banner374
28 Aralık 2015 Pazartesi 10:54
MEB'den öğretmenlere EK-1 derece için resmi yazı
 MEB'den Öğretmenlere Ek 1 Derece! Milli Eğitim Bakanlığından Öğretmenlere ek 1 derece verilmesi yazısı yayınlandı. Peki maaşa etkisi nasıl olacak? İşte tüm detaylar...
Meb, 15.01.2005'den sonra göreve başlayan Öğretmenlere ek 1 derece verilmesi ile ilgili resmi yazı yayınladı. 

15.01.2016'dan itibaren 2015 Eylül atananlar da dahil ek 1 derece alacak. 

Devlet memuriyetine 15 Ocak 2005 tarihinden önce başlamış olanlar hakkında ilave 1 derece yükselmesi uygulanmış, ancak bu tarih ve sonrasında göreve başlayanlar için böyle bir imkan verilmemişti. Toplu sözleşmedeki metin aşağıdaki gibidir: "Madde 28 -(1) 457 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 399 sayılı Kanun HükmündeKararnameye eklenen ek geçici madde, 458 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa eklenen mülga ek geçici madde ve 459 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununa eklenen ek geçici madde hükümleri; anılan ek geçici maddeler kapsamında belirtilen (sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar dahil) ve bu ek geçici maddeler ile 2/2/2005 tarihli ve 5289 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmamış olanlardan 15/1/2016 tarihinde görevde bulunanlar (aylıksız izinde bulunanlar dahil) ile bunlardan anılan tarihten önce emekli, adi malüllük, vazife malullüğü aylığı bağlananlar ile dul ve yetim aylığı alanlar hakkında da uygulanır." 2015 toplu sözleşmede 15 ocak 2005'ten sonra göreve başlayan öğretmenlere verilecek 1 derece, 1 Ocak 2016'da yürürlüğe girecek. 1 derecenin artması maaşa ne kadar etki eder?(2015 eylülde atananlar dahil) 

Örneğin; 9.1 olanlar 8.1 olacak. 

9/1’den 8/1’e: 35 tl 

8/1’den 7/1’e : 10 tl 

7/1’den 6/1’e : 43 tl 

6/1’den 5/1’e : 15 tl 

5/1’den 4/1’e : 104 tl 

4/1’den 3/1’e : 40 tl 

3/1’den 2/1’e : 57 tl 

2/1’den 1/1’e : 64 tl 

1/1’den 1/4’e : 12 tl 

ogretmenlerhaber.com
banner182
Son Güncelleme: 29.12.2015 22:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ahmet yaman 12 ay önce

1998 yılında göreve başladım 2 yıl çalıştım daha sonra istifa ettim.lakin 5 yıl önce geri döndüm. ve bu derece olaylarından hiç yararlanmadım...şimdi ben bu yazıdan anladığım kadarı ile 15 ocağı beklemeden müracaat mı etmeliyim.