banner406
banner420
15 Kasım 2012 Perşembe 01:50
KPSS Puanı İle Kadroya Geçen Öğretmenlerin Sorunları

       06.05.2010 tarihinde yürürlüğe giren ‘'Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Yer Değiştirme Yönetmeliği''nin,  zorunlu çalışma süresinden sayılacak süreler başlıklı 31.Maddesinin 6.fıkrasında ki  ''Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak geçirilen süreler zorunlu çalışma süresinden sayılır.'' hükmü ile, sözleşmelilikte zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında geçen süreler zorunlu hizmetten sayıldı.

     4 Haziran 2011 tarihinde 632 Sayılı KHK ile tüm sözleşmeli öğretmenler kadroya geçirildi. 06.05.2010 tarihinden sonra sözleşmeli olarak atanan ve  4 Haziran 2011 tarihinde 632 Sayılı KHK ile kadroya geçen öğretmenlerden zorunlu hizmet bölgesinde bulunan ya da o bölgelerde görev yapmış olanlar;  632 Sayılı KHK'daki  ‘'Bu madde hükümlerine göre memur kadrolarına atananların, 4 üncü maddenin (B) fıkrası ve 4924 sayılı Kanun uyarınca sözleşmeli personel pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanır ve önceki pozisyonlarında aldıkları mali ve sosyal haklar hakkında herhangi bir mahsuplaşma yapılmaz.'' hükmü uyarınca;,kendilerinin sözleşmeli olarak atandığı tarihte, kadrolu atanmış olan emsalleri gibi bu hizmet sürelerini zorunlu hizmete saydırmış oldular.

 

          Ancak, 06.05.2010 tarihinden önce sözleşmeli öğretmen olup ta KPSS puanı ile kadroya geçen öğretmenlerimiz,

KPSS puanı ile atanmış olmalarına rağmen; kendilerinden sonra ve daha düşük puanla sözleşmeli öğretmen olarak atanıp 04.06.2011 tarihinde çıkarılan 632 Sayılı KHK ile kadroya geçen sözleşmeli öğretmenlere verilmiş olan ‘'sözleşmeli personel pozisyonlarında geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilir. Bunlar, atandıkları kadronun mali ve sosyal haklarına göreve başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren hak kazanır'' hükmünden ancak bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte sözleşmeli statüde çalışan personelin başvuruda bulunduğu takdirde kadroya atanacağının belirtildiği ve bu tarihten önce KPSS puanı ile yapılan atamalar sonucunda kadrolu öğretmen olarak ataması yapılanların 632 sayılı KHK kapsamında bulunmadığı gerekçesi ile sözleşmelilikte zorunlu hizmet bölgesinde geçen hizmet sürelerinin,  kadroya geçmelerinden sonra zorunlu hizmetten sayılması hakkından yaralandırılmadılar.

Bu durumda da KPSS Puanı ile atanan öğretmenlerimiz, 632 Sayılı KHK ile atanan öğretmenlerimize göre dezavantajlı duruma düştüler.

Bu konuda kazanılmış birçok mahkeme kararı mevcuttur. Bölge idare mahkemelerinde açılacak davalarda, bu mahkeme kararları emsal karar olarak dava dilekçesine eklenebilir.

Ama bu konuda mahkemelerin iş yükü artırılmak istenmiyorsa yeni çıkarılacak olan ‘'Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Yer Değiştirme Yönetmeliği''ne konulacak bir hüküm ile bu konu çözülebilir. Binlerce öğretmenimizde huzura kavuşur.

İlgillerin dikkatine…

 

Celal DEMirci

[email protected]

https://www.facebook.com/demircicelal

http://twitter.com/celaldemirci

 

 

 

 


Son Güncelleme: 15.11.2012 01:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ömerin adaleti 2012-12-22 21:06:27

bu kadar mışşşşşş