banner374
24 Kasım 2013 Pazar 23:29
Kanser olan okul müdürü görevden alınmış

 Kanser olan okul müdürüne 'idari boşluk' soruşturması

Denizli Pamukkale Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Çakmak, 1 yıl önce bağırsak kanseri olduğunu öğrendi. Kemoterapi ve ışın tedavisine başlanan Çakmak, ameliyatlar geçirdi. Çakmak hakkında, "okulda kurum kültürünün oluşması için görevinin başında bir müdürün olması gerektiği" ve "sağlığını düşünmeyerek görevine devam edip hayatım tehlikeye attığı" gerekçeleriyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldı.

Görevden alındı Öğretmen olarak atandı

7 ay süren soruşturmada, okuldaki 7 müdür yardımcısı ve öğretmenlere, "Müdürün hastalığı okulda işleyişi bozuyor mu?" diye soruldu.

7 idareciyle, öğretmenler; "Müdürün zaman zaman raporlu olması düzeni bozmuyor" yanıtını verdi.

Soruşturma sonunda Çakmak'ın okula düzenli olarak devam edememesi nedeniyle idarecilik görevlerinden alınma-sına karar verildi.

Çakmak, kararla bir liseye öğretmen olarak gönderildi. Yerine de başka bir okul müdürü vekaleten atandı. Bunun üzerine Çakmak, avukatı Tevfik Akkılıç kanalıyla Denizli Valiliği ve Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, yürütmenin durdurulması için dava açtı. İdare Mahkemesi'ne açılan davada Çakmak, "30 yılı aşkındır her durumda eğitime hizmet et-tim. Kansere yakalandım, teda-vim devam ediyor.

Hastalığım gerekçe gösterilerek okulda 7 idareci olduğu gözetilmeksizin müdürlükten alınmam, ancak Vahşi Batı'yı anlatan filmlerde yarala-nan atlara yapılan muameleyi andırmaktadır" dedi.

Çakmak'ın, üç üniversiteden toplam 120 gün hastalık raporu kullandığı öğrenildi. Kamu görevlilerinin hastalıkları nedeniyle toplam 18 ay (540 gün) izin alma hakları bulunuyor.

Sultan UÇAR/Habertürk
banner182
Son Güncelleme: 24.11.2013 23:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
başına gelmeyen anlamaz 3 yıl önce

ben de tedavim bitip işe başladıktan sonra aynı sorunları yaşadım. görevden almadılar ama çok sıkıntılar yaşadım. müdürüm yalnız değil.