banner406
banner396
07 Mayıs 2013 Salı 23:15
İlçe milli eğitim müdürleri mağdur olacak!
Sınavsız ilçe milli eğitim müdürü atamalarının yargıya taşınmasını bekliyordum. Böyle bir hamlenin TEÇSEN değil de TÜRK EĞİTİM SEN tarafından yapılacağını düşünüyordum. Ama yanıldım! TEÇSEN Mart 2012 tarihinden sonra ilçe milli eğitim müdürü kadrolarına yapılan atamaların iptal edilmesi için Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesine müracaatta bulundu.

“Süreç nasıl başladı?”
Türkiye Büro Çalışanları Sendikası, 27 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Kamu kurum ve kuruluşlarında görevde yükselme ve unvan değişikliği esaslarına dair genel yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliğin”, 1/c maddesindeki “ilçe müdürü kadrolarına” ibaresinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı. Danıştay, 2 Ekim tarihli kararıyla yönetmeliğin birinci maddesinin tamamı yönünden yürütmeyi durdurma kararı verdi. Büro-Sen’in 2012/4710 esas sayılı davasında ise maddenin tümü yönünden yürütmeyi durdurma verildiği için bu dosyada yeniden yürütmeyi durdurma kararı vermeye yer olmadığına karar verildi.


“Geçmişten ders alınmadı”
MEB teşkilatı 2007 yılında da benzer bir iptali yaşamıştı. Bakanlık yönetmelik değişikliği yaparak şube müdürü ataması yapmıştı. Bu değişikliğin yürürlüğü Danıştay kararı ile durdurulmuştu. Bu karar sonrasında bir sendika tüm atamaların iptalini istemiş, Bakanlıkta reddetmişti. Bunun üzerine Danıştay 2. Dairesi E.No:2007/2076 nolu kararı ile işlemin yürütmesini durdurmuş ve yapılan tüm atamaların iptal edilmesi gerektiğine karar vermişti.
Şimdi de benzer bir durum söz konusudur. İlçe milli eğitim müdürlüğüne sınavsız atanabileceği ile ilgili özel bir mevzuatın olması bile iptalleri etkilemeyecektir. Çünkü bu kadrolara atanmanın en üst yasal dayanağı ile ilgili ortada bir karar vardır. İlçe milli eğitim müdürlüğü kadrolarına özel yönetmelikte okul müdürü olarak belirli bir süre çalışma şartı getirilmiş de olsa bu işlem iptal edilecektir.


“30 gün içerisinde iptaller gerçekleşmeliydi”
MEB, Danıştay 5. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı verdikten sonra idare 30gün içerisinde, 27 Mart 2012 tarihinden sonra yapılan ilçe milli eğitim müdürü atamalarını iptal etmeliydi. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı böyle bir yola başvurmadı. Çünkü çerçeve yönetmelik ile ilgili verilen yürütmeyi durdurma kararının kendisini bağlamadığını ileri sürdü. Varolan yönetmelik gereği atamaların iptal edilmesinin söz konusu olmadığı da belirtildi. Burada bir problemin olup olmadığını TEÇSEN’in açtığı dava sonucunda göreceğiz.

“Çerçeve yönetmelik kimi bağlar”
Görevde yükselme ve unvan değişikliğine dair genel yönetmeliğe göre bakanlıklar(MEB’ dahil) kendi yönetmeliklerini hazırlamaktadırlar. Başbakanlığın bu yönetmeliği ÜST MEVZUAT tır!Diğer mevzuatların dayanağı durumdadır. Üst mevzuat için verilen bir mahkeme kararı benim bakanlığımı ilgilendirmez demek doğru olmadığı gibi yasal da değildir. Kaldı ki çerçeve yönetmeliğinin direkt olarak uygulandığı bakanlıkta yoktur. Eğer bu dava reddi yönünde olmasa idi, MEB bal gibi de bu kadrolara istediği gibi atama yapabilecekti.

“İptaller domino etkisi yapabilir”
İptaller gerçekleştiği takdirde birçok ilçe milli eğitim müdürü eski görev yerlerine dönecekler. Eski görev yerlerinde başka yöneticiler var ise onlarda bu iptalden etkileneceklerdir. Yani iptaller gerçekleştiği takdirde domino etkisi yapacak. Birçok ilçe milli eğitim müdürü ve okul yöneticisi bundan etkilenecek. Merkez teşkilatında ise mahkeme kararını uygulamayanların işi daha zor olacaktır. Yargıya hesap vermek zorunda kalacaklardır. Görevi kötüye kullanarak devleti zarara uğratmadan yargılanabilirler.

“Türk Eğitim Sen’in Sessizliği”
Türk Büro Sen’in müracaatı ile alınan yürütme kararından sonra Türk Eğitim Sen konuyu MEB’ e iletti. Aralık 2012 de yaptığı müracaat ile ilgili geçen zaman içerisinde bu konu ile ilgili hiçbir açıklamayı duymadık. Kaldı ki Türk Eğitim Sen in de algısı yalnızca “yurt müdürleri” olmuştur. Sınavsız atanan yurt müdürlerinin iptalini istemiştir. Oysa mahkeme kararı açık ve nettir. İlçe müdürü ibaresi ile ilgilide yürütmeyi durdurma talebi vardır.


Hüseyin AKAY


Son Güncelleme: 07.05.2013 23:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.