22 Ocak 2018 Pazartesi 13:50
MAAŞTA KESİNTİ OLMAMASI İÇİN HASTALIK İZNİ NASIL OLMALI?

Hastalık izni kullanılmasından dolayı maaştan kesinti yapılması, her durumda söz konusu olmamaktadır.

Ücret sistemi nedeniyle kesinti yapılmaması

Maaşları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre ödenen memurlar hakkında geçerli bir uygulama olan “hastalık izni nedeniyle aylıktan kesinti yapılması” kuralı, idari hizmet sözleşmesiyle çalışan bazı memurlar hakkında da sözleşmelerine bu yönde hüküm konulmak suretiyle uygulanmaktadır.

Öte yandan, farklı ücret sistemlerine göre maaşa alan Devlet memurlarının (ücret ve tazminat göstergesine göre aylık alanlar ile kadro karşılığı sözleşmeye göre aylık alanlar) maaşından ise hastalık izninden dolayı herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Bu yazımızda, 657 sayılı Kanun hükümlerine göre maaş alan Devlet memurlarının durumundan söz edilecektir.

Hastalık izni kullanmanın maaşı etkilemeyeceği haller

Hastalık izni kullanan memurların maaşından (fiilen çalışmaya bağlı olarak yapılan ödemelerden yararlanamama hali hariç); hastalığın türüne, hastalık raporunu düzenleyene ve hastalık izninin süresine göre kesinti yapılması veya yapılmaması durumu söz konusudur.

657 sayılı Kanunun konuya ilişkin hükümlerine göre, memur;

**Sağlık kurulu raporuna istinaden hastalık izni kullanıyorsa, hastalık izni süresince maaşından kesinti yapılmaz.

**Kanser, verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklardan dolayı hastalık izni kullanıyorsa,  hastalık izni süresince maaşından kesinti yapılmaz.

**Tek hekim tarafından düzenlenen ve uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklara ilişkin olmayan raporlara istinaden bir takvim yılında toplam 7 günü aşmayan hastalık izni kullanıyorsa,  hastalık izni süresince maaşından kesinti yapılmaz.

Hastalık izni nedeniyle maaştan yapılan kesinti

Maaşlarının 657 sayılı Kanuna göre alan Devlet memurlarının, tek hekim tarafından düzenlenen  (uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklara ilişkin olmayan) raporlara istinaden bir takvim yılında kullandıkları hastalık izinleri toplamının 7 günü aşması durumunda, aşan sürelere isabet eden zam ve tazminatları %25 eksik ödenir.

Öte yandan, memurların fiilen çalışmaları karşılığında kendilerine yapılan ek ve ilave ödemeler, hastalık izni kullandıkları süreler için; memurun ücret sistemine, hastalığın türüne, hastalık raporunu düzenleyene ve hastalık izninin süresine bakılmaksızın, ödenmez.

Son Güncelleme: 22.01.2018 13:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.