banner374
24 Haziran 2012 Pazar 06:46
Kürtçe öğretmenleri yetiştirilecek
 Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım, tezsiz yüksek lisans programında eğitecekleri 500 Kürtçe öğretmeninin, 2013'ün Eylül ayında göreve başlayacağını açıkladı.

Prof. Yıldırım, "Öğretmenlerin görev yapacağı pilot okullara, Bakanlık karar verecek. Bizim 500 kişiyi aynı anda eğitebilecek kadromuz var'' dedi.


'HEPSİNİ YETİŞTİRİRİZ'
Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Yıldırım, 'Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulacağının' açıklanmasının ardından, Milli Eğitim Bakanlığı'na rapor sunduklarını ve kabul edilmesinin ardından bu doğrultuda 500 öğretmeni yetiştireceklerini söyledi.


Gelen taleplere göre Şubat döneminde 500 kişi daha almayı düşündüklerini aktaran Yıldırım, şunları söyledi: ''Kürtçe öğretmeni adayları ağırlıklı olarak gramer, imla, diksiyon, edebiyat ve dil öğretme yöntemleri dersleri alacak. Çünkü, bu ders 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerine verilecek. Öğrenciler gramatik alt yapıyı ve imla kurallarını bilmeli. Diksiyon da çok önemli. Bu iş için hazırız. En güçlü kadro Mardin Artuklu Üniversitesi Kürdoloji kadrosudur.''


Yıldırım, ana dilde eğitimin herkesin hakkı olduğunu sözlerine ekledi.

banner182
Son Güncelleme: 24.06.2012 06:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol