13 Mart 2012 Salı 15:12
Meb, Bağış Parası Alan Müdürlere Cezaları Verdi.
 
Uyarı ve Kınama cezaları ile tecziye edilen okul müdürlerine yönelik verilen bu cezaya Eğitimbirsen'den tepki geldi. Okul müdürlerine vermiş olduğunuz bu cezalarla neyi çözdünüz başlıklı Eğitimbirsen şube başkanının yazısı..

İstanbul’da, okul müdürlerine açılan bağış soruşturmaları sonucu verilen disiplin cezaları, müdürlere tebliğ edilmeye başlandı. Vicdanları kanatan bu haksız cezalar, gerçeği görmek istemeyen bir yönetim tarzının ürünü olarak, eğitim tarihindeki yerini almış oldu.
           
Okullarını temizlemeye gücü yetmeyen bakanlık, okul müdürlerine ceza vererek ne kadar güçlü olduğunu göstermiş oldu! Artık bütün problemler çözülmüş ve velilerimiz para toplayan müdürlerin zulmünden emin hale getirilmiştir! Bu gerçekten her bakana nasip olmayacak, çok kısa bir sürede alınmış büyük bir başarıdır! Gelecek kayıt döneminde yaşanması muhtemel müdür zulmü, şimdiden bertaraf edilmiştir!
           

       Eğitim sisteminde köklü değişikliklerin tartışıldığı bu günlerde, okulların en temel problemlerini hatırlatmak ne kadar işe yarar bilemiyorum ama belki bir yerlerde birileri elini vicdanına koyarak: “Biz ne yapıyoruz?” sorusunu kendine sorar diye umut etmek istiyorum. Akşam yatağınıza yattığınızda şu tespitler sizi rahatsız etmiyorsa, eğitim dünyasını terk edip kendinize başka işler bulmalısınız.
      
      Okulların hizmetli, temizlik, güvenlik, kırtasiye… vb. problemleri yıllardır çözülememiştir. Bu ağır yük, yıllar yılı okul müdürlerinin omuzlarına bırakılmıştır. Çözüm için bakanlığın en ufak bir çabası yoktur. Herkesin bilip de görmezden geldiği bu konuda, yetkililerin önerebildiği tek çözüm ise, mahalli imkânlarla çözmektir.
       
    Bu ağır yükü omuzlarına yüklediğiniz okul müdürlerine, teşekkür etmeniz gerekirken ceza verdiniz.

      Okul müdürleri sizden para toplama yetkisi istemiyor, zaten devletin asli görevi olan okulunun ihtiyaçlarının karşılamasını istiyor. Bir eğitim lideri olarak sadece eğitim işini yapmak istiyor.
      Burada bir bakıma okul müdürlerinin çaresizliği kullanılmıştır. Artık yeni Okul Aile Birliği Yönetmeliğine göre, okul müdürlerinin kaynak oluşturma, okulun ihtiyaçlarını karşılamak için bin bir yol bulma sorumluluğu kalmamıştır. Durumu Okul Aile Birliğine yazmak yeterlidir. Okulunda en temel ihtiyaçları karşılayacak kadar imkânı olmayan okul müdürleri, hep beraber bir ay okulu temizletmeme cesaretini gösterse, bu problem kendiliğinden çözülecektir. O zaman, okullardaki çöp yığınlarının altında kimlerin kalacağını da görmüş olacağız.
Okulların temizliği ve bakımı konusunda önerilerimizde var elbette:
1-      Okullarda temizlik ve hijyen malzemeleri alacak kadar kaynak yoksa, okullar atalarımızın yöntemiyle, hiç masrafsız “kil ve kül” ile yıkanabilir.

2-      Veliler imece usulü çalışabilir, hem sosyal bir proje hayata geçmiş olur, böylece SGK da devre dışı kalmış olur.

3-      Güvenlik konusunda ise, artık okullar hayat olacak zaten.

4-      Yaz tatillerinde, okul eğitime hazır mı diye elinde matbu formla gelen şube müdürlerine, Okul Aile Birliğinin nerede olduğu rahatça gösterilebilir. Mahalli imkânları yerinde görebilmeleri için, mahalle gezdirilebilir.  

 
Şimdi sayın bakanımızdan, İstanbul’da yapılan bu soruşturmaları, eğitim denetmenlerinin direnmesine rağmen, nasıl kararlılıkla ve ısrarla takip ettiyse, okulların kaynak probleminin çözümü konusunda da, aynı kararlılık ve ısrarı göstermesini istiyoruz. Bu saatten sonra: “Ben almayın demedim, kayıt döneminde değil, yıl içinde alacaksınız dedim..” Çözümü, çok ama çok komik oluyor. Bu sizin çaresizliğiniz değil midir?
Bütün uyarı ve itirazlarımıza rağmen, okullarını temizlemekten aciz bakanlığımız; meslek hayatları boyunca, sicillerinde en ufak mebpersonel.com lekesi bulunmayan okul müdürlerine, bağış alma işini abartan üç beş müdürü bahane ederek, haksız ve yersiz cezalar vermiştir. Şeklen kılıfına uydurulmuş olsa da adalet duygusu yara almıştır. Bakanlığımız müdürleri, “UYARMIŞ”, biz ise bu haksız uygulamayı “KINIYORUZ”.

Talat YAVUZ
Eğitim Bir Sen İstanbul 4No’lu Şube Başkanı

www.mebpersonel.com

Son Güncelleme: 13.03.2012 15:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.