01 Nisan 2013 Pazartesi 08:29
MEB Tam Mahkemelik
 Şunu kolaylıkla söyleye biliriz ki son yıllarda idari mahkemeleri en çok meşgul eden bakanlık Milli Eğitim Bakanlığıdır. Tabiri caizse mahkeme koridorlarına taşınan bir bakanlık vardır. Çünkü haksızlık ve hukuksuzluğun bini beş para olmuş durumdadır. Nereden bakarsanız bakın bir tutarsızlık bir aymazlık ve bir haksızlık görülüyor. Çalışan ne yapacak kendisini nasıl koruyacak? Kuşkusuz elinde tek dayanağı kalmış oluyor o da hukuki yolları denemektir. Mahkemelik olan konuların sadece küçük bir kısmını aşağıda sıralamaya çalıştık.
1-      Uzman Öğretmenlik veya kariyer basamakları diye tabir edilen konu sorun olarak ortada duruyor. İki yılda bir sınav yapılacaktı yapılmadı. Ayrıca uzmanlık hakkını elde ettiği halde bu hak verilmedi mağdur şahıslar davalar açıp kazanıyor devlet baba bol bol mahkeme masrafı çekiyor kimin umurunda.  Oysa iki satır yazıyla bu hakkı elde edenlere haklarını teslim edebilirlerdi etmediler.
2-      Sözleşmeli iken KHK ile kadroya geçirilen öğretmenlere tüm özlük hakları verildi, sınav kazanarak kadrolu olan öğretmene hiçbir hak tanınmadı. Mahkemeler sonucu bu hak elde edilirken yine devletin kasasından on binlerce liralar buhar olup uçuyor iki satır yazıyla bu sorunu çözmediler.
3-      Sözleşmeli iken kadroya geçen öğretmenlerin yer değişikliğinde yolluklarını ödemediler. Mahkemeler kazanılıyor devlet kaybediyor.
4-      Kimi idareciler mahkeme kazandıkları halde görevlerine iade etmedikleri için binlerce lira tazminatı devletin kasasından ödettiler. Erzurum İl MEB Müdürü Fevzi BUDAK en yaygın örneklerden biridir.
5-      Kimi öğretmenlerin ilk atamaları yapıldı üç dört ay çalıştırıp pardon yanlış oldu deyip görevden aldılar. Mahkemeler devam ediyor.
6-       Becayiş sonucu eş durumu denildi kimi öğretmenlerin yerleri değişti, çok geçmeden pardon yanlış olmuş herkes kendi eski yerine dediler, mağdurlar mahkeme yolunu seçtiler.
7-      Anadolu Lisesi atamalarında sınava dayalı sistemi deldiler kendi koydukları kurala uymadılar, uydukları dönemde atı alan Üsküdar’ı geçti bunun içinde haklarında yüzlerce dava açıldı. Şimdi de akademik lise diye bir hikaye tutturdular, sınav kazanan kazanmayanın farkı ne olacak bu konuda hala muallakta.
8-      Yüksek Lisans mezunlarına önce uzmanlık dediler sonra vazgeçtiler, fakat iki bin ondan önce yüksek lisansı bitirenler mahkeme yoluyla çatır çatır uzmanlık hakkını kazandılar burada da devleti zarara uğrattılar.
9-      Dokuz yıldır Şube Müdürlüğü sınavlarını açmadılar. Vekaletle idare yolunu seçtiler yüzlerce dava açıldı ve birçoğunu kaybettiler.
10-   Yönetici yönetmeliğini çıkardılar. Buna göre görevlendirmeler kurum içerisinde olacaktı Oysa bakanlığın iş güzar İl, İlçe yöneticilerini bu kurala uymadı haklarında onlarca dava açıldı ve bir çoğunu kaybettiler.
11-   Hüseyin Çelik döneminde bir gecede toplu Müdür ataması yaptılar Danıştay’ca iptal edildi.
12-   76.Madde atamaları yaptılar bunlara yapılan itirazların yüzde doksanı kazanıldı birçok sendika avukatını zengin ettiler.
13-   Yönetici atama yönetmeliğini 2009 dan bugüne sağından solundan tamı tamamına sekiz kez değiştirdiler. Yeni yaptıkları yönetmelikte mahkeme kapılarına taşınmış bulunmaktadır. Kaybedeceklerine kesin gözüyle bakılıyor.
14-   İdareci atama açık ilan söz konusu iken yandaşlara bir gecede yüzlerce başarı belgesi dağıtıldı. Birçok ilde mahkeme açıldı, kendi koydukları kurala uymadıkları için kaybedecekleri kesindir.
15-   Önceki yıllarda verilen takdir, teşekkür, maaşla ödül belgeleri yeni atama yönetmeliğinde yok sayıldı. Bununla ilgili de mahkeme süreçleri başlatılmış devam etmektedir.
Sadece birkaçını yukarıya çıkarttığımız mahkeme süreçleri gösteriyor ki Milli Eğitim Bakanlığı hukuksuz uygulamaların merkezi haline getirilmiştir. İster istemez insan şunu sormak zorunda kalıyor “ İmam böyle yaparsa cemaat ne yapar ” Eğitim gibi hata kabul etmeyen bir kurumun başındakiler bu kadar hukuksuz davranırlarsa başkası ne yapmaz ki !...

Remzi ÖZMEN
kamugazetesi
Son Güncelleme: 01.04.2013 08:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.