banner374
02 Nisan 2014 Çarşamba 08:06
Kitap Öneren Öğretmene Soruşturma
 Bartın Sabri Çavuşoğlu Fen Lİsesi Coğrafya öğretmeni ve aynı zamanda Ayrıntı Yayınları yazarlarından olan Mustafa Şahin öğrencilerine Türkiye İş Bankası yayınlarınca basılmış olan “Dünyanın En Güzel Tarihi”, “Hayvanların En Güzel Tarihi”, “Bitkilerin En Güzel Tarihi” adlı üç kitabıtavsiye etti. Alo 147 ihbar hattına öğretmen hakkında bir başvuru yapılarak “önerdiği kitaplardan dini duygularının rencide olduğunu” iddia eden meçhul bir telefon açıldı.
İhbar üzerine okula gelen Bartın MilliEğitim Denetmeni ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, 9 ve 10. Sınıflardan topladıkları dörder öğrenciyi sorguya alarak 15- 16 yaşındaki çocuklara veli rızası olmadan hukuksuz biçimde “inceleme soruları” adı altındayönlendirici sorular yöneltti. “Öğretmen size siyasi düşüncelerini empoze ediyor, değil mi?”, “Evrim kuramını anlatıyor mu?” biçimindeki yönlendirici sorularla öğretmene suç isnat etmeye çalışan müfettişlerin sorulara itiraz edip cevaplamak istemeyen bazı öğrencilere ise baskı yaptığı söyleniyor.
Aynı zamanda öğretmeni de sorguya alan müfettişler, Mustafa Şahin'e “Kendi fikrini empoze etmek için alanı ile ilgili olmayan müfredat dışı öğrencilere kitap aldırdınız mı?”, “Öğrenciler din dışı bilgiler aktardınız mı?”, “Evrimi anlatan Türkiye İş Bankası yayınlarından bir kitabı aldırdınız mı?” diye sordu.
Bartın Eğitim Sen adına konuya dair yapılan açıklamada, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün tavrı kınanarak, bu türden baskılarla Eğitim Sen'in yıldırılamayacağı belirtildi.
Kaynak: Sendika.Org
banner182
Son Güncelleme: 02.04.2014 08:07
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
tühhh 3 yıl önce

tüh sizlere