banner406
banner396
17 Mayıs 2013 Cuma 08:26
MEB CİDDİYETİNİ KAYBETTİ!
 Sendikamızın MEB'e 2013 Yılı yer değiştirme işlemleri ile ilgili verdiği resmi yazımıza cevap geldiğini dün resmi sitemizden tüm kamuoyuna duyurmuştuk.Böylece yer değiştirme işlemleri ile ilgili olarak MEB'in tarafımıza gönderilen Ali GÖNCÜ Bakan a.Grup Başkan V. ile İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Şefi Nimet ÖZTÜRK'ün imzasını taşıyan   resmi yazısını paylaşmıştık.
İlgi:30.04.2013 tarihli ve EGBÇSZSN-SENGM-2013/04.15 sayılı yazımıza verilen cevaba göre şöyle denilmekteydi;
2013 Yılında öğretmenlerimizin yer değiştirme işlemleri nasıl ve ne zaman yapılacağını,Bakanlığımız İl Milli Eğitim Müdürlükleri bu konuda gerekli hazırlıklarını ve planlamalarını yapıp yapmadığı hususundaki ilgi yazınız incelenmiştir.
2013 Yılı il içi ve iller arası yer değiştirme 01-30 Mayıs,iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne  bağlı yer değiştirmeler 01-20 Haziran,Alan değişikliği,20 Haziran 10 Temmuz,özür durumuna bağlı yer değiştirmeler 15-16 Temmuz ile 12-21 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanmıştır.
Tüm öğretmenlerimizin merakla beklediği 2013 Yer Değiştirmeleriyle ilgili Bakanlık yazısını sendikal sorumluluğumuz açısından önemli görerek resmi sitemizde yayımladık.Bu sorumluluğun bilinci ve yer değiştirme işlemlerinde geçen yıl ki sıkıntıların yaşanmaması için daha önceden MEB'in planlamasının olup olmadığını ve yer değiştirmelerin ne zaman yapılacağını önemle sormuştuk.
MEB ilgi yazımıza cevap verdi.Fakat bugün MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sayfasında 2013 Yer değiştirme takvimleriyle ilgili olarak ,üstelik dünkü tarih atılmış bir takvim duyurusunu yayımladı.
Yazı Sayın Bakan Nabi AVCI'nın imzasını taşıyor.Tarafımıza gönderilen yazıda ise Bakan a.imza eden Ali GÖNCÜ'nün imzası var.Yine imzaya eşlik eden İKGM Şefi Nimet ÖZTÜRK…
Burada sıkıntı yok ancak sıkıntı şu noktadadır.İlgi birim ve bölümlerin  konusuna göre,yerine göre resmi kurumlara gönderilen yazılarda Bakan yrd.,müşavir,müdür,grup başkan vekili ve şef imzaları atabilir fakat hiçbir zaman kamuoyunu,kurumları aldatacak,yanıltacak bilgiler verilemez.Bu durum resmi yazılarda ise daha ciddiyetle verilmesi ilgili kanunlar ve yönetmeliklerce de düzenlenmiştir.
Tarafımıza verilen yazıda;il içi ve iller arası 01-30 Mayıs arasında verilirken  bugünkü MEB'in duyurduğu yazıda 20 Mayıs-21 Haziran arasında Norm Kadro güncellemelerinin tarihi verilmektedir.Tarafımıza iletilen resmi yazıda;İller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler 01-20 Haziran olarak verilmişken bugünkü yazıda bu tarih;Haziran-Temmuz olarak ay bazında gösterilmiş gün tarihi verilmemiştir.Alan değişikliğinde ise tarafımıza 20 haziran-10 Temmuz verilmiş bugünkü duyuruda ise sadece ay olarak Temmuz denilmiştir.
Yine özür grubu yer değiştirmeler için tarafımıza iki farklı tarih verilmiş;15-16 Temmuz ile 12-21 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanmıştır denmiştir.Oysa bugünkü duyuruda;Özür grubu yer değiştirmeler için yalnızca bir tarih aralığı ;15 Temmuz-05 Ağustos verilmiştir.Ayrıca ilk atamalarında 16-29 Ağustos arasında yapılacağı belirtilmiştir.
MEB'in ilgili birimleri tarafımıza resmi yazıyı 09.05.2013 tarihinde onaylayıp 10.05.2013 tarihinde göndermişlerdir.Tarafımıza 14.05.2013 günü ulaşan yazıyı resmi sitemizde yayımlamış ve kamuoyuna duyurmuştuk.MEB bir hafta içerisinde yine belirsizlikle dolu bir rota çizip kendi gönderdiği yazıyla çelişerek takvimi değiştirmiştir..Bu yaman çelişki ve iş bilmezliğin sorumluları kimdir?MEB bu konuda derhal sendikamıza ve kamuoyuna açıklama yapmalıdır.Koskoca bir bakanlık üstelik Milli Eğitim Bakanlığı resmi ciddiyetini resmi yazılarına yansıtmalıdır.Kurumlara,kuruluşlara ve eğitimle ilgili faaliyet gösteren sendikalara böylesine bir konuda ciddiyetsiz bir yazı gönderme lüksü hiç kimsenin yoktur.Hukuk devletinde kurumlar ve kamuoyu yanlış bilgilerle bilgilendirilemez. Eğer böylesi bir durum söz konusu oluyorsa ilgili kişiler hukuk önünde büyük bir sorumluluk taşıyor demektir.Bakanlığın bu konuda ciddi yaklaşımlar içerisinde olmasını bekliyoruz.Görülüyor ki yine eğitim çalışanlarını belirsiz,ciddiyetsiz ve plansız günler bekliyor.MEB yap-boz oyununu sevdi diye daha önce bir yazımızı yayımlamıştık.Gerçekten MEB her konuyu yap-boz oyununa çevirdi.Bu çıkmazdan nasıl kurtulacak bakıp hep birlikte göreceğiz.
Tarafımıza gönderilen yazının mahiyeti hakkında yarın bakanlığın ilgili birimlerinden direkt cevap isteyeceğiz.Bu ciddiyetsizliğin sorumluları hakkında da yasal tüm dayanaklarımız saklı kalmak şartıyla kullanacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz.
Eğitim-Söz-Sen
Hukuk işleri ve Basın-Yayın Birimi
 
MEB'in bugün kendi resmi sitesinden duyurduğu yer değiştirmelerle ilgili yazı linki;
http://ikgm.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2013_05/16051310_yerdetrmetakvm.pdf
Son Güncelleme: 17.05.2013 08:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zaafiyet 2013-05-17 10:31:24

meb personelide yan alan öğretmenleri kadar konuları ve işlerine hakim olmaya çalışıyor hoş görmek lazım.

Avatar
derin 2013-05-19 14:41:43

yan alan öğretmenleri kadar başına taş düşsün ''zaafiyet'' denen öğretmen düşmanı..