banner406
banner396
30 Mayıs 2013 Perşembe 08:06
İlave Eğitim ve Öğretim Tazminatı İçin Dilekçe Kampanyası
 Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Meslek Dersi Öğretmenlerinin ilave eğitim ve öğretim tazminatından faydalandırılabilmeleri için dilekçe kampanyası düzenliyoruz. Üyemiz olan Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Meslek Dersi Öğretmenleri aşağıda belirtilen dilekçe örneğini doldurup, imzalayarak öncelikle il başkanları belirlenmiş illlerde dilekçeleri kendi il başkanlarına teslim edecektir. İl başkanları belirlenmemişse aşağıda belirtilen adrese posta veya kargo yoluyla gönderilmesi gerekmektedir. Kampanyamız 3 Hafta sürecektir. 3 hafta sonra ilgili dilekçeler Derneğimiz tarafından Milli Eğitim Bakanlığına iletilecektir. Sorunun çözümü noktasında derneğimizce tüm çalışmalar yapılacaktır. Bu konuda sorun ve önerilerinizde http://www.saglikegitimcileri.org.tr/?SyfNmb=3&pt=İletişim linkinden bizimle irtibata geçebilirsiniz
İl Başkanı Belirlenmeyen İllerde Üyelik Formunun Gönderileceği Adres:
Sağlık Eğitimcileri Derneği
Demirtepe Mahallesi Özveren Sokak No:3/8
Çankaya/Ankara

SAĞLIK EĞİTİMCİLERİ DERNEĞİ GENEL MERKEZİNE
ANKARA
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı .................Anadolu Sağlık Meslek Lisesinde Öğretmen olarak görev yapmaktayım. Sağlık Eğitimcileri Derneğimizin de üyesi olarak bulunmaktayım.
Derneğimizin Tüzüğünün 2.Maddesinde "Dernek, üyelerinin mesleki ve sosyal faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak, haklarını savunmak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek, halkın sağlık alanıyla ilgili eğitimi ve sosyal gelişimine katkı sağlamak üzere kurulmuştur." diye belirtilmektedir. Derneğimizin Tüzüğünün 2.Maddesi gereği aşağıda belirtilen mağduriyetimizin Milli eğitim Bakanlığına iletilmesi talebimden ibarettir.
Millî Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Sağlık Meslek Lisesi Meslek Dersi Öğretmenlerinin ders saati sayısı konusuyla ile ilgili 12.12.2012 tarih ve 719150 66/869/218635 sayılı 81 İl Valiliğine yazmış olduğu yazısında sağlık alanı öğretmenlerinin “atölye ve laboratuar” öğretmenleri kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtmektedir.
Sağlık Meslek Lisesi Meslek Dersi Öğretmenleri ‘atölye ve laboratuar öğretmeni' olarak değerlendirilmesine rağmen Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar'ın ekinde yer alan III Sayılı Cetvelin A. Eğitim Öğretim Tazminatı bölümünün II. sırasında yer alan tazminatlardan da yararlanamamaktadırlar. 657 sayılı Kanunun 152. maddesinde, "ilave eğitim öğretim tazminatı" başlıklı bölümünde;
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dâhil öğretmen unvanlı kadrolara atananlardan Bakanlar Kurulunca belirlenecek okul, kurum ve branşlarında görev yapanlara ayrıca;
a)Dört yıl veya daha fazla yükseköğrenim görenler için %15'ine, b) Üç ve iki yıllık yükseköğrenim görenler için %10'una," diye belirtmektedir.
Oranların kime ne kadar uygulanacağı Bakanlar Kurulunu 2006/10344 sayılı Kararında ayrıntılı açıklanmıştır.
Memurların Zam ve Tazminatlara ilişkin Yan Ödeme kararnamesindeki eksiklikler nedeniyle Mesleki Teknik Eğitim veren okullar dışında görev yapan Anadolu Sağlık Meslek Liselerindeki Meslek Dersleri Öğretmenleri ilave eğitim öğretim tazminatından faydalanamamaktadırlar. İlave eğitim öğretim tazminatı sadece mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarında görevli atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmenlerine ödenmektedir.
Sağlık Meslek Dersleri öğretmenlerinin branşı III sayılı cetvelde yer almadığından ilave eğitim-öğretim tazminatından ne kadar faydalanması gerektiği bilinmemekte ve III sayılı cetvelin II. fıkrasında da adı geçen V sayılı cetvelin 54. sırasında yer alan Sağlık Meslek Liselerinde okutulan alan/dalların III sayılı cetvel kısmında yer alan gruplara eklenmediğinden emsal kadro tespiti de yapılmadığından ilave eğitim ve öğretim tazminatı ödenememektedir.
Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği (Seri No:160)
D- III Sayılı Cetvele İlişkin Açıklamalar
1- III sayılı Cetvelin “A. Eğitim Öğretim Tazminatı” bölümünün (II) nci sırasında öngörülen ilave eğitim öğretim tazminatından yararlanabilmek için;
- Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadroda bulunmak,
- V sayılı Cetvelde sayılan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanmış olmak,
- Söz konusu okul ve kurumlarda görev yapmak,
- Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere branşlarında fiilen derse girmek, şartlarının bir arada bulunması gerekmektedir.
Bu dört şartı bir arada taşıyan öğretmenlere, branşlarına ve öğrenim durumlarına göre, III sayılı Cetvelin (A-II/a, b, c, d, e) sıralarında belirtilen ilave eğitim öğretim tazminatları ödenmektedir.
Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliğine göre Sağlık Meslek Dersleri öğretmenleri ilave eğitim öğretim tazminatından faydalanabilmek için için gerekli tüm şartları taşıyor olmasına rağmen hala bu haktan faydalandırılmamaktadırlar. Sağlık Meslek Liseleri Meslek Dersi öğretmenleri atölye ve laboratuar öğretmenleri kapsamında değerlendiriliyorsa ilave eğitim ve öğretim tazminatından yararlanması gerekmektedir.
Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak mağduriyetimi içeren dilekçemin Milli Eğitim Bakanlığına iletilerek atölye ve laboratuar öğretmenlerine vermiş olduğu ilave eğitim ve öğretim tazminatlarından Sağlık Meslek Lisesi Meslek Dersi Öğretmenlerinin de faydalandırılması hususunda;
Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim..../05/2013
Adı ve Soyadı
(İmza)
Adres:
TC:
Tel:

Öğretmenlerin İlave Eğitim ve Öğretim Tazminatı Alabilmesi İçin Dilekçe Kampanyası
Son Güncelleme: 30.05.2013 08:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.