09 Temmuz 2012 Pazartesi 00:31
MEB Yöneticilerinin 5.ve 6. Bölgelerde Hizmet Yapmama Sorunu

Milli Eğitim Bakanlığı; Görevde Yükselme Yönetmeliğinin 23. Maddesine göre yaptığı ilk atama ve görevler arası geçişi kapsayan 25.maddeye göre yaptığı ilk defa ilçe milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdür yardımcısı atamalarında, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme suretiyle atanmalarına ilişkin yönetmeliğinin Ek 1 maddesini dikkate almıyor. Şimdiye kadar batı illerine yapılan yönetici atamalarında bunu müşahede ediyoruz. Yalnızca bu dönemde değil, geçmişte de bu yönetmelik maddesi dikkate alınmadı. Diğer bakanlık yöneticilerinin ilk atamalarında buna azami ölçüde dikkat edildiğini görüyoruz. Kaymakamlar, malmüdürleri, müftüler 5. Ve 6. Hizmet bölgesinden başlamaktadırlar.

Yönetmelik maddesi şöyle;
Ek Madde 1 - (Ek : 26/6/2000 - 2000/1228B.K. K.)
d) (a), (b) ve (c) bentlerinde belirtilen unvanların yardımcılıklarına, atanacak olanların ilk görev yerleri, atanacakları kurum veya kuruluşun hizmet birimi olması halinde bu Yönetmeliğe ekli (1) sayılı cetvelde yer alan 5 ve 6 ncı hizmet bölgeleridir.
5 ve 6 ncı hizmet bölgelerine dâhil illerde atamayı yapacak kurum veya kuruluşa ait yukarıda sayılan unvanlarda boş kadro bulunmadığı hallerde, daha sonra bu bölgelere atanmak üzere diğer illere atama yapılabilir, denilmektedir.

İlk defa il milli eğitim müdürlüğü/ilçe milli eğitim müdürlüğü, milli eğitim müdür yardımcılığı görevlerine atananların 5. ve 6. hizmet bölgelerine atanması gerekir. Ya da ilk defa batı illerinde göreve başlayanların, bölge hizmeti yapmak üzere yönetmelik gereği 5. ve 6. hizmet bölgelerine atamalarının yapılması gerekmektedir.

Aslına bakarsanız;  daha sonra bu bölgelere atanmak üzere diğer illere atama yapılabilir” Ne zaman? Kaç yıl sonra? Böyle ucu açık bir ifade, hukuk metni sayılan yönetmeliğe nasıl konur? Bu ifadenin arkasının doldurulması gerekir. Hukuk devletinde, yürütmeye ucu açık yetki verilemez. Ama sonuçta böyle bir uygulama da yapılmış.

Bu yönetmelik hükümlerine rağmen ilk atamaları batı illerine, 5 ve 6. hizmet bölgeleri dışına yapılan birçok yönetici var. Nerdeyse yine birçoğu hizmet yıllarını tamamlamış MEB yöneticilerini bölgeler arası bir yer değişikliğine zorlamak, problem oluşturacaktır. Ataması başka bir ile yapılmayacak gibi aile düzenini kuran bu yöneticileri bölge hizmetine tabi tutmak mağduriyetler oluşturacaktır.

Mesela Ankara’nın Güdül ilçesinde şube müdürlüğü görevine başlamış ve Ankara ili dışına çıkmamış 25-30 yılını Ankara ilinde tamamlamış yöneticiye bölgeler arası yer değiştirmeyi zorunlu kılmak doğru değildir.

Bunun önüne geçmenin yolu ise öğretmenlikte 5. Ve 6. Bölgede geçen hizmet sürelerini bu kapsamda değerlendirmek. Ya da Milli Eğitim Bakanlığında ki resmi hizmeti 20 yılını geçen yöneticileri bir defaya mahsus 5.ve 6. bölge hizmetinden muaf tutmak gerekir. Böyle bir muafiyet sağlanmadığı takdirde yıllarca batı illerinde çalışan taşra eğitim yöneticileri zor durumda kalacak.

Davut ÇALIŞKAN
Ueyder Başkan Yardımcısı


Son Güncelleme: 09.07.2012 00:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.