banner406
banner396
30 Temmuz 2012 Pazartesi 00:41
MEB, Bu Sorulara Cevap Vermelidir
Bilindiği üzere, 6287 sayılı Kanun kapsamında Türkiye genelinde tüm okul/kurumlar yeniden yapılandırılmıştır. Bu yapılandırma kapsamında bazı okullar imkânlar ölçüsünde ikili eğitim yapmak zorunda kalırken, bazı okullar da müstakil (bağımsız) olmuştur. Buraya kadar yasal süreç normal olarak işlemiştir.
 
Ama sıkıntılar işte bundan sonra başlayacaktır.

 

4+4+4 Eğitim sistemi ve yeniden yapılandırma ile beraber okullarımızın büyük çoğunlu aynı binada hem ilkokul hemde ortaokul olarak hizmet vereceği gibi, bünyesinde ilkokul bulunan ortaokul ve bünyesinde ortaokul bulunan ilkokul olarakta kurumlarımız yeniden yapılandırılmıştır.

 

Bu yapılanma süreciyle beraber MEB 4+4+4 sistemi ile ilgili soru-cevap şeklinde kafalardaki soru işaretlerini gidermeye çalışsada, yapmış olduğu yönetmelik değişiklikleri ile yapılandırmayı tamamlamaya çalışsada yönetmelikle yetersiz kalmaktadır.

 

Eğitim yneticilerinin ve eğitimcilerimizin sohbet ortamında dile getirdiği ancak basın yayın kuruluşlarının ve MEB yetkililerinin farkında bile olmadığı cevap bekleyen çok önemli soruları Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine soralım.

 

Bünyesinde hem ilkokul hemde ortaokul bulunan müstakil okullarlarımızın cevap beklediği soruları sıralayalım.

Soru 1- Mevcut ders programları ve ders saati ile birlikte beslenme tenefüsününde 20 dk olduğu göz önüne alınırsa günlük 13 ders saati, 12 tenefüs ve öğle arası ile beraber sabah 7:00 da derse başlayan bir okulumuz akşam 20:00 gibi paydos edecek. 13 saat hangi idareciyi hangi yönetmeliğe göre okulda tutacaksınız ?

 

Soru 2- Özellikle Karasal iklim özelliği gösteren bölgelerimizde saat 16:00 gibi havanın karardığı da düşünülürse kış günlerinde akşam saat 20:00 da 1. Sınıf öğrencileri nasıl eve gidecek, hangi arada dinlenecek ve dersini yapacak.

 

Soru 3- Aynı binada tek müdür iki okul bulunurken , okul aile birliği hesabı ve okul aile birlikleri tek mi olacak ? Kantşn kiraları ve diğer kiralar hangi hesaba yatacak? İki farklı kurul toplantısı , iki farklı yazışma sistemi mi olacak ? Gelen giden evraklar farklı mı olacak ?

 

Soru 4- Tky, ogye, rehberlik, adey, sivil savunma, tefbis, tif, e-okul ,dyned, meb k12, mebbis işlemleri,Kbs tutulması ve bulundurulması gereken diğer dosya ve evraklar, araç-gereçler, diğer kurul, komisyon ve kurulacak birlikler, ekipler.........v.s. her iki okul için farklı farklı kendi içinde mi kurulacak, işleyecek? Yani kısacası iki farklı kurum var ortada ve bütün işlemler ayrı ayrı mı yapılacak. Yoksa bu durumda mı kademeli olarak (haftalık ders çizelgesi gibi) düzenlenecek. (Bu durumun kademelisi olmaz inşallah). Zaten evrakların altında ezilen ve asli görevini yapamaz hale gelen idarecilerin , bir de ikinci bir okul için aynı işleri yapmaları istenirse , idarecilerden 8 saatte ne kadar verim alınabilir?

 

Soru 5- 657 sayılı DMK göre devlet memurlarının günlük çalışma süresinin 8 saat olduğu hesap edilirse okulun 12-13 saat açık olduğunu göz önüne aldığımızda idarecilerin ve özelliklede okul müdürünün hangi saatlerde okulda bulunması gerekecek.

 

Soru 6- Şimdi gelelim farklı bir hususa. Diyelim ki aynı okul müdürü iki farklı okula bakacak. 657 sayılı devlet memurları kanununun ilgili maddeleri kapsamında hemen şu soruyu soralım. Bu durumda hangi okuldaki görev asli görevdir, hangi okuldaki ikinci görevidir? A ilkokulu asli görev ise B ortaokulunda vekaleten mi çalışılacak, yoksa görevlendirme ile mi? Bir memur asli görevini icra ederken aynı zamanda görevlendirme veya vekaleten veya veya ikinci görevde nasıl çalışır? Yukarı da anılan kanunda bunun yeri var mıdır?

 

Soru 7 – İlk ve ortaokulları bünyesinde barındıran taşıma sistemli okullarda ders saat sayılarının farklı olması sebebiyle 6. Saatin sonunda dersi bitecek olan 1. Sınıf çocuğu 6-7-8.sınıf çocuklarını mı bekleyecek ?

 

Soru 8- Norm kadro fazlası olan öğretmenlerimiz kanun olmadan yönetmelikle resen nasıl ve hangi kriterlere gre başka okullara atanacak ?

 

Soru 9- Sınıf öğretmeni olan bir okul müdürü ve müdür yardımcılarının okulları ortaokul olmuşsa bu idarecilerimiz mevcut yönetmeliklere göre ortaokullara atanamıyor. Bu durumda bu idarecilerimiz norm kadro fazlası mı olacak ?

Milli Eğitim Bakanlığının bu sorulara acil olarak cevap vermesi gerekmektedir. Bu sorular sadece bizim ilk bakışta aklımıza gelen soru ve sorunlardır. Değerli ziyaretçilerimiz lütfen bizim göremediğimiz sorunları yorum olarak haberin altına eklerseniz , bu soru ve sorunlar habere eklenecektir. 

 

 

Mustafa YILMAZ
Son Güncelleme: 30.07.2012 00:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Y.H 2012-07-30 05:20:39

1.saatler arttırıldıgı ıcın bilgisayarda da ders programı yapsanız imkanı yok oturmayacak helede idarecilerin derse girme zorunlulugu devam ettği sürece özellikle öğretmen sayısının az oldugu secmeli derslerin bir cok oğretmene paylaştırıldıgı ortaokullarda ders programları ayarlanamayacak
2. aynı bahçeyi paylaşan aynı yemekhaneyi kullanan taşımalı eğitim okullarda nöbet dagılımları ve yemek dagıtımları nasıl bir planda olacak

Avatar
mevlüt Y. 2012-07-30 06:14:55

o kadar yorum yazdım. sayfanız yenilendi ve gitti hepsi. daha da yazmam artık yorum. bence site olarak da sizin biraz kendinize çeki düzen vermeniz lazım.