banner406
banner396
12 Ekim 2012 Cuma 13:29
İLKSAN’I KİM YÖNETİYOR?

 Geçenlerde bir web sitesinde İLKSAN ile ilgili bir yazı vardı. Bu yazı İLKSAN’ın bir bataklığa dönüştüğünü ve önümüzdeki dönemde emekli olanların dahi aidatlarını emeklilik müktesebi üzerinde alamama gibi bir tehlike ile karşı karşıya kaldığını, alan değişikliği ile birlikte 20 binin üzerinde öğretmenin alan değiştirdiği için İLKSAN emeklilik müktesebi üzerinden bunların aidatlarını dahi veremeyecek durumda olduğunu, alan değiştiren öğretmenleri yönlendirerek zaman kazanmaya çalıştığı’ yönünde bir değerlendirme yazısı yazılmıştı.  Bu yazıya yazılan yorumlardan birinde şöyle yazıyordu; ‘Burada neden Türk Eğitim Sen bu kadar eleştiriliyor. Türk eğitim Sen’e haksızlık yapılıyor. Oysa İLKSAN yönetiminde bir kişi Türk eğitim Senli delegelerin oyları ile seçiliyor. Diğer üyeleri MEB belirliyor. İLKSAN’ın faturası MEB’e değil de Türk Eğitim Sen’e kesilerek haksızlık yapılıyor.” Diyordu.  


Bunun üzerine İLKSAN mevzuatını şöyle bir inceledim. Burada söylenen ve yazılanların doğru olmadığını paylaşma gereğini duydum.
 
1-      İLKSAN yönetim kurulu yedi kişiden oluşmaktadır. Yedi kişiden üçü İLKSAN delegeleri tarafından direk seçilmektedir. Yani delege çoğunluğunu sağlayan Türk Eğitim Senli delegeler tarafından seçilmektedir. Bu delegelerce seçilenlerden biri aynı zamanda yönetim kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Yönetim kurulu üyeleri arasından;  sürekli İLKSAN’da bulunan ve aynı zamanda profesyonel olan tek kişidir. Yönetim kurulu başkanı dışındaki yöneticiler kurumlardaki görevlerini yapmakta, ancak İLKSAN’ın aylık toplantılarına katılabilmektedir.
 
2-      Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İLKSAN genel kuruluna 4 yönetim kurulu için 8 kişi önerilmektedir. İLKSAN genel kurulu (çoğunluk Türk Eğitim Sen’de) 8 kişi arasından 4 kişiyi yönetim kuruluna seçmektedir. Tabi ki genel kurul zihniyet olarak kendilerine yakın olanlara oy vermekte muhalif olanlara oy vermeyeceği açıktır. Başkaca pazarlıklar yapılıp yapılmayacağı ayrı bir konu.
 
3-      Denetleme kuruluna ise yine delegelerce bir kişi delegeler arasından diğer ikisi ise bakanlığın önerdiği dört kişiden iki kişi olacak şekilde seçimle belirlenmektedir. Bunları da genel kurul belirlemektedir.
 
 
 
Bu tablo ortada iken şu soruları sormak yerinde olacaktır.
 
1-      TES’li delegeler yönetimi belirlemiyor demek ne kadar doğrudur?
 
2-      Birçok usulsüzlük ve sorunla birlikte öğretmenlerin aidatları iyi değerlendirilmemesi, Türk Eğitim Senli delegelerin dışındaki delegelerin itirazına rağmen neden her dönem faaliyet raporları bu delegeler tarafından mutlak bir itaatle ibra ediliyor? Bu yönetim Bakanlığın belirlediği yönetimse kamuoyu ve diğer sendikaların haklı itirazları olmasına rağmen hiçbir itiraz olmadan denetim raporlarının ibra edilmemesi gerekmez miydi?
 
3-      Denetleme kurulu neden bugüne kadar bunca soruna rağmen hiçbir sorun yokmuş gibi rapor hazırlıyor? Denetleme kurulu üyeleri hangi pazarlıklarla belirlendiği merak konusu?
 
4-      Peki, yönetim kurulunda Bakanlık temsilcileri çoğunlukta ise TES’li yönetim kurulu üyelerinin alınan kararlara itirazları ve kamuoyuna açıklamaları olması gerekir. Bu konuda hiç bilgi ve bulguya ulaşamadım. TES’in sitesinde yanlış kararlara karşı şerh haberi neden yok?
 
 
 
Tabi ki köşe yazıları ve yorumlarla birileri bilgi kirliliği oluşturabilir. Ama İLKSAN yönetim kurulunun kimlerden oluştuğu önemlidir. Bunu her İLKSAN üyesinin bilme hakkı vardır. Gönül isterdi ki İLKSAN’da zorunlu üyelik olmasın ve İLKSAN yöneticilerinin tamamı üyeler tarafından seçilsin. Şu an üyelik zorunlu ama yönetim kurulunu 3’ünü üyeler diğer 4’ünü ise üyelerin seçtiği delegeler seçiyor. Yani kısacası İLKSAN Yönetim Kurulu’nun sadece 3’ü Türk Eğitim Sen’li aldatmacası fotoğrafın bütününü göremeyenlerin zihnini çelme taktiğidir. İLKSAN’da delegelerin çoğunluğu Türk Eğitim Sen’de, Yönetime delegeler arasından seçilen 3 kişi Türk Eğitim Sen’den, Bakanlık tarafından önerilen 4 kişiyi seçme yetkisi de yine Türk Eğitim Sen’dedir.  Kamuoyuna empoze edilmeye çalışılan “Bakanlık yönetiyor” propagandasının arkasında ite kaka giden batak sandığın ileride başa bela olacağı bilindiği için eleştirilere karşı şimdiden hazırlık yapılmaktadır. Doğrusu bütün yöneticilerin üyeler tarafından seçilmesidir. Ama delegeleri üyeler yönetimi delegelerin seçmesi de neticede aynı kapıya çıkmaktadır.
 
 
 
Melih Durmaz
 
Eğitim Yöneticisi/Sendikacı
 

Son Güncelleme: 12.10.2012 13:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.