banner406
banner396
27 Ağustos 2012 Pazartesi 05:56
MEB İnandırıcılığını Kaybediyor
 
Eş durumu atamaları…

 

Geçici görevlendirme sayısında olduğu gibi Sayın Bakan’ın verdiği 50 bin tayin isteyen öğretmen sayısının açıklanmaya ihtiyacı vardır. Aslında sayının 50 bin ya da bin olması çok da önemli değildir. Aile bütünlüğü Anayasa’da güvence altına alınmıştır. Anayasanın 41. Maddesi açık! Yine 657 sayılı DMK nın 72/2 maddesi MEB’i bağlamıyor mu? Devlet memurlarının yer değiştirme suretiyle atamalarına ilişkin yönetmeliğin 9/2 bendi de açık ve net hüküm bulunmaktadır.

 

Hepsinden önemlisi sayın Bakanın eş durumu ile ilgilişu cümlesine katılmak mümkün değildir. “Genelkurmay Başkanlığı ve bakanlıklarla yaptığımız koordinasyon, eşleri özel sektörde çalışanlar için geçerli olmayacak. Ancak daha önce kamu bankası çalışanları olan kişiler, kamu görevlisi sayıldığı için bu durumdan yararlanabilecek”

 

Eşleri özel sektörde çalışanlar açısından bu durum Anayasamızın 9. Maddesinde ifade edilen “Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar”Eşitlik ilkesine aykırıdır.

 

Sınıf öğretmenlerinin Norm Fazlası Olması…

 

Sayın Bakan, 10 il değerlendirmesi yaparken kalabalık sınıfların bölünmesi neticesinde gelecek yıl sınıf öğretmenleri için norm fazlası probleminin çözüleceğinden bahsediyor. Geriye kalan 71 ne olacak. Kaldı ki masa başında çarpma çıkarma ile bu iş çözülmez. Uygulamaya başlamadan önce bina mı kiralanacak, kamulaştırma mı yapılacak bu benzer çözümler gerçekleştirilmeli idi. Sınıf öğretmenleri mağduriyet yaşıyor. Bunu herkes önceden tahmin etti. Ama Bakanlık tahmin etmedi. Büyük bir problem oluşturdu.

İl milli eğitim müdürlükleri sınıf öğretmeni normlarını kafalarına göre düzenliyorlar. Öyle 5. Sınıftan öğrenci mezun eden öğretmenlere sınıf verilmiyor! Norm fazlası tespitini bilmeyen il müdürlükleri var. Yani mağduriyet bazı sınıf öğretmenleri için duble olacak!

 

70 bin Öğretmen Görevlendirmesi…

 

Uzun zamandır kamuoyunda yer alan öğretmen görevlendirmeleri ile ilgili sayısal bilgilerin doğruluğu ile ilgili şüphelerim var. Sayın Bakanımız 70 bin öğretmenin geçici görevlendirmesinin iptal edildiğinden bahsediyor. Öyle bir algılama var ki sanki öğretmenler İçişleri Bakanlığında, Tarım Bakanlığında görevlendirilmişlerdir. Görevlendirilen öğretmenlerin istatistiki bilgilerini bakanlık yayınlamalıdır. 70 bin rakamı içerisinde bir okuldan başka bir okula yapılan görevlendirmelerinde olduğunu düşünüyorum. Toplumda öğretmenler okul dışında görev yapmaya hevesliymiş gibi bir algı oluşuyor. Bu haksızlıktır. Taşrada ARGE birimi kuruldu. Bu birimlere görevlendirmeyi de iller mevzuat gereği yaptılar.

 

SBS kaldırılacak!

 

SBS kaldırmanıza gerek kalmadı. Okul başarı puanlarını iptal ederek bunu başardınız. Öğrencilerin bireysel başarıları yükseköğretime girişte tek faktör oldu. Bunun ne anlama geldiğini, sonucunun ne olacağını hesapladınız mı bilmiyorum ama iki tane eğitimciye sorsanız bunun nasıl bir yanlış olduğunu size açıklayacaklardır. MEB SÜPER LİSE diye bir sistemden geri dönüş yapmak zorunda kaldı. Şimdi Üniversiteleri de O hale getireceksiniz. Bırakın Ülkenin her bölgesini, Ankara’nın her yerinde bile öğretmenlerin öğrenci değerlendirmeleri farklılık arz etmektedir. Hatta öğretmenden öğretmene bile değişmektedir. Çünkü okul fabrika değil, öğretmende üretimden sorumlu ustabaşı değildir. Öğretim imkânlarının eşitlenmesinden kastınız, okul sıra masa ise bu yanlış değerlendirme… Bu gün küçük yerleşim yerlerinde ve Ülkenin doğusunda öğretmen sirkülasyonu öğretimi olumsuz etkilemektedir. Yalnızca öğretmen sirkülasyonu değil, milli gelir dağılımına bir bakın… Bu farklılıkları görmezden gelip salt eşitlik sağlayacağım diye adaletsiz bir sistem getiriliyor. 3-5 öğretmeni olan okul ile daha büyük okullarda ki öğrenci değerlendirmelerinin farklı olduğunu bilmeden bu tür kararlar alınmamalıdır. Bu yanlışlıktan birgün dönülür ama bir nesli yok etmeyin!

 

Cengiz ŞAHİN/Eğitimci Yazar

 

Son Güncelleme: 27.08.2012 05:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.