banner406
banner396
01 Mayıs 2014 Perşembe 08:04
İnkılap tarihinde 18. soru eleyici
 TEOG-2'nin ikinci oturumunu değerlendiren Bahçeşehir Koleji eğitim uzmanları Erdem Çıplak ve Senem Ertün, dünkü soruların da bir önceki gibi 8. sınıf kazanımlarına uygun olduğunu ancak sınavın akademik seviyesi çok iyi olan öğrencileri ayırt etmekte zayıf kaldığı tespiti yaptı. Eğitimciler şu değerlendirmeyi yaptı: "Fen ve Teknoloji dersinde birinci sınavın konularından sadece 1 soru geldi. 'Hücre Bölünmesi ve Kalıtım' ünitesinden 1, 'Kuvvet ve Hareket' ünitesinden 1,' Maddenin Yapısı ve Özellikleri'nden 4, Ses ünitesinden 2, Maddenin Halleri ve Isı'dan 7, Canlılar ve Enerji İlişkileri'nden ise 5 soru soruldu. Soru dağılımları kazanım sayılarıyla örtüşmemiş. 8 deney, 3 grafik sorusu soruldu. Bu öğrencilerin alıştıkları bir sistem. Sınav bu özellikleriyle akademik seviyesi çok iyi olan öğrencileri ayırt etmekte zayıf kalmış. 'Sesin yansıması' ve 'çimlenme' olayı alt sınıfların konularında yer alıp 8. sınıf kazanımlarıyla ilişkilendirilmiş. Sorular anlaşılır, net, görsellerle ilişkili ve genel olarak kolay." Uzmanlar sınavın T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders sorularının TEOG 1'e göre daha zor ve ayırt edici olduğunu vurgulayarak şu değerlendirmeyi yaptı: "Öngördüğümüz gibi sınavın soru dağılımı yüzde 75 oranında 3, 4, ve 5'inci üniteleri kapsarken, yüzde 25'i ilk iki üniteyi içeriyordu. Geçmiş yıllardaki SBS sınav formatıyla benzerlik gösteren sorular bilginin doğrudan sorulması yerine bilginin yorumlanması şeklinde. Bu sınavın en çok tartışılabilecek ve ayırt edici sorusu A ve B kitapçıklarındaki 'Milli Güç' unsurlarını sorgulatan 18. sorudur. Bu soruda özellikle vurgulanması gereken ders kitabında yer alan, Atatürk'e ait sözdeki 'siyasal' kelimesinin cevabı içerdiği için sorudan çıkartılmış olması ve sözün son kısmında geçen 'savunma' kelimesinin varlığı öğrencilerimiz açısından en önemli çeldirici olmuştur. 
GÖRSEL ETKİSİ 
Bahçeşehir Koleji Yabancı Diller Bölüm Başkanı Emel Bahçe ise İngilizce sınavının büyük bir kısmının günlük hayattaki diyalogları anlama ve uygun karşılığı bulma şeklinde sorulduğunu kaydetti. Bahçe, "Kelime bilgisi test edilen sorularda öğrencinin metinden çıkarım yapması hedeflenmiş. Diğer farklılık da görsellerin doğru cevabı bulmada çok etkin rol oynaması" dedi. 

ÖZEL OKUL HEDEFLEYENLER DİKKAT!
Bahçeşehir Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölüm Başkanı Özen Yazğan, devlet okuluna girecek öğrenciler açısından TEOG'un kasım ve nisan oturumlarında aldıkları puanların eşit değere sahip olduğunu söyledi. Yazğan özel okulları hedefleyen öğrenciler için ise şu önerilerde bulundu: "Özel Okullar Birliği Derneği'nin açıklamasına göre öğrenci seçiminde sadece Türkçe, Matematik ve Fen ve Teknoloji derslerindeki netler puanlamaya katılacak. Öğrencilerin toplam puanı kasım ayındaki sınavlardan alınan puanın %30'u, nisan ayındaki sınavlardan alınan puanın %70'i kullanılarak hesaplanacak. 

MAZERET SINAVI 10 MAYIS'TA 
Geçerli mazeretleri nedeniyle sınava giremeyen ya da sınava girdiği halde rahatsızlanarak sınava devam edemeyen öğrencilerden mazereti uygun görülen öğrenciler için 10-11 Mayıs'ta Mazeret Sınavları yapılacak.

Yaşar Özay/Sabah


Son Güncelleme: 01.05.2014 08:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.