banner406
banner396
23 Mayıs 2013 Perşembe 08:07
Lise Türlerinin Azaltılması Sorunu
 Lise türlerinin azaltılması konusu son dönemde oldukça güncel olarak tartışılmakta ve lise çeşitliğinin azaltılarak, program çeşitliliğinin devam etmesi düşünülmektedir. Farklı ülkelerdeki lise türleri ile ülkemizin durumu karşılaştırılarak, örneğin İtalya gibi ülkelerde lise çeşitliliğinin daha az olması da referans olarak gösterilmektedir. Ancak bu tür bir değişimin amacının iyi belirlenmesi gerekmektedir. Değişikliğin amacı, SBS’ nin zaman içerisinde kaldırılması, bütün öğrencilerin kendi “mahallelerindeki” liseye ( bir taraftan da okul kampüsleri düşünülürken) kayıt yaptırmaları ise, bu durum belki problem olarak görülen merkezi yerleştirme konusunun çözümüne bir “katkı” sağlarken, diğer taraftan öğrencileri kendi mahallerinde kapalı bir sisteme mahkum edeceği düşünülmektedir.  Ayrıca herhangi bir ülke referans alınırken sitem yaklaşımı içerisinde ilgili ülkenin bütün koşulları birlikte değerlendirilerek bir karara varılmalıdır. Lise türlerinin azaltılması halinde bunun yeni bir belirsizlik anlamına geleceği, geleneği olan liselerin bu durumdan olumsuz olarak etkileneceği ve zaman kaybedileceği düşünülmektedir. Örneğin ABD’nin bazı eyaletlerinde (Örneğin Wisconsin) aynı lisede fen, sanat ve otomotiv bölümleri birlikte bulunmaktadır. Bu ülkede meslek lisesi ve genel lise programlarının bir arada bulunabilmesi ilgili ülkenin eğitim geleneğine uygundur.  Ayrıca okulların yapılanması da bu durumu desteklemektedir.

Ülkemizde lise türlerinin referans gösterilen ülkelere göre fazla olması bir avantaj olarak düşünülmelidir. Her lisenin tematik bir lise olduğu, kendi alanında deneyim kazandığı ve bu konuda gelenek oluşturduğu, bu geleneğin yok edilmesinin ortaöğretim kurumlarımızın hafızasına format atmak anlamına gelebileceği de dikkate alınmalıdır.

Ayrıca özellikle kentlerin dışında kurulması düşünülen eğitim kampüsleri uygulaması da gözden geçirilmelidir. Yapılan bazı araştırmalar okulların ideal mevcutlarının 400-600 arasında olmasının uygun olduğunu göstermektedir. Kentlerin dışında binlerce öğrenciyi doldurduğumuz kampüslerin denetiminin zor sağlanacağı, öğrencilerin binlerce öğrenci arasında bilişsel, sosyal ve devinimsel gelişimlerinin yeterince sağlanamayacağı düşünülmektedir.  Eğitim kampüsleri uygulaması yürürlüğe girdiği anda anne-baba ve eğitimcilerin en çok şikayet edeceği konuların başında öğrencilerin istenmeyen davranışlarının arttığı, bir çok okulun bir arada olmasının denetimi zorlaştırması konusu olacaktır.
Özetle; Eğitim sitemindeki değişiklikler birçok değişken bir arada düşünülerek yapılmalıdır. Yapılan değişikliklerde atılan taşın ürkütülen kurbağaya değmesi ilkesine dikkat edilmelidir.
 
Doç. Dr. Mustafa YAVUZ
https://twitter.com/mmustafayavuz
Son Güncelleme: 23.05.2013 08:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.