banner406
banner396
21 Haziran 2013 Cuma 10:53
MEB Müdür Başyardımcılığını kaldırıyor
 Müdür Başyardımcılığı kadrosu Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki okullarda müdür ile müdür yardımcısı arasında yer alan bir kadrodur. MEB norm kadro yönetmeliğinin 77. maddesinde bu kadronun görevi; “Müdür başyardımcısı, eğitim-öğretim, yönetim, rehberlik ve denetim işlerinin planlı, düzenli ve amaçlara uygun olarak yürütülmesinden müdüre karşı sorumludur. Müdürün izinli veya görevli olduğu durumlarda müdüre vekâlet eder.” olarak tanımlanmaktadır. Çeşitli zamanlarda müdür başyardımcılığı normunun gerekli olup olmadığı tartışılmıştır. Bir sonuca varılamasa da MEB’na bağlı kurumlardan Halk Eğitim Merkezleri’nden Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğünün 03.03.2009 tarih ve 1124 sayılı yazısı ile müdür başyardımcılığı kadrosu kaldırılmıştır. Mevcut müdür başyardımcılarının hakları da bir başka kuruma tayin isteyene ya da emekli olana kadar muhafaza edilmiştir.
Hâlihazırda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde kanun ve yönetmelikler çerçevesinde birer müdür başyardımcısı bulunmaktadır. MEB’nın çalışanların görüşlerini almak üzere 19.06.2013 tarihinde yayınladığı “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” taslağında Halk Eğitim Merkezleri’nde uygulanan yöntem ile müdür başyardımcılığı kadrosunun süreç içerisinde kaldırılacağı görülmektedir.

Taslak yönetmeliğin ikinci maddesinde “Bu Yönetmelik, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumu müdürlerini, müdür başyardımcılarını ve müdür yardımcılarını kapsar.” denilmektedir. Fakat taslak yönetmeliğin, yöneticilik sınavları ve değerlendirme bölümünde eğitim kurumları müdürlüğü ve müdür yardımcılığı sınavının ölçütleri belirlenmektedir. Müdür başyardımcılığından bahsedilmemektedir.

Taslak yönetmeliğin isteğe bağlı yer değiştirmeler bölümü 15. maddesinde ise; “(1) Görevli oldukları eğitim kurumlarında en az üç yıl görev yapan yöneticiler, il içinde boş bulunan eğitim kurumlarına 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen şartı taşımak kaydıyla yer değiştirme suretiyle atanma talebinde bulunabilirler. Bu suretle yapılacak yer değiştirmeler Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formu puanı üstünlüğüne göre ilgili valiliklerce gerçekleştirilir. 
(2) Çalıştıkları eğitim kurumlarında fiilen en az üç yıl görev yapan Müdür başyardımcıları, yer değiştirme istekleri halinde il içinde boş olan eğitim kurumlarına Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formu puanı üstünlüğüne göre müdür yardımcısı olarak atanırlar.” Hükmü yer almaktadır.

Yine taslak yönetmeliğin isteğe bağlı yer değiştirmeler bölümü 16. Maddesinde şöyle denilmektedir. “(1) Müdür, müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görev yaptıkları eğitim kurumunda altı yıllık çalışma süresini tamamlayan yöneticilerin görev yerleri Ek-1 Yönetici Değerlendirme Formuna göre hesaplanan puan üstünlüğüne göre, tercihleri alınarak il içinde 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen şartı taşımak kaydıyla değiştirilir. Tercihte bulunmayan yöneticilerin yer değişiklikleri, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen şartı taşımak kaydıyla, boş eğitim kurumlarına kurayla re’sen gerçekleştirilir. (3) Müdür başyardımcıları bu madde kapsamında müdür yardımcısı olarak yer değiştirirler.”

Bu taslak yönetmeliğine göre, MEB’na bağlı okullardaki müdür başyardımcısı kadroları kaldırılmaktadır. Müdür başyardımcısı olarak çalışan kişilerin hakları ise kurum değiştirene kadar saklı kalmaktadır.

MEB fiiliyatta pek de işlevsel olmayan müdür başyardımcılığı kadrosunu kaldırmakla doğru bir karar vermiş görünmektedir. Çünkü kadrosu olmasına rağmen müdür başyardımcıları müdür yardımcısı görevlerinin dışında bir iş ve işlem yapmamakta, müdür izne ayrıldığında diğer müdür yardımcılarının da rahatlıkla yaptığı müdürlüğe vekâlet görevini yürütmektedirler.  Kurumlarda az sayıda var olan müdür başyardımcıları bu normu kullanan son görevliler olarak MEB tarihindeki yerini alacaklardır. (21.06.2013)

Ekrem Aytar
memurhaberSon Güncelleme: 21.06.2013 10:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hoca 2013-06-22 00:45:55

çok yanlış bir düşünce, diğer müdür yardımcıları her ay personelin ücret çizelgesini mi hazırlıyor? düşünün 100 öğretmeni olan bir okulu , ücret çizelgesini oluşturmak çok sıkıntılı bir işlem ve bunu her ay yapıyorsunuz. bu işi müdür başyardımcısı yapıyor diğer müdür yardımcıları değil. sade bu başlı başına belalı bir iş bunu bilmiyorsanız çok yazık size