banner374
07 Ağustos 2012 Salı 18:13
İlkokula bir yıl geç yazdırmak için aileler psikiyatristlere koşuyor...

Çocuğunu ilköğretim 1.sınıfa göndermek istemeyen ailelerin çocuk psikiyatristlerine başvurduğu bildirildi. Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretime başlangıç yapmak için 66 ayı doldurmayı yeterli görürken, çocuğunu okula göndermek istemeyen ailelerde; çocuk psikiyatristlerininin yolunu tutuyor. Çocuk psikiyatristinden bedensel ve zihinsel gelişimi 1. sınafa gitmesi için yeterli değildir raporu alan aileler, okula çocuklarını bir yıl geç gönderebiliyor.


VELİLER ÇOCUK PSİKİYATRİSTLERİNE BAŞVURUYOR


Yozgat Devlet Hastanesi Çocuk ve Ergin Psikiyatristi Uzmanı Dr. Veli Kurt, okullara kayıt döneminin başlamasıyla birlikte Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Polikliniği'ne müracaat edip çocuklarının 1. sınıfa gidip gidemeyeceği yönünde rapor isteyen velilerin sayısında artış olduğunu söyledi. Aileleri tarafından polikliniğe getirilen çocukların zihinsel, sosyal ve duygusal yönden gelişimlerinin izlendiğini, bedensel yönden gelişimleri ise Çocuk Hastalıkları Poliklinikleri'nde takip edildiğini vurgulayan Uzman Dr. Kurt, "Uygun görülen çocukların okula 1 yıl geç gitmesi için rapor düzenleniyor. Çocuklarının fiziksel ve ruhsal yönden okula başlayamayacağı kanaatinde olan aileler. Biran önce hastanemize başvurarak uzman görüşünü almalarını istiyoruz. Şu anda hastanelerde yoğunluk yok ancak okulların açılma döneminde yoğunluk artacaktır." dedi.


BU ÇOCUKLAR İLKOKULA BİR YIL GEÇ BAŞLAMALI


60-72 ay arası kreş eğitimi almamış, hiç anasınıfını görmemiş, kendi öz bakımını tam manası ile yapamayan, konuşma güçlüğü yaşayan, çekingen, utangaç, iletişim sorunu yaşayan çocukların kesinlikle 1. sınıf yerine anasınıfına gönderilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Kurt, Bu çocuklar anasınıfına giderek 1 yıl kaybetmeyecek tam tersi uzun vadede daha fazla kazanım elde edeceklerdir." diye konuştu. 
banner182
Son Güncelleme: 07.08.2012 18:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol