banner406
banner396
06 Ağustos 2012 Pazartesi 14:18
İlkokullarda ve Ortaokullarda Öğrenci Aktarımı
 
 

 

         Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Okul dönüşümleri ve Öğrenci aktarımları konulu yazı yayımladı.

       Birinci sınıflar dışındaki diğer sınıfların öğrenci bilgileri ilköğretim okullarında bulunduğu, bu öğrencilerin söz konusu ilkokul ve ortaokullara aktarımları il/ilçe öğrenci yerleştirme komisyonları tarafından e-okul üzerinden kapatılan kurum işlemleri/öğrenci aktarma/dönüştürülen okul öğrenci aktarımı ekranından açıklamalar doğrultusunda yapılacağı belirtilmektedir.

 

            Açıklamada,

            Öğrenci aktarımları 3 kategoride gerçekleştirilecek olup bunlar; sadece 5. sınıflar, 5-8 inci sınıflar ve 2-4 üncü sınıflar (sınıf tekrarlan varsa 1-4) şeklinde yapılacaktır.

 

            1- Müstakil ilkokullarda öğrenci aktarımları: Bu okullarda sadece 1-4 üncü sınıflar eğitim göreceğinden 5-8 inci sınıflar planlanan en yakın ortaokula aktarılacaktır.

 

            2- Müstakil ortaokullarda öğrenci aktarımları: Bu okullarda sadece 5-8 inci sınıflar eğitim göreceğinden 1-4 üncü sınıflar planlanan en yakın ilkokula aktarılacaktır.

 

            3- İmam-hatip ortaokullarında öğrenci aktarımı: Bu okulların sadece 5 inci sınıfına öğrenci alınacağından  velinin  söz konusu okula  dilekçe vermesi  durumunda  ilköğretim kurumundaki   öğrenci,   adres   kontrolü   yapılmaksızın   il   ve   ilçe   milli   eğitim müdürlüklerince oluşturulan kayıt bölgesindeki imam-hatip ortaokulunun aday kayıt bölümüne eklenecektir.

 

            4- Üç yıl sonra İlkokul olacak okullarda öğrenci aktarımları: Bu okulların beşinci sınıfına öğrenci alınmayacak olup mevcut 5 inci sınıflar planlanan ortaokula toplu olarak aktarılacaktır. Mevcut 6,7 ve 8 inci sınıflar kademeli olarak 3 yıl sonunda okuldan ayrılacaklardır.

 

            5- Üç yıl sonra ortaokul olacak okullarda öğrenci aktarımları: Bu okulların birinci sınıfına öğrenci alınmayacak olup 5 inci sınıflarına öğrenci alınacaktır. Mevcut 2,3 ve 4 üncü sınıflar kademeli olarak 3 yıl sonunda okuldan ayrılacaklardır,

 

            6- İlkokul ve ortaokul bir arada olan okullarda öğrenci aktarımları: Normal veya ikili öğretim yapılabilen bu okullarda 2 farklı kurum kodu bulunmaktadır. Bu okullarda hem birinci sınıfa hem de beşinci sınıfa öğrenci alınacak olup mevcut öğrenciler öğrenimlerine devam edeceklerdir.

 

            7- Üç yıl sonra İmam-hatip ortaokulu olacak okullarda öğrenci aktarımları: Bu okulların ilkokul 1 ve ortaokul 5 inci sınıflarına öğrenci alınmayacak olup 3 yıl süresince mevcut 2-4 ve 6-8 inci sınıflar kademeli olarak ayrılacaklardır. Ancak imam hatip ortaokuluna kayıt yaptırmayacak mevcut 5 inci sınıftaki öğrenciler planlanan ortaokula toplu aktarılacaktır.

 

            Kademeli olarak ilkokula dönüşecek okulların 1-4 ve 6-8 İnci sınıflarına; ortaokula dönüşecek okulların ise 2-4 ve 5-8 inci sınıflarına kayıt bölgesinden öğrenci nakilleri yıl boyunca alınabilecektir.

Birden fazla ilkokula veya ortaokula aktarılmak istenen öğrencilerin şube bazlı aktarımı yapılamadığından toplu olarak bir okula aktarılacak ve bu okuldan adres uyumlu olarak diğer okullara nakilleri komisyon tarafından dengeli bir şekilde yapılacaktır.

 

            İlkokul ve ortaokullarımızın tabelaları mevcut mavi renk korunarak  .......İkokulu ve .....Ortaokulu şeklinde düzenlenecektir. Resmî mühürleri ise     İlkokulu Müdürlüğü ve .,. ..Ortaokulu Müdürlüğü şeklinde temin edilecektir.

 

            Diğer taraftan ilkokul ve ortaokul bir arada normal öğretim yapılacak okulların katlarının ve öğrenci tuvalet-lavaboları ile öğrenci giriş kapılarının ayrılması gibi fiziki mekanlara ait düzenlemelere okullar açılmadan önce başlanılacaktır.

 

            Öğrenci aktarımları tamamlandıktan sonra 2-8 inci sınıfların hangi okulda öğrenim görecekleri veli bilgilendirme sisteminden vatandaşlarımızın bilgisine sunulacaktır. Özellikle dönüşümlü okullarda ilgi (c) Yönetmelik hükümlerine göre aşın norm değişikliğine neden olmadan öğrenci aktarımlarının titizlikle yapılması, öğrenci aktarımları yapılacak okul yöneticilerinin ihtiyaç duyulması halinde komisyona katılımlarının sağlanması, hiç bir veli ve öğrencimizin bu süreçte mağdur edilmemeleri için gerekli tedbirlerin alınması istenmektedir.

 

A. Rasim Asker

   

Son Güncelleme: 06.08.2012 14:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.