banner406
banner396
13 Haziran 2013 Perşembe 08:00
MEB Müsteşarı : Amacımız Öğretmenleri Değerli Kılmak
 Milli Eğitim Bakanlığı bugün Başkent öğretmen evinde taşra teşkilatından rastgele seçilen  5 il müdürü 2 ilçe müdürü ve 10 okul müdürü ile Müsteşar Yusuf TEKİN başkanlığında bir toplantı gerçekleştirdi.
Toplantının gündem maddesi " Yönetici Atama Yönetmelik Çalışması " oldu...

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf TEKİN konuşması , tavırları ve sıcak kanlılığı ile toplantıya damgasını vurdu.

Toplantıya taşradan çağrılan okul müdürleri titizlikle her sendikadan olacak şekilde seçilmiş...

Toplantıya katılan okul müdürleri ile toplantı sonunda bir görüşme gerçekleştirdik...

Okul müdürleri Müsteşar Bey'den çok etkilenmiş. Müsteşar Bey'in ; " Bundan sonra çıkaracağımız yönetmelik ve taşra teşkilatı ile ilgili alacağımız kararlarda aynı yöntemi izleyeceğiz. Taşra teşkilatından gelecek öğretmen ve yöneticilerimiz ile ortak akıl ekseninde kararlar alacağız ve uygulayacağız. Sen , ben kavramı olmadan "BİZ" duygusu içinde hareket edeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı olarak birinci amacımız öğretmeni değerli kılmaktır. " konuşması toplantıya damgasını vurmuş....

Yönetici atama yönetmeliği ile ilgili taşra teşkilatından gelen il müdürleri , ilçe müdürleri ve okul müdürlerinin yönetici atama yönetmeliği ile ilgili görüş ve önerileri tek tek not edildi. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü yarın bu notları raporlaştırarak Müsteşarlık makamına arz edecek . Yönetici atama yönetmeliğinin taslak metni ise Pazartesi yada en geç Salı günü Bakanlık sitesinden eğitimcilerin görüşlerine sunulacak. Eğitimcilerden gelen istek ve taleplerde dikkate alınarak yönetmeliğe son hali verilerek Haziran ayı sonunda yada en geç Temmuz ayı başında yönetmeliğin yayınlanması bekleniyor. 

Milli Eğitim Bakanlığında daha önceki dönemlerde özellikle de taşra teşkilatına Müsteşar düzeyinde bu tür bir uygulama yapılmamıştı. Müsteşarlık makamını bırakın bir kenara birçok ilde öğretmenler ilçe müdürü , şube müdürü ve il müdürlerinin odasına giremiyor. Genel Müdürler saatlerce il müdürlerini ve taşradan gelen ilçe müdürlerini kapıda beklettiği dönemleri unutmadık . 

Sayın Müsteşarın bu tavrının tüm eğitim yöneticilerine örnek teşkil etmesi gerekir. 

Aslında burada Müsteşar Bey , İnsan Kaynakları yönetimi noktasında kendi bürokratlarına ve taşra teşkilatındaki eğitim yöneticilerine de bir ders vermiştir. 

Lider ile yönetici arasında ki farkı ortaya koymuştur. 

Ülkemizde ki İnsan Kaynakları yönetici profili genel olarak Bürokratik Yönetici tipindedir. Bürokratik Yöneticiler karar alıp teşkilata uygulamasını emrederken , Liderler beraber karar alır ve uygular...

Sayın Müsteşara nacizane birde hatırlatmamız olacak... 

MEB'i lütfen eğitimin içerisinden gelen kişilerden kuracağınız bir ekiple yönetin...

Sizden öncekilere defaten bu uyarıları çok iyi niyetli yapmamıza rağmen ; "öğretmenler kravatını bağlamayı bilmiyor, Ben öğretmenlerle oturmam genel müdürüm, gece okulları saat 12 ye kadar açık tutalım kadınlar gelip spor yapsın."  diyen eğitimci kimliği olmayan ve eğitimcileri tanımayan kişilere koltuklar teslim edildiği için , sizden önceki ekip başarız oldu. MEB tarihinde belkide hiç sevilmeyen ve takdir edilmeyen siyasetçi ve yöneticiler olarak tarihe geçtiler. Aslında MEB'de çok büyük devrim yapmalarına ve çok çalışmalarına rağmen çevrelerini eğitimci olmayan ve eğitimden anlamayan kişilerle doldurup , taşra teşkilatı ile iletişimi kestikleri için yapmış oldukları bütün güzel çalışmalar ve yenilikler heba oldu gitti.  Milli Eğitim Bakanlığı tarihinde davulla , zurnayla ve kurbanlarla gidişi kutlanan Bakan ve Müsteşar olarak tarihe geçtiler. Umarız aynı hatayı siz yapmazsınız. 

Sayın Müsteşar; Eğitimciler çok şey istemiyor...

Sadece kendilerinin değerli kılınmasını ve kaybettikleri itibarlarını istiyorlar.

İnşallah öğretmenlerimizin gönlünü almak ve onlarla beraber Bakanlığı yönetmek size ve ekibinize nasip olur...


NOT: Yönetici atama taslağı ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz....
Son Güncelleme: 13.06.2013 08:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ANTALYA YÖNETİCİ ROTASYON 2013-06-13 10:42:31

yeni yönetici atama yönetmeliği çıkacak diyorsunuz fakat antalya hiç kimsenin kabul görmediği ucube yönetmeliğe göre rotasyon atamalarını yapmak üzere.yangından mal kaçırır gibi.bir an önce bunların öncelikle durdurulması gerekir.