banner374
08 Nisan 2013 Pazartesi 11:17
Kantinlere Sıkı yönetim!
 Obeziteyle mücadele kapsamında, okul kantinlerinde 1. kademe öğrenciler için 150, ikinci kademe öğrenciler için 250 kaloriyi geçmeyen ürünler satılacak. 
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, obeziteyle mücadele kapsamında, özellikle çocukluk çağı obezitelerine ağırlık verdiklerini söyledi.

Aksoy, okullarda, beden eğitimi ders saatlerinin artırılmasının dışında, kantinlerde satılacak ürünlerin de belirlendiğini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun kantinlere yasaklar getirdiğini anımsatan Aksoy, şöyle devam etti:

''Bilim Kurulu, daha önce kantinlerde (şunlar yasaklansın) diye bir karar vermişti. Şimdi ise kantinlerde, yine çocuklarımız için çok faydalı olmayacak besinlerin söz konusu olduğunu görünce üslup değiştirdi ve (şunlar satılsın) dedi.

Bunlar içinde özetle taze meyve, kuruyemiş, paket süt ve yoğurtlar var. Kalori olarak birinci kademe öğrenciler için 150, ikinci kademe öğrenciler için 250 kaloriyi geçmeyen ambalajlanmış ürünlerin üretilmesini sektörden istiyoruz.''

Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Aksoy, ''Kantin genelgesi yenileniyor. Milli Eğitim Bakanlığı, 'kantinde satılabilen ürünler' diye ilan edecek. Bunun dışındakiler kantinde satılamayacak. Genelgede bulunması gereken Bilim Kurulu tavsiyelerini biz gönderdik. Genelgeyi kaleme almak Milli Eğitim Bakanlığına ait'' diye konuştu.

Umarız sözde kalmaz. Umarız gereği yerine getirilir.

Benzeri düzenlemeler daha önce de yapıldı. Medyada da sık sık yer aldı.

Peki değişen ne oldu?

Okullarda fark yaratan bir şeyler var mı?

Bizleri bilgilendirirseniz seviniriz...


Abbas GÜÇLÜ
banner182
Son Güncelleme: 08.04.2013 11:17
Anahtar Kelimeler:
kantinlere sıkı yönetim
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol