banner396
21 Ocak 2013 Pazartesi 11:58
Kur'an Ve Namazı Tavsiye Etti, Okuldan Atıldı
 Bağcılar Aşkaleli İbrahim Polat Ortaokulu’nda Din Kültürü Ahlâk Bilgisi öğretmeni olarak çalışan Enes Yazıcıoğlu, öğrencilerine Kuran-ı Kerim’i ve namazı tavsiye ettiği için görevinden alındı.

İlçe Milli Eğitim Şube Başkanlığı ve okul yönetiminin ortak çalışmaları sonucu görevinden alındığını söyleyen Enes Yazıcıoğlu, yaşadığı sıkıntıları gazetemize anlatarak, “Görevime başladığımda okulda bazı sıkıntılar yaşadım. Bazı öğretmenlerin, öğretmenler odasında dinimize karşı hakaret tarzı söylemleri oldu. Ben onlara karşı okul yönetimine uyarıda bulunurken asıl uyarı bana yapıldı. Ben, Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersi çerçevesinde öğrencileri namaza teşvik ediyor, Kur’an ve Peygamberimizin Hayatı Dersini seçmelerini tavsiye ediyor ve Ahlaki kurallara uyması gerektiklerini söylüyorum diye okul yönetiminden bu konu yüzündün sözlü uyarı aldım ve daha sonra okuldan atıldım” dedi.

Bağcılar Aşkaleli İbrahim Polat Ortaokulunda Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak çalışan Enes Yazıcıoğlu, öğrencilerine Kuran-ı Kerimi ve namazı tavsiye ettiği için görevinden alındı.

2012 Eğitim-Öğretim döneminde Bağcılar Aşkaleli İbrahim Polat Ortaokulunda Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görevine başlayan Enes Yazıcıoğlu, öğrencilerine Kuran-ı Kerimi ve namazı tavsiye ettiği için görevine son verildi. İlçe Milli Eğitim Şube Başkanlığı ve Okul Yönetiminin ortak çalışmalar sonucu görevinden alınan Enes Yazıcıoğlu, yaşadığı süreci gazetemize anlattı.

ÖĞRETMENLER ODASINDA DİNİMİZE HAKARET EDİLİYORDU
Ücretli Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmenliği görevine başlayan Enes Yazıcıoğlu, “Bu eğitim-öğretim dönemi başında Bağcılar Aşkaleli İbrahim Polat Ortaokulunda Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görevlendirildim. Okulun görevlendirmesiyle Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed’in (s.v.a) Hayatı, Beden Eğitimi, Müzik ve Medya Okur Yazarlığı derslerine de giriyordum. Görevime başladığımda okulda bazı sıkıntılar yaşadım. Bazı öğretmenlerin, öğretmenler odasında dinimize karşı hakaret tarzı söylemleri oldu. Hatta bir öğretmenin çarşaflı ve tesettürlülere karşı hakaretleri vardı. Aynı öğretmen öğretmenler odasında içki muhabbeti de yaptı. Bunu okul yöneticilerine sözlü olarak bildirmeme rağmen bir uyarı yapılmadı.” dedi.

ÖĞRENCİLERE NAMAZI TAVSİYE ETTİM DİYE BEN UYARI ALDIM
Bütün problemler dinimize hakaret eden öğretmenleri okul yöneticilerine bildirmemle başladı diyen Yazıcıoğlu, “Ben öğretmen arkadaşları hakaret içerikli söylemlerinde dolayı yönetime bildirirken, asıl uyarı bana yapıldı. Ben öğrencilerime Din Kültürü ve Ahlak bilgisi dersi çerçevesinde öğrencileri namaza teşvik ediyor, Kur’an ve Peygamberimizin Hayatı Dersini seçmelerini tavsiye ediyor ve Ahlaki kurallara uyması gerektiklerini söylüyorum diye okul yönetiminden bu konu yüzündün sözlü uyarı aldım. Okul yönetimi, din dersinde konu dışı şeyler anlattığımı dile getirdi. Bende hayır, ben derste konu dışı şeyler anlatmıyorum. Dersimde namazın farzlarından bahsettiğimi söyledim. Yani bütün bunlar konu dışı değil, konuyla alakalı olduğunu anlattım. Birde kızlarla erkekler konuşmasın demişim. Ben din öğretmeniyim eğer bana böyle bir soru sorulursa ben cevaplamam gerektiğini düşünüyorum. Bana böyle bir soru soruldu ve bende dinimizce kızla erkeğin çok samimi olmaması gerektiğini ve flört etmemeleri gerektiğini söyledim. Ancak okul müdürü bana direk kızla erkekler konuşmaması lazımmış diye söyledi. Bende şaşırdım. Yani konular her seferinde saptırılarak buna benzer uyarılar aldım.” ifadelerini kullandı.

“YAPILAN ÇALIŞMALAR ÇOK GÜZEL AMA ŞARTLAR MÜSAİT DEĞİL”
“Çocukların bir kısmı namaza başlayınca Okul Müdürü Celal Şahin uyarılarına devam etti” diyen Yazıcıoğlu, “Müdür bana karşı şöyle gözüküyor, ‘Yapılan çalışmalar çok güzel. Bende yapılan bunları destekliyorum. Fakat şartlar müsait değil. Yarın bir gün gazete gelecek, şunlara bak neler yapıyorlar diyecek.’ diyerek kendini benim tarafımda olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Bende bunların hiçbirinin yasa dışı şeyler olmadığını dile getirdim. Müdür tabi görüşlerime katılır gibi böyle şeylere dikkat et gibi söylemleri de oldu. Hatta şöyle bir şey dedi; ‘Böyle şeylere devam edersen, bir daha sizinle konuşmam.’ Yani ilişkimiz kesilir anlamına gelen söylemleri oldu. Ben çocuklar arasında namaz yarışması diye bir yarışma başlattım. Namaz kılan puan veriyor kendine. O puanlarla da hediye düşünüyoruz. Bu yarışmayı başlatınca Müdür bana yine tepki verdi. Niye böyle bir şey yaptığımı sordu. Bende yine yaşa dışı bir şey yapmadığımı söyledim. Ve her dersin bir çizelgesi vardır, din dersinin de bir çizelgesi olduğunu söyledim kendisine. Yasa dışı bir şeyse bana bildirilmesini istedim.” açıklamasında bulundu.

OKUL MÜDÜRÜ BANA YARDIMCI OLAN ÖĞRENCİYİ TEHDİT ETMİŞ
Çizelgeyle ilgili Okul Müdürü Celal Şahin bir öğrenciyi çağırıp psikolojik baskı yaptı diyen Yazıcıoğlu, “Okul müdürü öğrenciyi yanına getirdikten sonra sen niye böyle şeyler dağıtıyorsun. Seni disipline veririz. Aileni ararız gibi bir takım şeylere maruz bırakmış. Sonra müdürle görüşmek için odasına gittim ve neden böyle bir şey yaptınız diye sordum kendisine. Bana ‘Seni idare ediyorum. İstesem şimdi sana bir tutanak yazarım bir daha hayatında hiç öğretmenlik yapamazsın’ dedi. Bende Okul Müdürüne ‘Sizi Allah’a havale ediyorum.’ dedim. Öyle deyince bana ‘Bir daha derslere girme.’ dedi. Sonradan öğrendim ki bir müdürün bakkal dükkânı gibi okula gelme deme yetkisi yokmuş. Derse girmemem için İlçe Milli Eğitimden yazı gelmesi gerekiyormuş. Ertesi gün okula gittim ve müdüre sizin böyle bir şey deme yetkiniz yokmuş dedim. Ben öyle bir şey demedim ki dedi ve bu seferde inkâr etti.” dedi.

NAMAZLA UYARILDIM, DİSİPLİNİ SAĞLAYAMAMAYLA ATILDIM
Milli Eğitim Müdürünün desteğiyle ben tekrar okula gittim diyen Yazıcıoğlu, “Okulda bir gün yine derse girdim. Ertesi gün İlçe Milli Eğitim Müdürü bana ‘İstersen Cuma günü istifa et. Hatta kendi yerine bir arkadaş ayarla. O arkadaşta senin gibi olsun. Senin okulla aran bozuldu şimdi, sen orada devam etme.’ dedi. Fakat ben hala konuyu anlayamadım. Ben yerime arkadaş ayarladım, onunla görüşmeler yaptım. Bu arada Milli Eğitim’den bir yazı geldi bana ‘Görevlendirmeden alındınız’ diye. Yazının içeriği şöyle: “Derste bilgi yetersizliği, disiplini sağlayamama ve müdürü tehdit etme.” gerekçe olarak yazıyor. Bende bu sadece teslim aldım diye imza attım. Çünkü bunların gerekçe olmadığını defalarca dile getirdim.” diye konuştu.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ BİLE BENİ OKULA ALMADI
Görevimin doğal bir gerekliliği olarak bunları yapmaya devam ettim diyen Yazıcıoğlu, “ “Görevlendirme İptal Yazısını Elden teslim aldım” kâğıdına imza attıktan sonra müdür yardımcısı fotokopi çekme bahanesiyle elimden kâğıdı aldı ve geri vermedi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz’la konuyu görüştüğümde konudan haberi olmadığını Şube Müdürü Ersin Kudretoğlu’nun kendi başına iş yaptığını söyledi. Kararın derhal iptal edileceğini, görevime devam edebileceğim söylendi. Okula gittiğimde güvenlik görevlisi, okul müdürünün talimatı olduğunu söyleyerek beni içeri almadı. Öğrencilerin önünde beni itekledi.” açıklamasında bulundu.

OKUL MÜDÜRÜ VE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNÜN OYUNUNA GELDİM
Akşamda müdür yardımcısı arayarak kararın kesin olduğunu yarın gelmemem gerektiğini söyledi diyen Yazıcıoğlu, “Ertesi gün tekrar İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne giderek durumu sordum. Böyle bir şey olamayacağını, sabahleyin görevden alınma kararının geçersiz olduğunu bildiren bir yazıyı okula gönderdiğini söyleyerek görevden almayı yapan şube müdürüne benimle beraber okula giderek göreve iadeye eşlik etmesi için talimat verdiğini, şube müdürünün odasında beklediğini onunla birlikte hemen okula dönebileceğimi söyledi. Ancak şube müdürü odasında yoktu. Beklememe rağmen gelmeyince diğer şube müdürüne not bırakarak ilçeden ayrıldım. Akşam İlçe Milli Eğitim Müdürü tekrar arayarak okul müdürü istemediği için görevime devam edemeyeceğimi, kararın kesin olduğunu söyledi. Böylece iki gün içinde çeşitli yetkililerden çelişkili ifadeler duymuş oldum. Bana samimiymiş gibi güven vererek beni oyaladılar. Sürekli topu birbirlerine attılar, mertçe görevden alındığımı söyleyemediler. Maalesef bu durumdan öğrenciler çok etkilendiler, üzüldüler.” ifadelerini kullandı.

OKULDAN ATILMAM İÇİN HERKES ELİNDEN GELENİ YAPTI
Aynı zamanda beden derslerine de giriyorum diyen Yazıcıoğlu, “Bir keresinde de beden derslerinde öğrencileri dışarı çıkarmıyormuşum diye uyarı aldım. Böyle bir şey olmadığını yine ispat ettim ve herhangi bir öğrenciye sormalarını istedim. Yani özetlemek gerekirse beni okuldan atmak için ellerinden geleni yaptılar. Öğretmenlik hayatım boyunca sürekli bu şekil uyarılar aldım. Milli Eğitimden denetime geldiler ve bana birkaç soru sordular. Soruların içerisinde değişik değişik ifadeler vardı. Nöbet vazifemi yerine getirmiyormuşum, çocukları okul dışına gönderiyormuşum, derste yetersizmişim buna benzer birçok şeyler. Beni okuldan aldılar ve İlçe Milli Eğitim Müdürünün yanına götürdüler. Bende içimden diyorum ki elle tutulur bir şey söz konusu değil. İlçe Milli Eğitim beni haklı buldu sanıyorum.” açıklamasında bulundu.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ, BANA DOST GİBİ GÖRÜNMEYE ÇALIŞTI
Yazıcıoğlu, “İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz’ın yanına gittiğimde bana ‘Helal olsun hocam. Bizde senin gibi adam arıyoruz. İmam Hatip Ortaokullarına sizin gibi adamlar arıyoruz. Sizi destekliyoruz, yaptığınız işler süper. Bir çalışma yaptığınız zaman illaki birileri rahatsız olacak’ bunun gibi destekler verdi. Bende iyi ne güzel Milli Eğitim Müdürü bizimle, bizi destekliyor. Bu sırada Şube Müdürü Ersin Kudretoğlu o kadar profesyonel ki ben giderken ‘Bakırköy İmam Hatip mezunuyum.’ dedi. Meğersem amacı bizden gibi, dost gibi görünmekmiş. Hatta bana ‘Hocam sen bize her zaman lazımsın. Nerede oturuyorsun Esenler. Evin buraya uzak seni Esenlere aktarıyım.’ dedi. Numaramı aldı, hoş muhabbet ve destekler verdi. Bütün bunların hepsi bir tuzakmış ama ben bunları geç anladım.” şeklinde konuştu.

 MİLLİ GAZETE
Son Güncelleme: 21.01.2013 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
o adam(!) 2013-01-21 12:29:03

aynı zat olsa gerek eşim başörtüsü için yardım isteyince onada gaz vermişti ama ben dedim sabır hemen gaza gelmeyelim. neticede akp tortularından birisi. bunlar din iman derler ama yarın din iman diyincede ilk satacak adamlar...

Avatar
ücretli öğretmen 2013-01-21 16:08:58

demekki ücretli öğretmen medya dersine bile giriş hem de bağcılarda...bunlar siyasete şirin gözükmek isterler ama iş başa düştü mü hemen sıyrılırlar işin içinden ..

Avatar
İbrahim ARICI 2013-01-21 16:59:27

elbette ahiret hesabı da var.

Avatar
vatan 2013-01-21 19:23:34

medyaya oynayan ne cok ınsan oldu ne vercekler atamamı alkıslar sana ıyı oyunn

Avatar
eses 2013-01-21 23:36:18

32 senelik öğretmenim.o kadar kolay değil,kuran ı kerim i ve namazı tavsiye etti diye birini okuldan atmak.için iç yüzü dürüstçe yazılmalı.

Avatar
namaz çizelgesi !!! 2013-01-22 05:12:33

namaz çizelgesi nedir ? dinimizde ibadetin gizlisi makbuldür. bu nasıl bir din öğretmeni ki dinimizi sayısal verilerle ifade edebiliyor ve de kaç senelik öğretmen olarak bir okuldan ücretli de olsa atılmak hele de bu zamanda böyle bir durum için pek inandırıcı değil.

Avatar
tane nur 2013-01-22 16:38:15

yok böyle bir şaçmalık yaa. ben 8 yıl o okulda okumuşum ve ögretmanlarin yarısından fazlasını tanıyorum kardeşlerimde o okulda. tamamen yalan ve iftira ögretmenlerimiz ahlak kkonusunda din konusunda her zaman bize iyi örneklar olmuşlardır. şu anda mezun olmuş olsamsa o okula hal gidip geliyorum ziyarete. yuh denir böyle şeye ancak bir yalan bu kadar berbat olur. kimse benim okulumada ögretmenlerimede iftira atamaz çünkü onlar gerçekten her ögrencinin göremeyecegi kadar şanslı yaptılar bizi...