banner406
banner396
10 Mayıs 2013 Cuma 08:55
İzin evrakını memur bizzat imzalatmalı mı?
  657 sayılı Devlet Memurları Kanunun İzin başlıklı 23 üncü maddesinde "Devlet memurları, bu kanunda gösterilen süre ve şartlarla izin hakkına sahiptirler."denilmektedir. 
657 sayılı Kanunun genel haklar kapsamında sayılan müracaat, şikayet ve dava hakkı 21 inci madde de "Devlet memurları kurumlarıyla ilgili resmi ve şahsi işlerinden dolayı müracaat; amirleri veya kurumları tarafından kendilerine uygulanan idari eylem ve işlemlerden dolayı şikayet ve dava açma hakkına sahiptirler.
 Müracaat ve şikayetler söz veya yazı ile en yakın amirden başlayarak silsile yolu ile şikayet edilen amirler atlanarak yapılır.
 Müracaat ve şikayetler incelenerek en kısa zamanda ilgiliye bildirilir. Müracaat ve şikayetlerle ilgili esas ve usuller Başbakanlıkça hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir." şeklinde düzenlenmiştir. Anılan Maddenin son fıkrası hükmü uyarınca Devlet Memurlarının Müracaat ve Şikayetleri Hakkında Yönetmelik 28.11.1982 tarihli ve 8/5743 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulmuş olup,12.01.1983 tarihli ve 17926 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. 
Devlet Memurlarının Müracaat ve Şikayetleri Hakkında Yönetmeliğin 11 inci maddesinde Devlet memurları kurumları ile ilgili resmi ve şahsi işlerinden dolayı müracaat hakkına sahip oldukları belirtildikten sonra karar mercii başlıklı 12 inci maddesinde "Müracaatlar hakkında karar verme yetkisi, kurumların çalışma usul ve esaslarını belirleyen Kanun, Tüzük ve Yönetmelikler ile müracaat konusunu çözümlemeye yetkili kılınan mercilere aittir.
 Müracaatı kabul eden ancak sorunu çözümleme yetkisi bulunmayan amirler bunları silsile yolu ile birinci fıkrada belirtilen mercilere 3 gün içinde intikal ettirilir.
 Toplu müracaat yasağı, şekil, yapılacak işlemler, süre, itiraz, müracaat edenin sorumluluğu konularında uygulanacak hükümler." denilmektedir.
 Kamu kurum ve kuruluşları izinleri imzalayacak amirleri kurumsal mevzuatları ile belirlemeleri mümkün bulunmaktadır. Bu tür düzenlemelerde izin evrakının bizzat izin talep eden memur tarafından imzaya sunulması gibi bir düzenleme olmayacağı düşünülmektedir.
 Devlet memuru genel ve kurumsal mevzuat hükümlerine uymak suretiyle izin talebini amire iletebilir.
 Yukarıda yer verilen hükümler ve açıklamalar çerçevesinde;
 1-İzinlerini imzalama yetkisi kanun ve genelgeler ile düzenlenmemiştir.
 2-İzinleri imzalamaya yetkili olanlar kurumsal mevzuat ile düzenlenmektedir.
 3-Kurumsal ikincil mevzuatın kanunlara aykırı olmaması gereklidir.
 4-İzinleri kurumsal mevzuatta kimin imzalayacağı belirtildi ise o kadro unvanında görevli kişilerce imzalanması gerekir.
 5-Evrakı imzaya sunacak olan personel düzenlemesi ise farklıdır. İzin belgesi de resmi evrak olup, genel olarak evrakları imzaya kim sunuyorsa izin evrakının da o kişi tarafından sunulması gerekir. 
6- Kurumsal mevzuatta belirlenmemiş ise izin evrakının imzaya izin talep eden kişi tarafından sunulması şeklinde bir talebin doğru olmadığı değerlendirilmektedir. 


Son Güncelleme: 10.05.2013 08:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bozkurt34 2013-05-10 09:39:07

yıllık izinler amirin uygun bulacağı zamanlarda kullanılabilecek izinlerdir, bu yüzden muhatabı talebi yapanın bizzat kendisidir, ısmarlama izin olmaz.