banner374
30 Kasım 2016 Çarşamba 08:57
MEB’de Güncelleme İşlemleri Tamamlandı, Şimdi Sıra Alan Değişikliğinde

Milli Eğitim Bakanlığından alan değişikliği bekleyen öğretmenlerin en önemli talebi Yapılacak alan değişikliğinde yönetmeliğe aynen bağlı kalınıp bütün normların açılmasıdır. Aksi halde yapılacak alan değişikliği sadece yapılmak için yapılmış olacaktır ve hiçbir ihtiyaca cevap vermeyecektir.  Yönetmelikte alan değişikliği ile ilgili olan kısmı özetleyelim

1-) Alanı dışında çalışanların kendi alanına geçmesi.

2-) İkinci üniversite bitiren öğretmenlerin mezunu olduğu alana geçmesi.

3-) Mezuniyeti birden fazla alana kaynaklık edenlerin kaynak alanlardan birine geçmesi. Eğer alan değişikliği yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak ve bütün normlar açılarak yapılırsa yaklaşık 10 bin öğretmenin alan değişikliği ile yer değişikliği yapacağı  tahmin edilmektedir. 10 bin öğretmenin alan değişikliği ile yer değiştirmesi öğretmen normları arasında sirkülasyonu sağlayacağı için norm fazlası öğretmen sorununu ciddi anlamda azaltacaktır hatta devamında yapılacak norm fazlası öğretmen atamaları ile norm fazlası öğretmen sorunu tamamen kalıcı olarak çözülecektir.

Milli Eğitim Bakanlığının 1. Dönem bitene kadar takvimi şu şekilde olmalıdır: Aralık ayının ilk haftası yönetmeliğe aynen bağlı kalınarak alan değişikliği duyurusu ve kılavuzu yayınlanmalı. Aralık ayının ikinci haftası bütün açık normlar yayınlanmalı. Aralık ayının üçüncü haftası tercih işlemleri tamamlanmalı.

Aralık ayının son haftası sonuçlar açıklanmalıdır. Bakanlık devamında norm fazlası öğretmen atamalarını başlatıp hemen tamamlamalıdır.  Bütün ilişik kesmeler ve göreve başlamalar ara tatilde yapılmalıdır.  Bakanlık yukarıda verdiğimiz örnekteki gibi bir uygulama ile norm fazlası öğretmen sorununu kalıcı olarak çözmüş olacaktır.   

banner182
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Serap 5 gün önce

Formasyon sahibi memurlarin bile ogretmen olmasini gundeme getirirken bakanlik alan degisikligini neden yapmiyor

Avatar
dilek 5 gün önce

Yönetmeliğe bağlı kalınarak ve tüm normlar açılarak alan değişikliği bekliyoruz

Avatar
kimyaci 5 gün önce

alan degisikligi istiyoruz

Avatar
Teknik egitim 5 gün önce

Tüm normlar açılarak diplomaya dayalı alan değişikliği istiyoruz. Sadece norm fazlası olanlar degil ikinci üniversite okuyanlara da istiyoruz.

Avatar
Erhan bey 5 gün önce

Tüm normlar açılarak diplomaya dayalı alan değişikliği yapılmalıdır

Avatar
Firuzan 5 gün önce

Kapsamlı ve yönetmeliğe bağlı bir alan değişikliği istiyoruz. Alan değişikliği bir haktır. ALAN DEĞİŞİKLİĞİ BİR AN ÖNCE YAPILMALIDIR. 2. Üniversite İçin alan değişikliği bekliyoruz

Avatar
Bekleyiş 5 gün önce

Hep aynı haber teşekkür ediyorum gündemde tuttuğunuz için. Fakat değerli site yöneticileri bu haberi sürekli verirken yetkili bir merci ile hiç mi görüşmede bulunmuyorsunuz. Yada bir sendika hiç mi açıklama yok. Biraz net cevap alsak.

Avatar
yakup 5 gün önce

Alandeğişikliği hemen