banner374
07 Ağustos 2012 Salı 02:40
MEB Yöneticilerinin İller Arası Yer Değiştirmesi Unutuldu mu?
 
Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğinde ‘’İller Arası Yer Değiştirme’’ başlığıyla bi madde yer almakta; uygulanmasa da o madde de bu yönetmeliğin maddesi.

        İnsan doğal olarak şu soruyu sorma ihtiyacı hissediyor. Peki madem uygulanmayacaktı bu madde yönetmeliğe neden konuldu?

33. Maddeden önce bir madde daha var bu konuya ilişkin. O da 23.madde. Söz konusu 23.maddede de bir türlü uygulanmayan yönetmeliğin hangi ayda uygulanmayacağı yazıyor-

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmeliğin atama ve yer değiştirmeye ilişkin beşinci bölümünde ’’Atama ve Yer Değiştirme İşlemleri’’ başlıklı 23.Maddesi şu şekildedir.

 

Atama ve yer değiştirme dönemleri

 

MADDE 23 – (Değişik : 09.08.2011/28020 RG) (1) Bu Yönetmeliğin;

(2) 33 üncü madde kapsamındaki iller arası yer değiştirmeler Bakanlıkça uygun görüldüğü hallerde kadro imkânları ve ihtiyaç çerçevesinde haziran ve temmuz aylarında yapılabilir.

 

Aynı yönetmeliğin ‘’Çeşitli ve Son Hükümler’’ başlıklı altıncı bölümünün İller Arası Yer Değiştirme Başlıklı 33.Maddesi de şu şekildedir.

 

İller arası yer değiştirme

 

MADDE 33 – (Değişik : 09.08.2011/28020 RG) (1) Yöneticilerin iller arası yer değiştirmelerine ilişkin duyuru, Bakanlıkça ülke genelinde başvuru tarihinden en az on gün önce yapılır. Duyuruda; illere göre yöneticilikleri boş bulunan eğitim kurumlarının adları, tipleri, başvuracaklarda aranacak şartlar ve diğer hususlar belirtilir.

(2) Duyurusu yapılacak eğitim kurumlarının belirlenmesi ve Bakanlık tarafından açılacak elektronik başvuru sayfasına yansıtılmasından il millî eğitim müdürlükleri sorumludur.

(3) İlgili yılın 31 Temmuz tarihi itibarıyla geriye doğru bulunduğu ilde toplam en az 3 yıl yöneticilik görevi yapmış olanlar, halen bulundukları yönetim göreviyle aynı kademedeki yönetim görevine olmak üzere, elektronik başvuru sayfasına yansıtılan eğitim kurumlarından, atanmak istedikleri öncelik sırasına göre en fazla 25 eğitim kurumu tercih etmek suretiyle iller arası yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Adaylar sadece bir ilin eğitim kurumlarını tercih edebilecekleri gibi birden fazla ilin de eğitim kurumlarını tercih edebilirler. Başvuru süresi 5 işgününden az olamaz.

 

       Haziranı geride bırakalı bir ay, temmuzu geride bırakalı bir hafta oldu. Fakat bakanlıktan hala bir ses seda yok. 2009 ‘daki yönetmelikte bu tarih eylül ayı olarak verilmişti. Yine 2009’daki gibi eylül itibari ile bu sorunu çözmek için henüz geç kalınmış sayılmaz.

Bunca hengame ve 4+4+4 kaynaklı tartışmalar arasında yıllardır yer değiştirme bekleyen eğitim yöneticilerinin bu beklentisi yine suya düşmeden bakanlık yetkilileri kanayan yara haline gelen bu konuya da biran önce el atmalıdırlar.

 

Bizden hatırlatması…

 

Celal DEMİRCİ - Memurlar.biz

celaldemirci@gmail.com

banner182
Son Güncelleme: 07.08.2012 02:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol