banner406
banner420
20 Şubat 2012 Pazartesi 10:31
Meb, öğretmen atama ve yer değiştirme politikalarını gözden geçirmeli
Milli Eğitim Bakanlığının yıllardır öğretmen atama ve yer değiştirme politikalarının sağlıksız ve plansız bir şekilde yürütülmesi sonucu ülke genelinde dengeli bir öğretmen dağılımı yapılamadığı Akdeniz, Eğe, Marmara ve İç Anadolunun güzel yerleri ile Karadeniz Sahil kısmında mutlu bir azınlık yaratılırken Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu illerinde görev yapan idareci ve öğretmenlerimiz adeta bölgelerine çakılı hale getirildi.
 
Örneğin Artvin ilinin Borçka İlçesinde 10 yıldır görev yapan bir sınıf öğretmeni Tokat, Çorum, Yozgat gibi zorunlu hizmet bölgelerinin en ücra köylerine bile nakil olamıyor.
Yine bunun yanında Doğu ve Güneydoğu illerimizde görev yapan idarecilerimiz yönetici atama yönetmeliği kapsamında iller arası yer değiştirmek için yıllardır beklemesine rağmen, MEB’in yönetmelik hükümlerinde bulunan iller arası yer değiştirme işlemini gerçekleştirmemesi üzerine tayin isteyemiyorlar. Nakil yoluyla yer değiştiren idarecilerimiz ise yöneticilik görevini bırakarak öğretmen olarak tayin istemek zorunda kalıyorlar. Böyle bir nakil sistemi ise sadece MEB’e özgü… Çünkü hiçbir komiser il dışı tayin istediği zaman polis olarak tayin edilmez…
Milli Eğitim Bakanlığının yıllardır plansız atama ve yer değiştirme uygulaması ve zorunlu hizmet afları ülke genelinde dengeli bir öğretmen dağılımının yapılmasını engellemiştir.
1-   İller arası tayin dönemlerinde batı illerinde ki  boş norm kadroların gösterilmemesi ve bu norm kadroların ücretli öğretmenlerle doldurulması.
2-   Her 10 yılda bir zorunlu hizmet affının çıkarılması
3-   Sözleşmeli olarak görevlendirilen öğretmenlerin yıllarca zorunlu hizmet bölgeleri dışında görevlendirilmesi, akabinde aynı yerde kadroya alınarak zorunlu hizmet affına tabi tutulması.
4-   Geçtiğimiz yıllarda yıl içerisinde 4-5 kez özür grubu atamalarının yapılması, özür grubu içerisinde özel üniversitelerin yüksek lisansları, çok basit sağlık raporları ile yapılan tayinler, çalışmayan eş üzerine batı bölgelerinde 1 yıllığına açılan iş yerleri vs. uygulamalar ile Doğu ve Güneydoğu illerinin özür grubu atamaları ile boşaltılması.
5-   Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin eğitim camiasının üzerinde uzlaşı sağlayacağı ve bütün eğitimcilere eşit şekilde fırsat sunacağı normlar üzerinden hazırlanmaması…
 
Doğu ve Güneydoğu illerinde yıllardır fedakarlık içerisinde görev yapan öğretmenlerimiz için artık yasal bir düzenleme yapılmalıdır. Öncelikle ülkemizi 4 hizmet bölgesine ayırarak göreve yeni başlayan öğretmenlerimizi 4. Hizmet bölgesinden başlayarak her hizmet bölgesinde çalıştırılacak şekilde yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Batı illerinde görev yapan öğretmenler ile Doğunun en ücra köşesinde görev yapan öğretmen ve idarecilerimizin almış olduğu ücretler arasında fark olmalıdır. Doğu ve Güneydoğu illerimiz ile geri kalmış bölgelerimizde görev yapan öğretmenlerimize ve idarecilerimize karşı özlük hakları yönünden pozitif bir ayrımcılık yapılmalıdır.
Sonuç olarak yıllardır Doğu ve Güneydoğu illerimiz ile ücra yerlerde çakılı kalan öğretmen ve idarecilerimizi bu yılda dengeli öğretmen dağılımı bahanesi ve diğer sebepler öne sürülerek kontenjan sınırlamasına takılmalarını engelleyelim. Bu bölgelerde görev yapan öğretmenlerimizin atamalarının istedikleri yerlere veya en azından isteklerine yakın şehirlere yapalım. Bu öğretmenlerimizin boşaltacağı yerlere ise Ağustos ayında yapılacak ilk öğretmen ataması ile dolduralım. Yıllarca Batı’da görev yapıp hiçbir şekilde şark hizmetinde bulunmayan öğretmen ve idarecilerimize yönelikte Bakanlığın bir çalışma başlatması güzel bir uygulama olacaktır.
Son Güncelleme: 20.02.2012 10:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.