banner374
09 Nisan 2014 Çarşamba 15:41
KOPYA ÇEKtirME ÖĞRETMENİM

 Maalesef ders çalışmanın bin bir türlü yöntemini keşfetmeyi akıl edemeyenler; kopyanın her türlüsünü icat etmiştir. Oysa öğrenmek, bilginin kavrama basamağından tutun analiz sentez basamaklarına kadar bilgiyi kullanmak, yorumlamak kısacası yaşamak varken hangi mantık kopya çekmeyi haklı çıkarır. Öğrendiklerini hayata aktarıp yaşantısını kolaylaştırmak, bilgi denizinde yüzmek,dünyayı tanımak ,anlamak .. ve daha birçok güzellikleri öğrencilerimize neden fark ettirmiyoruz? 

          
Öğretmenler çocuklara ilk sınavı 4. sınıfta yaptırırlar ve bu ortaokul, lise, üniversite böyle uzayıp gider. Çocukluktan itibaren çalışmanın, dürüstlüğün, emeğe saygının bilinciyle yetişen bir birey kopyaya tenezzül etmez. Hadi ilkokulda bilmeden bir yanlış yaptı diyelim; buna çocukluk, bilinçsizlik dersiniz ve anında dönütle bu yanlış davranışı düzeltirsiniz ama bir lise ya da üniversite öğrencisinin kopya çekmesi utanç verici bir durumdur. Çünkü ;

KOPYA ÇEKMEK   HIRSIZLIKTIR, kolay yoldan emek, zaman çalmaktır. Ayıptır. Bu davranışı yapan kişi yarın insanların malını çalarken de aynı mantığı güder:’Benim zamanım(param, mücevherim…) yoktu’.
KOPYA ÇEKMEK  ASALAKLIKTIR, kopya çeken kendi çalışmaz, başkasının sırtından geçinir.

KOPYA ÇEKMEK YALANCILIKTIR, ben bu bilgilere çalıştım, bunları öğrendim der kopya çeken, yalan söyler.
KOPYA ÇEKMEK SORUMSUZLUKTUR, kendi üzerine düşen görevi yapmayan kişi, kopya çekerek suçunu ört bas etmeye çalışır.
………

Kopya çekmeyi alışkanlık haline getiren tembel bir öğrenciden her türlü kötü davranışı bekleyebilirsiniz. Bu konuda en büyük sorumluluk sana düşüyor öğretmenim: öğrencilere çalışmanın, emeğin, bilgi sahibi  olmanın güzelliğini öğretmeli, boş kağıt verecek bile olsa kopyaya tenezzül etmemesi gerektiğini fark ettirmelisin.

Bu vatana hırsız, yolsuz, sorumsuz, yalancı, dolandırıcı, asalak … yetiştirmemen için
KOPYA ÇEKtirME ÖĞRETMENİM

EDA EVRAN
banner182
Son Güncelleme: 09.04.2014 15:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol