02 Nisan 2013 Salı 22:55
Kıyafet Yönetmeliğinde Bütün Amirler Suç İşliyor!
 Bu konuyla ilgili medya üzerinden suçlu avına çıkmış olanların yanında bazı il valilerinin de yıllardır işlediği kendi suçlarını unutup genelgeler çıkardığı yine basına yansıyanlar arasındadır. Ancak gözden kaçan çok önemli bir konu var ki amir konumunda olan ve kılık kıyafet yönetmeliğini maiyetindeki memurlarına uygulatmak durumunda olan amirlerin tamamı uzun zamandır bu yönetmeliği zaten uygulamamakla suç işledi, halen suç işliyor ve bu yönetmelik değişmez ise yine suç işlemeye devam edeceklerdir.

   

     Daha önceki yazımda da belirtiğim üzere   “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik'in 5/a maddesinde bayanlarla ilgili “…ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, saçlar toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.” Hükümlerinin çoğu zaman uygulanmadığı yine aynı yönetmeliğin 5/b maddesinde ise erkeklerle ilgili  “Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, her gün sakal tıraşı olunur. Bıyık tabiî olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir” şeklindeki hükümlerin çoğu zaman uygulanmadığı, daha doğrusu uygulanamadığı bilinmektedir.

    

     Şimdi yürürlükte olan bir yönetmeliğin bu hükümlerini maiyetindeki çalışan memurlara uygulatmakla yasal açıdan sorumlu olduğu halde yıllardan beri hiçbir zaman uygulatmamış olan daha doğrusu uygulamayan memurlara soruşturma açma görevini yerine getirmeyen bütün amirlerin suç işlediği ve bugün de yine hala bu suçu işlemeye devam ettiklerini -bugün suçlu avına çıkmış olanlar- dahil herkes pek ala bilmektedir.  

    

     Dahası kılık kıyafeti uygun olmayan memura verilecek cezanın 657/25/A/g maddesi gereği yalnızca “Uyarı Cezası” olduğu,  bir başka ifadeyle tırnağı uzun olan bayana da başörtüsü takan bayana da yalnızca uyarı cezası öngörüldüğü, başka da bir ceza gerektiren suç olmadığı, yargı konusu hiç olmadığı ve nihayet Danıştay'ın memurların üyesi bulunduğu sendikanın almış olduğu karara istinaden alınan cezalara, sendikanın kararını mazeret teşkil eden bir yasal dayanak olarak değerlendirerek defalarca iptal kararı verdiği yine herkesçe bilinmektedir.

    

     Hal böyleyken kendisi yıllardır suç işlediği ve de hala suç işlemeye devam ettiği halde sırf başörtüsü söz konusu olduğu için soruşturma açanların, suçlu avına çıkanların ya da Genelge yayınlayanların “maksudu” ideoloji körlüğünden başka ne ile izah edilebilir? Sahi özgürlüğü sadece kendisine layık görüp “benden sonrası tufan…” anlayışına sahip olan bir anlayışın ciddiye alınacak bir tarafının olmadığını cümle alem bilirken yargı sistemi bilmeyecek midir?  

    

     Şimdi bu haktan hukuktan, özgürlükten ve eşitlikten nasibini alamamış olan anlayışa göre sivil itaatsizlik kararı alan ve buna destek olan sendika ya da konfederasyonların kalkıp yukarıda bahsi geçen yönetmeliğin uygulanmayan hükümlerini uygulamayan amirler ya da valiler hakkında suç duyurusunda bulunması mı lazım? Tabi ki hayır, suçlu avına çıkmaya da suçlu aramaya da gerek yok. Zira illa da bir suçlu aranıyorsa bu suçlu, Kılık Kıyafet Yönetmeliğinin bizatihi kendisidir.  Bakanlar Kurulu değiştirir olur biter.

    

     Nitekim bu komik yaklaşım bize manidar bir hikâyeyi de hatırlatmıştır. Hikâye malum: “Koyun ve keçilerden oluşan bir sürü dağda otlatırken küçük bir dereden karşıya geçiyorlarmış. Koyunlar dereden hoplayarak geçerken keçiler de bir kenarda onlara bakarak kıs kıs gülüyorlarmış. Koyunlar keçilere neden güldüklerini sorunca onlar da hoplarken kuyruğunuz havaya kalktığı için ayıp yeriniz göründü ona gülüyoruz diye cevap vermişler. Bu cevabın üstüne koyunlar da basmışlar kahkahayı, yahu siz kendi arkanıza bakın sizinki sürekli görünüyor…” Kıssadan hisse…

02.04.2013

Cafer GÜZEL

Analiz76@mynet.com

Son Güncelleme: 02.04.2013 22:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.