banner406
25 Mayıs 2012 Cuma 03:40
MEB Öğrettmenleri Yok mu Sayıyor?
Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsünde lisans üstü eğitimini tamamlayan öğretmenler neden 'Uzmanlık Sınavı'na alınmadı? Konuyla ilgili bir okurumuzun gönderdiği maili sizlerin tadirlerinize sunuyoruz:
Merhaba, MEB'de öğretmen olarak çalışmaktayım. Bu yıl MEB'de yeni bir yapılanmaya tanık oluyoruz. Bu yapılanma sonucunda gördük ki MEB kendi yöneticilerini kurum dışından seçmektedir. Oysa MEB bünyesinde orta ve üst düzey yönetici vasfını almış bir çok Kamu Yönetimi Uzmanı öğretmen olarak çalıştırılmaya devam etmekte ve bu gerçek her zaman gözardı edilmektedir.
 
NASIL MI? 
 
Anayasamızın 128.maddesinde’… Üst kademe yöneticilerinin yetiştirilme usul ve esasları,kanunla özel olarak düzenlenir.’ ilkesi belirtilmiştir. Bu bağlamda, 18.01.2001 tarihli ve 24291 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Lisansüstü Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 1. Maddesi “MADDE 1 – Bu Yönetmeliğin amacı, kamu görevlilerinin kamu yönetimi ve yönetim bilimi alanında uzmanlaşmalarını sağlamak, kamu yönetiminin orta ve üst düzey yönetici ihtiyacını karşılamaya katkıda bulunmak ve kamu yönetimi alanına öğretim elemanları yetiştirilmesine yardım etmek üzere, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsütarafından yürütülen lisansüstü öğretim programlarını düzenlemektir.”şeklinde belirtilmiştir. 
 
MEB bünyesinde TODAİE'nin lisansüstü programını bitiren birçok öğretmen bulunduğu halde MEB bu gerçeği gözardı etmektedir.
 
MEB bu enstitüyü bitiren öğretmenlerden faydalanmayı neden düşümüyor?

Yönetici atarken neden bu vasıfları taşıyan öğretmenlerinde başvurularını almamakta?

Orta ve üstdüzey yönetiler hangi kritere göre atanmakta?

Enstitüyü bitirenlerin bir işlevi olmayacaksa insanlar neden burda eğitim alıyor ve bu enstitü ne diye kurulmuştur?
 
 Saygılarımla...
 eğitimajansi.com
Son Güncelleme: 25.05.2012 03:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.