banner406
banner396
18 Nisan 2013 Perşembe 16:43
Mahkeme: Sözleşmeliyken KPSS ile Kadroya Geçen Öğretmen de Zorunlu Hizmetten Muaf Olmalıdır
  “Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi tasarrufuyla 632 sayılı KHK kapsamında sözleşmeli öğretmenlikten kadrolu öğretmenliğe geçen personele tanınan zorunlu hizmet muafiyeti gibi diğer hakların Anayasa’nın 10. maddesindeki eşitlik ilkesi gereği sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken KPSS puanına göre kadrolu öğretmenliğe atanan davacıya da uygulanması gerektiği”ne dikkat çeken Mardin İdare Mahkemesi, “Davacının bu yöndeki talebinin reddine ilişkin işlemde bu sebeple hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna” ulaştı.
Eğitim-Bir-Sen, dava dilekçesinde, sözleşmeli öğretmenlikten kadrolu öğretmenliğe geçişte kamusal hizmetin kesintiye uğramaksızın devam ettiğini, sadece kişinin bağlı bulunduğu personel rejiminin değiştiğini, davalı idarenin davacının talebini reddetmesinin Anayasa’nın 49. maddesinde yer alan  “Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır” hükmü ile yine Anayasa’nın 10. maddesinde yer alan, “Herkes dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar” hükmüne de açıkça aykırılık teşkil ettiğini belirterek, işlemin iptalini talep etmişti. 


Kararı Görüntülemek İçin Tıklayınız
Son Güncelleme: 18.04.2013 16:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.