banner374
28 Haziran 2013 Cuma 08:09
MEB KENDİNDE Mİ?
 Eşinin engelli olması ve aldığı sağlık kurulu raporunda ‘’ başkasını güç ve yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremez’’ kararına istinaden, eşinin görev yaptığı ile yer değiştirme talebinde bulunan öğretmen arkadaşımız; Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 36.maddesi 5.bendince ‘’zamana bağlı olmaksızın yapılır’’ ibaresine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunmuştur.
Bakanlık birimlerince verilen cevapta;‘’bakanlık yönetimince öğretmenlerin geçici  görevlendirilmemeleri yönünde bir politika benimsemiş olmasından dolayı adı geçen öğretmenin görevlendirilmesi uygun görülmemiştir’’ yanıtını almış, aynı dilekçenin ilgili ilçe milli eğitim müdürlüğünce verilen cevabında ise‘’il dışı tayin isteğinden bahsedilmiştir’’.
Bakanlığın ‘’geçici görevlendirmeden’’ bahsedip ilçe milli eğitimin ‘’ il dışı tayin isteme talebinden’’ bahsetmesi konunun bakanlıkça nasıl algılandığı sorusunu beraberinde getirmiştir.
Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı danışma hattı 147’ye yapılan aynı konulu il dışı tayin isteğinden 147’yi; ‘’durumunuz önümüzdeki özür grubunda dikkate alınacaktır’’ cevabı alınmıştır.
Bakanlık biriminin ‘’geçici görevlendirmeden’’, ilgili ilçe milli eğitimin‘’il dışı tayin isteğinden’’, 147’nin ‘’önümüzde ki özür grubunda dikkate alınacağından’’ bahsetmesi şaşılacak bir durumdur.
Ayrıca Bakanlığın, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 36.maddesi 5.bendine istinaden talep edilen yer değişikliğine dair herhangi bir açıklama yapmadan cevap vermesi de ilginçtir.
İnsan hakları evrensel bildirgesinin 25.maddesi der ki :’’ herkesin, kendisinin ve ailesinin sağlığı ve iyi yaşaması için yeterli yaşama standartlarına hakkı vardır; bu hak, beslenme, giyim, konut, tıbbi bakım ile gerekli toplumsal hizmetleri ve işsizlik, hastalık, sakatlık, dulluk, yaşlılık ya da kendi denetiminin dışındaki koşullardan kaynaklanan başka geçimini sağlayamama durumlarında güvenlik hakkını da kapsar’’.
Sağlık sorunlarından dolayı mağdur durumda bulunan öğretmen arkadaşımız önümüzde ki atama ve yer değiştirme dönemine kadar karşılaşabileceği sağlık sorunları ile nasıl mücadele edebilecektir. İlgili yönetmelik maddesinin 5.bendi hangi durumlarda devreye girer ve hangi mağduriyetleri giderir, şimdiye kadar bu madde kapsamında il dışı yer değiştirmesi yapılmış mıdır?
Bir soru da sayın Yusuf Tekin’e; Sayın Tekin,‘’Başkasının güç ve yardımı olmaksızın hayatını idame ettiremez’’ raporu bulunun arkadaşımızın sağlık sorunundan doğabilecek sıkıntıları hangi adalet ve vicdan ilkesiyle açıklayabileceksiniz.? 

Kaynak:.kamugazetesi.com


banner182
Son Güncelleme: 28.06.2013 08:09
Anahtar Kelimeler:
meb kendinde mi
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol