banner406
banner396
21 Eylül 2015 Pazartesi 20:24
‘İz bırakan öğretmen’ olmak
Öğrenme deyince de, aklımıza okullar ve öncelikle de öğretmenler geliyor. Eğitim hayatımızın ilk yıllarından başlayarak hayat boyu sürecek olan öğrenme yolculuğumuzda öğretmenlerimiz; rehberimiz, danışmanımız, arkadaşımız, dayanağımız, sırdaşımız olarak bizi eğitiyor, geleceğe hazırlıyor, geliştiriyor, kısaca hayatlarımıza dokunuyorlar.
Böylesine önemli, ulvi, değerli bir görevi sabırla, iyi niyetle, azimle, çaba sarf ederek gerçekleştiren öğretmenleri, herhangi bir şekilde kategorize etmek haksızlık olacağından dolayı; onlara ‘iyi’, ‘çok iyi’ şeklinde sıfatlar koymak yerine, bazı öğretmenlerimizin hayatlarımızda çok farklı, çok özel yerlerinin olduğu gerçeğinden yola çıkarak, onlara ‘iz bırakan öğretmen’ tanımının daha çok uyacağını düşünüyorum. İz bırakma tanımını tutum, davranış, yaklaşım, bilgi, birikim ve donanımlarıyla hayatımızı şekillendiren, bizi olumlu yönde etkileyen öğretmenlerimizi tasvir etmek için kullanıyorum.

Nedir ‘iz bırakan öğretmen’i tanımlayan özellikler?
Bir öğretmen, öğrencisinin akademik yönden beslenmesinin yanında soran, sorgulayan, araştıran, okuyan, öğrenmeyi seven, kendisini sürekli yenilemeyi ilke edinen, hayata çok yönlü bakabilen, hayallerine yürüme cesareti olan, yeteneklerinin farkında bir dünya insanı olması için ona itici güç, motivatör, mentör, yol gösterici olabiliyorsa bu öğretmen kaçınılmaz olarak iz bırakıyordur.

“İz bırakan öğretmenler bunu nasıl gerçekleştiriyor?” sorusunun yanıtı ise, şüphesiz ki yalnızca sorumlu oldukları akademik programa hakim olmalarında değil aynı zamanda öğrencileri ile kurdukları ilişkide ve belli başlı karakter özelliklerinde aranmalı.

Pozitiftir: Sınıfta, bahçede, meslek hayatının her anında hatta özel yaşamında pozitif tutumlar benimser. Hatayı anlayışla karşılar, övgüyü eksik etmez. Sakindir, sabırlıdır, her durumda olgunluğunu ve pozitif yaklaşımını korur.
Liderdir: Adeta bir orkestra şefidir. Bireysel farklılıkları olan öğrencilerini öğrenmeye motive edecek eğitim ortamları sağlar. Onlara yanıtları değil, yanıt arama arzusu verir. Farklı kültürlerden, beceri düzeylerinden ve akademik kapasitelerden öğrencilerin, birlikte uyum içinde zaman geçirmelerini, birlikte öğrenmelerini sağlarken çıtayı yüksek tutar, ancak ulaşılabilecek, doğru hedefler koyar.
Saygı gösterir: Etik değerler çerçevesinden ayrılmaz. Tutarlı davranır. Öğrencilerini dinler. Onları birey olarak kabul eder, gerektiğinde özür diler, teşekkür etmesini de, rica etmesini de bilir. Sınıfta karşılıklı bir güven ortamı oluşturur.
Değişir, değiştirir: Gelişime açıktır, fark yaratmaya değer verir. Mesleğinin, öğrencilerin, velilerin ihtiyaçlarının ve beklentilerinin dünyadaki her şey gibi değiştiğini bilir, değişime ayak uydurur, hatta değişime liderlik eder, değişimi motive eder. Öğrencilerine bu konuda rol model olur. Onların çocuk yanlarını törpülemeden, yaratıcılıklarını içlerinden geldiği gibi yaşamaları için ortam hazırlar.
Eğlenmeyi bilir: Çocuklar ve gençlerle birlikteyken, onlar gibi eğlenmeyi bilir. Öğrencilerinin beğenilerini, eğlence anlayışlarını ve ilgi alanlarını izler; ortak dil geliştirebilir. Esprilidir, işini ciddiye alırken de sınıfın eğlenmesini sağlayabilir.
İletişimi güçlüdür: Kendini doğru ifade edebildiği gibi, öğrencilerinden ve velilerden geri bildirim alır. Eleştirilere ve yorumlara daima açıktır. Onları dinlediğini, önemsediğini, anladığını gösterir. Kontrolü elden bırakmaz ancak sınıfın fikrini önemser ve uygun adımlar atmaktan çekinmez. Güven ortamı oluşturur.
Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), tam da böylesine iz bırakan öğretmenlerin yetişmesine farklı eğitim programları ile destek olmak, iz bırakan öğretmenlerin sayısını artırmak, onların sayesinde geleceğin Türkiye’sini inşa edecek nesiller olarak daha fazla çocuğumuzun, gencimizin kaliteli, iyi eğitim almalarına olanak tanımak gayesiyle çalışmalarını sürdürüyor. Öğretmen Akademisi Vakfı’nın bırakmak istediği iz, geleceğin Türkiye’sinde iz bırakacak nesillerin, geriye baktıklarında tüm öğretmenlerini ‘İz bırakan öğretmenler’ olarak anmaları durumunda gerçekleşmiş olacak.

Selman BEHMUARAS - Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) Genel Müdürü

Hurriyetegitim.com.tr
Son Güncelleme: 21.09.2015 20:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aslan68 2015-09-21 23:59:34

geçim sıkıntısı çekmeyen öğretmen iz bırakır ...

Avatar
serap kaplan 2015-09-22 11:10:32

şu aday öğretmenlik sınavı kalksın yoksa oy yok