24 Mart 2016 Perşembe 08:40
MEB, zorunlu hizmet bölgelerindeki hizmet puanı sorunlarını çözmelidir
Zorunlu hizmet bölgelerinde görev yapan öğretmenlere artırımlı verilecek hizmet puanlarının uygulanmasında bazı sıkıntıların yaşanmaktadır.

Bilindiği üzere, 17.04.2015 Tarihli ve 29329 Sayılı Resmi Gazete'de Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı

Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin "Hizmet puanları" başlıklı 40. maddesi 6. fıkrasında; "6) Zorunlu çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp zorunlu hizmet alanlarında fiilen görev yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte zorunlu hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir." hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümlere göre;

1- Zorunlu hizmeti biten bir öğretmen aynı okulda görev yapmaya devam ettiği sürece bu okuldaki zorunlu hizmet sonrası hizmet süresi için hizmet puanı artırımlı olarak belirlenecek midir?

2- Zorunlu hizmetini yapmakta olan bir öğretmen zorunlu hizmeti bitmeden başka bir zorunlu hizmet öngörülen okula herhangi bir nedenle atanırsa bu okuldaki hizmet süresi için hizmet puanı artırımlı olarak belirlenecek midir? Bu okuldaki zorunlu hizmeti bittikten sonrada okuldaki görevi devam ederse yine bu okuldaki hizmet süresi için hizmet puanı artırımlı olarak belirlenecek midir?

3- Zorunlu hizmeti biten bir öğretmen zorunlu hizmet öngörülen başka bir okula

herhangi bir nedenle atanırsa bu okuldaki hizmet süresi için hizmet puanı artırımlı olarak belirlenecek midir?

Konularında ülke genelinde yaşanan sıkıntıların çözüme kavuşturulması ve uygulamada birlikteliğin sağlanması için Milli Eğitim Bakanlığınca ilgili birimlerin uyarılması gerekmektedir.

Ahmet KANDEMİR
Memurlar.Net
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bülent KANIBİR 2016-03-24 13:09:26

06.05.2010 öncesi atananlardan bu tarihten önce affa uğramadan zorunlu hizmetini tamamlayanlar arttırımlı puan alamıyor. Bu mağduriyetinde giderilmesi gerekmektedir.

Avatar
ata 2016-03-25 00:41:08

Yazıklar olsun! Bizler sene 2001 lerde dogu mezralarina atanip 4 yillik zorunlu hizmetin üzerine 6 yil daha ekleyenleriz!!!birileri 1,2 yilda batiya kaçarken bizler senelerimizi vermisiz...bizlere de ek puan verilmelidir!!!!

Avatar
mete 2016-03-25 16:00:30

belirtilen tarihten önce doğuda senelerce köylerde çalışan öğretmenlerimize niçin ek hizmet puanı verilmiyor???Ben 4 yıllık doğu zorunlu hizmet süresine 6 yılş daha katmışım...birileri 1 yılda batıya kaçarken...adalet istiyoruz!