banner406
banner396
30 Aralık 2015 Çarşamba 10:16
MEB Şube Müdürü Mağdurlarından Önemli Bir Çağrı Var!
 Lakin MEB 1709 Şube Müdürü atamasında gelinen süreçte; Tercihte bulunan 3287 şube müdürü adayından % 85’inin kendi sendikalarına üye olduğunu söyleyen sendika yöneticileri maalesef şube müdürlüğü gerçeğinde sınıfta kalmışlardır. Kendi üyeleri arasında SİYAH-BEYAZ ayrımı yapanlar “Danıştay,Bölge idare ve idare mahkemelerinin Sadece muğlak sözlü(Mülakat) puanına göre değil yazılının da içine katıldığı bir ortalama  puanla başarı sıralaması oluşturularak atamaların yenilenmesi kararlarını vermesine rağmen” Var olan Danıştay kararları yönetmeliğe gelmiştir. Açılan davaların 128’ini biz 50’sini onlar kazandı .Atanan ve şu anda görevde kalma mücadelesi veren 1000 civarında şube müdürüne yolluk ve yevmiye ödedik, atamaları iptal edersek tekrar onlara yolluk ödememiz gerekir. Atananlar ailelerini yanlarına taşıdılar gibi bahanelere sığınan Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerini haklı gördüklerini beyan eden Sendika yöneticileri,  Sürecin mahkeme kararlarına uygun olarak ,MEB görevde yükselme yönetmeliğine  göre Aritmetik ortalamayla yeniden tercih alınarak yenilenmesini bekleyen  atanan ve atanamayan sınavı kazanmış 5900 şube müdürü adayına ve kendi üyelerine ihanet etmişlerdir. 
Halbuki MEB gibi onlarda” Bakanlığın  kazandık lehimize dediği  davaların tamamının içeriğine baktıklarında bu davayı açan kişilerin tamamının bakanlığın yapmış olduğu mülakatın(sözlünün) içeriğine açılan davalar olduğunu ve kendi mülakatlarının ve tüm mülakatların tamamının iptalinin istendiği davalar olduğunu açıkça görmektedirler. Oysaki Daha henüz tercihler yapılmadan 40 gün önce 06 Mart 2014 tarihinde Danıştay 5.dairesi Başbakanlığın Görevde yükselme Çerçeve Yönetmeliğinin Sadece sözlü(Mülakat) sınavı sonuçlarına göre atama yapması maddesinin yürütmesini durdurmuştur.

Atama dayanağı iptal edilen yönetmelikle yapılan ve hiç yapılmamış yok hükmünde olan 1709 atamayı iptal etmemekte direnen Milli Eğitim Bakanlığına karşı, sadece sözlü(Mülakat ) puanları ile oluşturulan başarı sıralamasına göre yapılan 1709 atamanın iptali isteğiyle açılan onlarca dava kazanılmış olmasına ve  Danıştay 2.dairesi 15.10.2015 karar tarihli  Esas:2015/3097 Karar 2015/8038 kararında Ankara 7.İdare Mahkemesinin temyize götürülen kararındaki “Sadece Sözlü Sınav puanlarına göre oluşturulan başarı listesi esas alınarak 1709 adet şube müdürü kadrosuna yapılan atama işlemlerinin TÜMÜNÜN İPTALİNE ilişkin kısmın AYNEN ONANMASINA. 15.10.2015 tarihinde OYBİRLİĞİ ile KESİN OLARAK karar vermiş olmasına rağmen Bakanlık yetkilileri yargı kararlarına karşı anlamsız bir şekilde direnç göstermekte ve sendika yetkilileri de bu hukuksuz dirence sessiz kalmaktadırlar.   MEB yetkilileri gibi tüm mahkeme kararlarını görmezden gelmekte ve 5900 şube müdürünün çığlığa dönüşen feryadına kulak tıkamaktadırlar.   


Gelinen bu süreçte ateşe su taşıyan karınca kadar dahi saflarını belirleyemeyenler ,Dava arkadaşı Atanan, atanamayan 5900 şube müdürünü derinden yaralamışlardır. İşte, zor zamanlar, kişilerin karakterini bütün çıplaklığıyla ortaya çıkarmıştır. Yoksa kendi geleceğini garantiye almak için kendi yavrularını yiyenler nasıl öğrenilecekti. “İptal edilen yönetmelikle yapılan atamalar geri yürür mü” diye makale yazarak tüm gerçekleri beyan eden sayın sendika yetkilisini ve dava arkadaşlarını; Sendikacılık ruhuna yakışır mücadelede bulunmaya  bakanlığın ve güçlünün yanında olmaya değil de; Mazlumun, Hakkın ,haklının, hukukun yanında olmaya, tüm üyelerine aynı ve eşit mesafede olmaya davet ediyoruz. 

Merhum Akif İNAN ağbimizin dediği gibi ”Bu hukuksuzluk bir gün gelir sizleri de sırtınızdan hançerler.” Bu süreçte sessiz durmak üyeleri mağdur olmuş bir sivil toplum kuruluşuna yakışmamaktadır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
deli onur 2015-12-30 11:03:26

deli baran nerdesin şunların ağzının payını versene

Avatar
yizik 2015-12-30 11:16:38

hikik... burasi hikik devleti... bitikiz bitik... yitikiz yitik. adilit yohtur...