banner406
banner396
02 Haziran 2014 Pazartesi 09:05
MEB Müffetişleri İle İlgili “Yürütmeyi Durdurma Kararı ” Çıkacak mı?
 Anayasa Mahkemesi, CHP'nin dershanelerin kaldırılması, okul müdürlerinin görevden alınması, Maarif Müfettişleri (Eski Bakanlık Denetçileri) vs ilişkin düzenlemenin iptali istemiyle yaptığı ikinci başvuruda eksiklik bulunmadığından esastan incelemeye karar vermişti.
 
Anayasa Mahkemesi, dershanelerin dönüştürülmesini de düzenleyen Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yapılan ikinci başvuruda eksiklik bulunmadığından esastan incelemeye karar vermişti.

CHP, Kanun'un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu. Davayla ilgili ilk incelemesini tamamlayan Yüksek Mahkeme, başvuruda eksiklik tespit ederek, tamamlanması için ilgililere tebliğ etmişti. Belirlenen eksiklikleri tamamlayan CHP, Anayasa Mahkemesine tekrar başvurmuştu.

CHP'nin ikinci başvurusunun da ilk incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi heyeti, başvuruda eksiklik bulunmadığından esastan incelemeye karar vermişti.

Düzenlemenin yürürlüğünün durdurulması istemi ise raportörün konuya ilişkin raporunun hazırlanmasından sonra karara bağlanacaktı.

Anayasa Mahkemesinin esastan görüşecek olacağı MEB ile ilgili düzenlemelerden merakla beklenen hususlar;  ”13 Haziranda okul yöneticilerinin görevlerine son verilmesi” , “Maarif Müfettişlerine yönelik düzenlemeler”, “Dershanelerin kapatılması” gibi hususlar ile ilgili düzenlemelerin yürürlüğünün durdurulup durdurulmayacağı.

Sitemiz Ankara Editörü tarafından elde edilen bilgiye göre;  ”13 Haziranda okul yöneticilerinin görevlerine son verilmesi”, “Maarif Müfettişlerine yönelik düzenlemeler”, ile ilgili olarak yürürlüğünün durdurulması istemi ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi Raportörün konuya ilişkin raporunu hazırladı. Hazırlanan ön raporda; MEB'nın 13 Haziranda okul yöneticilerini görevlerine son verilmesi düzenlemesine yönelik olarak “YÜRÜTMENİN DURDURULMASI”  yönünde görüş bildirmiştir.

Eski Bakanlık Denetçilerine yönelik olarak yapılan düzenleme ile ilgili olarak “YÜRÜTMENİN DURDURULMASINA GEREK OLMADIĞI” yönünde görüş bildirdiği öğrenildi. Özellikle 13 Haziran tarihinin yakın olması nedeniyle bu düzenleme sonucu binlerce yöneticinin mağdur olabileceği düşüncesinden hareketle ön raporda okul yöneticilerine yönelik olarak “YÜRÜTMENİN DURDURULMASI” yönünde ön raporun hazırlandığı öğrenildi. Ancak Maarif müfettişlerine yönelik yapılan düzenlemede “YÜRÜTMENİN DURDURULMASI TALEBİNİN REDDİ” yönünde ön raporun hazırlandığı yönünde ki duyuma ulaşıldı. Anayasa Mahkemesi üyeleri bu ön rapor doğrultusunda görüşme yapıp karar alacaktır. Anayasa Mahkemesi Raportörünün 13 Haziranda okul yöneticilerinin görevlerine son verilmesi düzenlemesine yönelik olarak “YÜRÜTMENİN DURDURULMASI” ,Maarif müfetişlerine yönelik yapılan düzenlemede “YÜRÜTMENİN DURDURULMASI TALEBİNİN REDDİ”yönünde yönünde görüşünün diğer Anayasa Mahkemesi üyeleri tarafından da kabul edileceği düşünülmektedir.

Sonuç olarak kuvvetle muhtemeldir ki Anayasa Mahkemesi üyeleri tarafından “MEB Maarif Müfettişleri Yönelik” düzenlemesi ile  ilgili olarak yürürlüğünün durdurulması reddi yönünde karar alacağı mütaala edilmektir.
 
Haber: Fatih YAMAN
Son Güncelleme: 02.06.2014 09:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.