 2 adet Yönetmelik ve 1 adet Başbakanlık Genelgesi bulunmaktadır. Bunlar;

1- 3071 Sayılı Dilekçe Kanunu

2- 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun

3- 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu

4- 5176 Sayılı Kamu Görevlileri Etik Kurulu Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun

5-Devlet Memurlarının Şikayet ve Müracaatları Hakkında Yönetmelik

6-Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik.

7- Dilekçe ve Bilgi Edinme Hakkının Kullanılmasına Dair Başbakanlık Genelgesi (2004/12 no'lu Genelge)

 

Peki Mevzuat Bu Konuda Ne Diyor? Hangi Dilekçeler İşleme Konulmaz?

1 ) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 21 inci maddesine dayanılarak hazırlanan Devlet Memurlarının Şikayet ve Müracaatları Hakkında Yönetmeliği'nin “Müracaata ilişkin usul ve esaslar” Başlıklı 13.maddesinde “Bu Yönetmeliğin 5 inci, 7 nci, 8 inci, 9 uncu ve 10 uncu maddeleri ile belirlenen usul ve esaslar Devlet memurlarının yapacakları müracaatlar hakkında da geçerlidir.” hükmü yer almaktadır. Yönetmeliğin 5 inci, 7 nci, 8 inci, 9 uncu ve 10 uncu maddelerinde “maksadı en iyi ifade edecek şekilde ve mevzuat hükümlerine uygun olarak yazılan bir dilekçe ile” hükmü yer almaktadır.

2) 3071 Sayılı Dilekçe Kanunu'nun “Dilekçede Bulunması Zorunlu Şartlar” Başlıklı 4. maddesinde “Türkiye Büyük Millet Meclisine veya yetkili makamlara verilen veya gönderilen dilekçelerde, dilekçe sahibinin adı-soyadı ve imzası ile iş veya ikametgah adresinin bulunması gerekir.” hükmü yer almaktadır.

Aynı yasanın “İncelenemeyecek Dilekçeler” Başlıklı 6.maddesinde de “Türkiye Büyük Millet Meclisine veya yetkili makamlara verilen veya gönderilen dilekçelerden;

a) Belli bir konuyu ihtiva etmeyenler,

b) Yargı mercilerinin görevine giren konularla ilgili olanlar,

c) 4 üncü maddede gösterilen şartlardan herhangi birini taşımayanlar, İncelenemezler.” hükmü yer almaktadır.

3) 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu'nun “Başvuru Usulü” Başlıklı 6. maddesinde de “Bilgi edinme başvurusu, başvuru sahibinin adı ve soyadı, imzası, oturma yeri veya iş adresini, başvuru sahibi tüzel kişi ise tüzel kişinin unvanı ve adresi ile yetkili kişinin imzasını ve yetki belgesini içeren dilekçe ile istenen bilgi veya belgenin bulunduğu kurum veya kuruluşa yapılır. Bu başvuru, kişinin kimliğinin ve imzasının veya yazının kimden neşet ettiğinin tespitine yarayacak başka bilgilerin yasal olarak belirlenebilir olması kaydıyla elektronik ortamda veya diğer iletişim araçlarıyla da yapılabilir. Dilekçede, istenen bilgi veya belgeler açıkça belirtilir.” hükmüne yer verilmiştir.

4) Bilgi Edinme Hakkı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkında Yönetmeliğin “Başvuruların Cevaplandırılması” Başlıklı 18. maddesinde de “Daha önce cevaplandığı halde aynı kişiler tarafından yapılan tekrar mahiyetindeki başvurular ile soyut ve genel nitelikteki başvurular işleme konulmaz ve durum başvuru sahibine bildirilir.” hükmü yer almaktadır.

5) Dilekçe Hakkının ve Bilgi Edinme Hakkının Kullanılması Hakkındaki 2004/12 nolu Başbakanlık Genelgesinin;

1/a.maddesinde de “Ad, soyad ve adres bulunmayan, imza taşımayan, belli bir konuyu içermeyen, ya da yargı mercilerinin görevine giren konularla ilgili dilekçeler cevaplandırılmayacaktır.

Genelgede ayrıca “bilgi edinme hakkı ile dilekçe hakkının mevzuatımızda yer alan esas ve usullere uygun olarak etkin kullanılmasını teminen, bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatları, valilik, kaymakamlık ve mahalli idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşları, hizmet alanlarında aşağıda yazılı kurallara uymakla yükümlüdürler.” hükmüne yer verildikten sonra, bu Genelgenin getirdiği kuralların “idareye yapılan her türlü başvuru aşağıda belirtilen usule uygun olarak cevaplandırılacaktır” şeklinde ki düzenleme ve Genelgenin son paragrafında da “Bu itibarla; "Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun" ile "Bilgi Edinme Hakkı Kanunu" hükümlerinin gerekleri, bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından yukarıda belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda yerine getirilecektir.” düzenlemesine yer verilerek Genelgenin tüm kamu kurumlarını kapsadığı vurgulanmıştır.

Sonuç olarak; mevzuatımızda T.C kimlik numarasının kullanılmasının zorunluluğu bulunduğu, T.C kimlik numarası bulunmayan dilekçelerin işleme alınmaması ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

En önemlisi ise bu Genelgede yer alan hususlara aykırı hareket eden kamu görevlileri ile ilgili olarak da hakkında “Bu çerçevede, konuya ilişkin Anayasal ve yasal kurallar ile yukarıda belirtilen usul ve esaslar hakkında tüm personel bilgilendirilecek, personele yönelik eğitim programlarında konuya ayrıntılı olarak yer verilmesi sağlanacak, bilgi edinme ve dilekçe haklarının kullanımı kapsamındaki başvurulara ilişkin uygulamalar mevzuat dahilinde denetlenecek ve denetimler sonucu belirtilen kurallara uymadıkları saptanan kamu görevlileri hakkında genel hükümlere göre disiplin ve ceza işlemleri uygulanacaktır.” şeklinde düzenleme getirilmiştir.

banner182
Son Güncelleme: 06.04.2013 08:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
bir dost 4 yıl önce

malatya ilinde deaynı uygulama var.birileri gı... danbişeyler uyduruyor.