banner406
banner396
26 Kasım 2012 Pazartesi 15:00
İlçe Müdürlerinin Mali Hakları Ve Diğer Konular…

İlçe milli eğitim müdürlerinin mali hakları yetki ve sorumlulukları ile doğru orantılı değildir. İlçe milli eğitim şube müdürlüğü görevini yürütürken, ilçe milli eğitim müdürlüğüne atanan bir yöneticinin maaş parametrelerinde hiçbir değişiklik olmamaktadır. Oysa okul müdür yardımcısıiken okul müdürlüğüne atanan bir yöneticinin yan ödeme katsayısı ile haftalık ek ders ücreti ders saatinde artış olmaktadır. Okul müdürü ilçe milli eğitim müdürlüğü görevine atanınca yan ödeme katsayısı azalmaktadır. Ancak ek ödeme gösterge rakamı artmaktadır. Yalnızca şube müdürü, il müdür yardımcılığına ya da il müdürlüğü görevine atandığında mali haklarında artış olmaktadır. Yetki ve sorumluluk artarken maaşı oluşturan parametrelerinde artması gerekir. Diğer kurum yöneticilerinin mali haklarına baktığınızda, görevde yükselinildiğine maaşları da artmaktadır. 

Bu durum eşit işe eşit ücret ilkesine aykırı olduğu gibi Anayasa'nın 55. Maddesine de aykırıdır.

Not; İlçe milli eğitim müdürü/şube müdürü/okul yöneticisi maaşlarını yazarken, okul yöneticilerinin mali haklarının daha fazla olduğunu ifade etmiyorum. MEB de daha üst görevlere atandığınızda mali hakların paralel olarak artmadığını göstermek için kıyaslama yapıyorum.

“Denetçilerin görevi ne?”

Bakanlık Denetçileri (Bakanlık Müfettişleri) 652 sayılı KHK den önce liseleri ve il/ilçe mili eğitim müdürlüklerini rehberlik, soruşturma, denetim ve iş başında yetiştirme işlemlerini bakanlık denetçileri yerine getiriyorlardı. Bu konuda sıkıntı yaşanmıyordu. Bunun kurumların üç yılda, beş yılda denetlenmesi ile hiçbir ilişkisi yok. Yılda beş defa bakanlık denetçileri bu kurumlara denetim için gelse bir rahatsızlık oluşturmamaktadır. Bu hususta ortaöğretim kurumlarında bir anket yapılsa bu husus tahsis edilecektir.

Milli Eğitim Müdürlükleri yönetmeliği yayınlandıktan sonra bakanlık denetçilerinin taşrada denetleyeceği kurum kalmamıştır. 652 sayılı KHK nin 17. Maddesinin alt bentlerinde kurumların adı zikredilmez iken daha geniş ifadeler kullanılmaktadır. Taşrada tüm kurumların denetim işleri KHK nin 41. Maddesi ile il eğitim denetmenlerine bırakılmıştır. Bu durum denetçiler,  bundan sonra ne yapacak? Sorusunu akla getirmektedir. Yalnızca Sayın Bakan'ın vereceği talimatları yerine getireceklerdir.  Anlaşılan rutin kurum denetimi yapamayacaklardır.

“Rotasyon açıklamaları”

Sayın Bakanımızın, Memursen Başkanı Sayın Gündoğdu ile yaptığı görüşmede yaz aylarında taşra teşkilatı yöneticilerine yönelik rotasyonun sinyallerini verdi. Yani rotasyondan vazgeçilmiş değil. Birkaç ay önce Bakan Yardımcımız ile yaptığımız görüşmede de rotasyonun sadece ertelendiği söylenmişti. Yeni eğitim sisteminin uygulanmasından önce yöneticilerin yer değiştirmesinin uygulamayı etkileyeceği kaygısı belirtilmişti. Sayın Bakanımızda aynı konuları ifade etti. Dernek olarak bizim görüşümüz şube müdürleri norm dağılımından sonra ve rotasyondan önce isteğe bağlı yer değişikliklerinin yapılmasıdır. Bu uygulama bazı mağduriyetleri önleyecektir.


İlçe milli eğitim müdürü ve bazı okul yöneticilerinin maaşları ile ilgili bilgiler;
MAAŞ PARAMETRELERİ
ŞUBE MÜDÜRÜ
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ
Sabit Veri İsimleri
Oranlar
Sabit Veri İsimleri
Oranlar
Özel Hizmet Tazminatı
135%
Özel Hizmet Tazminatı
135%
Ek gösterge
3000
Ek gösterge
3000
Yan Ödeme
1100
Yan Ödeme
1100
Ek ödeme katsayısı
170%
Ek ödeme katsayısı
170%
YATILIOKUL MÜD.YARD.
YATILI OKUL MÜDÜRÜ
Sabit Veri İsimleri
Oranlar
Sabit Veri İsimleri
Oranlar
Özel Hizmet Tazminatı
100%
Özel Hizmet Tazminatı
100%
Ek gösterge
3000
Ek gösterge
3000
Yan Ödeme
1400
Yan Ödeme
1425
Haftalık Ek ders Ücreti
18 saat
Ek ödeme katsayısı
30 Saat
Okul Yöneticileri için Tazminatlar 1ve 2. derece


Son Güncelleme: 26.11.2012 15:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.