banner406
banner396
09 Haziran 2014 Pazartesi 17:57
KADIN ÖĞRETMENLER SESSİZ KALIYOR
 Prof. Dr. Rana Özen Kutanis ve Doktora Öğrencisi Emine Çetinel'in 'Kadınların Sessizliği' başlığıyla 'devlet okullarındaki kadın öğretmenler' üzerine yaptıkları araştırma kadın öğretmenlerin sessiz kaldığını ortaya çıkardı. Araştırmanın amacını, toplumsal cinsiyetin sessizlik davranışı üzerindeki etkisini araştırmak olarak niteleyen Kutanis ve Çetinel, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Sakarya il sınırları içindeki bir ilçede bulunan 8 okulda görev yapan 50 kadın öğretmenle yaptığı görüşmeye dayanarak verileri analizlerine taşıdı.
BÜROKRASİ SUSTURUYOR

Kutanis ve Çetinel, "Çalışma sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde katılımcıların yüzde 58'inin çalıştıkları okul ve çalışma arkadaşları ile ilgili konularda fikirlerini dile getirme konusunda bir çekinceleri olmadığını belirttikleri görülmüştür. Bununla birlikte görüşmelerin ilerleyen kısımlarında bu katılımcıların yüzde 82,7 gibi büyük bir oranının çeşitli konularda fikir beyan etmekten kaçındıklarını ifade ettikleri dikkat çekmektedir. Katılımcılar en çok meslektaşların ve yöneticilerin yetersizliği, kişiler arasındaki anlaşmazlıklar ve yanlış tutum ve davranışlar konularında sessiz kalmayı tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Katılımcıların kuruma ilişkin fikir beyan etmekten kaçındıkları bir diğer konu ise bürokrasiye vurgu yapan işyerindeki yanlış/gereksiz uygulamalar olmuştur" ifadelerini kaydetti.

'YÖNETİCİ TEHDİDİ SUSTURUYOR'

Öğretmenlerin sessiz kalma konusundaki düşünceleri: "Sorun çıkaran biri gibi görünme korkusu, çalışma arkadaşlarıyla ilişkilerin bozulacağı korkusu ve misilleme korkusu" öğretmenler tarafından en çok dile getirilen sessiz kalma nedenleri olarak sıralanmıştır. En az dile getirilen fakat oldukça önemli ve dikkat çekici sessizlik nedeni ise "gizli/ açık tehdif'dir. Katılımcı öğretmenler, yöneticileri tarafından "hakkında soruşturma açma vb" tehditlere maruz kaldıklarını belirtti.

STRES VE İLGİSİZLİK

Sessizliğin bireysel ve örgütsel olmak üzere iki düzeyde sonuç doğurduğu görülmektedir. Sessizliğin bireysel sonuçlarına bakıldığında katılımcıların sessiz kaldıkları durumlarda "işe karşı isteksiz olduklarını" ve "stres" yaşadıklarını belirttikleri görülmektedir. Katılımcılar aynı zamanda "mutsuz olduklarını", "kendilerini aciz hissettiklerini" ve çalıştıkları "kuruma yabancılaştıklarını" dile getirmişlerdir. Aynı zamanda göze çarpan bir diğer önemli sorun da katılımcıların sessiz kalmak zorunda kaldıklarında öfkeli olduklarını ve bu öfkelerini ailelerine, arkadaşlarına ya da öğrencilerine yansıttıklarını dile getirmeleridir.

burcucansu@birgun.net 

Birgün Gazetesi 
Son Güncelleme: 09.06.2014 17:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.