banner406
22 Eylül 2012 Cumartesi 16:55
MEB Basın Açıklaması

 T. C.  
MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
 
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
 
 
 
Sayı  : B.08.0.BHM.622.01/1230                                                             22/09/2012
 
Konu : Basın açıklaması
 
BASIN AÇIKLAMASI
 
 
Sözcü Gazetesinin 21.09.2012 tarihli nüshasında, adı geçen gazetenin Ankara Temsilcisi ve köşe yazarı Saygı Öztürk'ün kaleme aldığı "15 bin polis okullardan çekiliyor" başlıklı yazısı gerçekle ilgisi olmayan, doğru haber yapma sorumluluğu ve bilinciyle bağdaşmayan, karalama amaçlı, basın meslek ahlakı ilkelerine uymayan bir yazı olup, yazı ile ilgili tekzip metnimiz aşağıdadır.
 
Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
TEKZİP METNİ
 
 
"Sözcü Gazetesindeki 21.09.2012 tarihli köşe yazınızda "15 bin polis okullardan çekiliyor" başlıklı yazınızla ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği duyulmuştur. 
 
Yazınızda, Bakanlığımız ile İçişleri Bakanlığı arasında 2007 yılından beri yürütülen "Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmasına Yönelik Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Arttırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü"nün, İçişleri Bakanlığı bilgilendirilmeden Bakanlığımızca uygulamadan kaldırıldığı iddia edilmektedir. 
 
Bakanlığımızca yürütülmekte olan yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında, Bakanlığımız mevzuatının sadeleştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmekte olup, bu kapsamda uygulama kabiliyeti kalmayan, tekrar içeren genelgeler ve yönergeler 7/12/2011 tarihinde yürürlükten kaldırılmıştır. Bu çerçevede kaldırılan genelgeler arasında 2007-72 sayılı Genelge de bulunmaktadır. Bu haber www.memurlar.biz sitesinden kopyalanmıştır.
 

Genelgenin içeriğine bakıldığında, il müdürlüklerimize Protokolü hatırlatma, Protokol hakkında bilgi verme ve Protokolü tebliğ etme amacıyla hazırlandığı görülmektedir. 
 

Protokolün 6 ncı maddesinde açık bir şekilde "… taraflardan herhangi birinin sürenin uzatılmasına ilişkin itirazı olmadığı sürece, protokol uygulamaya devam edecektir" hükmü yer almaktadır. 

 
Protokol 5 yıl boyunca 81 ilimizde uygulanmakta olduğundan, 2007-72 sayılı Genelge, hatırlatma misyonunu tamamladığı için kaldırılmasının protokolün uygulanmasına herhangi bir engel teşkil etmediği açık olduğundan, yürürlükten kaldırılmıştır. 

 
2007-72 sayılı Genelgenin yürürlükten kaldırılmış olması, Protokolün uygulamadan kaldırılması anlamına gelmediği doğaldır. İl milli eğitim müdürlüklerimiz, il emniyet müdürlükleri ile işbirliği halinde Protokolde belirtilen yükümlüklerini yerine getirmektedirler.Yazınızda sözünü ettiğiniz 15.282 polisin geri çekilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Genelgenin yürürlükten kaldırıldığı 7 Aralık 2011 tarihinden bugüne Protokol kapsamında okullarımızda görevlendirilen polislerimiz görevlerini gereği şekilde yerine getirmişler, şu anda da görevlerini yerine getirmeye devam etmektedirler. 

 
Haberin, doğru haber yapma sorumluluk ve bilinciyle hareket edilmeden, karalama amaçlı olarak yapıldığı aşikardır. Küçük bir araştırma veya Bakanlığımız yetkililerine sorulması halinde gerçek durumun ne olduğunun rahatlıkla öğrenilebileceği veya çok basit bir (hukuk) mantık kullanılması halinde bir protokol hakkında bilgilendirme amaçlı bir genelgenin yürürlükten kaldırılmasının iki taraflı idari bir işlem olan protokolü de yürürlükten kaldıramayacağının anlaşılabileceği basitlikteki bir durumdan, yazınızda sözünü ettiğiniz hiçbir sonucun, amacın ortaya çıkmayacağı anlaşılabilecekken, böyle bir sonuca ulaşılması ve niyet okuyuculuğu yapılmasının insanlıkla, sorumlulukla, basın meslek ahlakı ilkeleriyle bağdaşmadığı çok açıktır. 
 
 
Dolayısıyla, Basın Kanununun ilgili hükümleri uyarınca Bakanlığımız hakkındaki bu gerçek dışı iddiaların düzeltilmesini talep ediyoruz." 

 
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği 

Son Güncelleme: 22.09.2012 16:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mağdurlar 2012-09-23 14:49:26

valla biz de tsk ile protokolümüz iptal edilmedi hala devam ediyor diye basın açıklaması yapan milli eğitim basın halkla ilişkiler müşavirliğini görevine sözünün eri olmaya davet ediyoruz ama kimsenin bizi tınladığı falan yok....