banner406
banner396
27 Mayıs 2013 Pazartesi 07:44
MEB OTOMATİK PİLOTA ALINDI
 Milli Eğitim eski Bakanı Ömer DİNÇER ve her dönem çalışma arkadaşı olan Müsteşarı Emin ZARARSIZ dönemi MEB’de bu hafta resmen kapanıyor.
Gençlik Spor Bakan Yardımcısı Yusuf TEKİN’in Müsteşarlık için kararnamesi Köşke gönderildi. Emin ZARARSIZ ise odasını topladı.
MEB Müsteşarı Emin ZARARSIZ gitmeden önce bütün hamlelerini yapmak istedi. Ancak bu hamlelerden sadece birkaç tanesini başardı.
Öncelikle sekreterini en kritik yer olan İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğüne Grup Başkanı olarak atadı. Daha sonra korumasını sekreterinden boşalan Özel Kalem Müdürlüğü için teklif etti. Yeni gelecek Müsteşara Özel Kalemini bile seçme hakkı tanımaması çok düşündürücü…
DİNÇER döneminde getirilen 3 Müsteşar Yardımcısından birisi olan ve DİNÇER ile ZARARSIZ’ın ekibinden olan Müsteşar Yardımcısı Birol Ekici’nin kararnamesini , Nabi Hoca’yı ikna ederek tekrar yazdırdı.
Ömer DİNÇER döneminde Çalışma Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaparken , DİNÇER’in MEB’e gelmesiyle beraber MEB’e Müsteşar Yardımcısı olarak getirilen EKİCİ’nin kararnamesi DİNÇER döneminde yazılmış ve Başbakanlığa gönderilmişti. Bu kararname Başbakanlıktan veto yemişti. DİNÇER’in iddialara göre Başbakanlıkla iki kez görüşmesine rağmen o dönemde bu kararname çıkmamış ve tekrar iade edilmişti. Müsteşar Emin ZARARSIZ , gitmeden önce son bir defa daha Nabi Hoca’yı ikna ederek bu kararnameyi yazdırdığı ve Başbakanlığa gönderileceği iddia ediliyor.
MEB OTOMATİK PİLOTA BAĞLANDI
 
Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin ÇELİK , koltuğunu Nimet Hanım’a devrederken “ MEB’İ OTOMATİK PİLOTA BAĞLADIK” sözünü etmişti. Bu sözü kamuoyu ve eğitim camiası aylar sonra anlamlandırmış ve ÇELİK’in haklı bir söz söylediğini itiraf etmişti.
 
MEB’de, DİNÇER dönemi sona erdi. DİNÇER giderken MEB’i Otomatik Pilota bağladık gibisinden sözler etmese de , DİNÇER ve Müsteşarının ne kadar güçlü yapmış olduğu atamalarda ortaya çıktı.
Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan Müsteşar yardımcıları , Genel Müdürler , Talim Terbiye Kurulu Başkanı , Grup Başkanlarının tamamı DİNÇER ve Müsteşarının atamalarıdır.
Nabi Hoca’nın göreve gelmesinin ardından bir değişim bekleyen ve eğitimcilerin MEB’i yönetmesini bekleyenler hayal kırıklığına uğradı.
Ömer DİNÇER gittikten sonra bile Müsteşar Bey , iki tane genel müdürün kararnamesini çıkarttı. Görevi devredeceği ay içerisinde sekreteri ve korumasına bile yer buldu.
Milli Eğitim eski Bakanı Ömer DİNÇER ve Müsteşarını tebrik ediyoruz…
Ömer DİNÇER ve Emin ZARARSIZ’ın ne kadar güçlü olduklarını , ZARARSIZ’ın giderayak yaptığı atama ve yazdırdığı kararnamelerden anlayabilirsiniz.
Bu hafta içerisinde Müsteşarlık makamına oturması beklenen Yusuf TEKİN’e çok fazla hareket alanı kalmadı. Neredeyse özel kalemini bile belirleyemeyecek duruma gelebilir. Yine bunun yanında iki yıldır Bakan Yardımcılığı koltuğunda oturan ve taraflı tarafsız tüm kesimlerin beğenisini kazanan Orhan ERDEM , MEB’de daha fazla inisiyatif ve sorumluluk almalıdır.
Milli Eğitim Bakanlığında Müsteşar değişikliğinden sonra gözler en kritik koltuk olan İnsan Kaynaklarına çevrilecek. Bakanlık Merkez Teşkilatı ve taşranın beklentisi bu koltukta da bir değişimin yaşanacağı yönündedir. Milli Eğitim Bakanlığında İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü makamında bir değişim yaşanması kısa vadede çok zor gözüküyor. Ancak bu makamda bir değişiklik yapılması halinde , Bakanlık içerisinden yada taşradan bir eğitimcinin bu makama gelme ihtimali çok zayıf. Bu makama yapılacak atama yine dışardan olacaktır.
Sonuç olarak ; Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna Nabi Hoca otursa da , DİNÇER ve Müsteşarı yapmış olduğu atamalar ile MEB’i otomatik pilota bağlamıştır. DİNÇER’i ve Müsteşarını tebrik ediyoruz. Bakanlık yapmış olduğu dönemde ve ayrıldığı dönemde dahi getirmiş olduğu ekibin sonuna kadar arkasında durarak , son dakika da bile Çalışma Bakanlığında Müsteşar Yardımcılığı görevinden alınan Birol Bey’in kararnamesini yazdırmayı başarmış ve otomatik pilota gönül rahatlığı içinde koltukları bırakmıştır.
Son Güncelleme: 27.05.2013 07:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.