banner406
banner396
19 Ekim 2013 Cumartesi 00:40
MEB'DE ÖĞRETMENLERE DEĞER VERMEYEN YAPI TEMİZLENİYOR

 Milli Eğitim Bakanlığında öğretmen ve idarecilerin psikolojisini bozan Alo 147 Öğretmen şikayet hattı olarak belleklere yerleşen hat artık amacına uygun bir şekilde hizmet veriyor.

 
Ömer DİNÇER döneminde basın müşaviri Burcu EYİSOY tarafından öğretmen ve idarecilerin başına bela edilen Alo 147 şikayet hattının yeni dönemde amacına uygun olarak bilgilendirme hattı olarak işlev görmesiyle öğretmen ve idareciler rahat bir nefes aldı.
 
DİNÇER döneminde sosyal demokrat kökenli olmasına rağmen Milli Eğitim Bakanlığına basın müşavirliği yapan Burcu Hanım'ın eğitim camiasına ve Ak Parti iktidarına Alo 147 hattı ile vermiş olduğu zararları ; o dönemde bütün olumsuz örnekleriyle dile getirmiş ve bu hattın amacına uygun olarak kullanılmadığını eğitime zarar verdiğini defaten dile getirmiştik.
 
Bakan Nabi AVCI ve Müsteşar Yusuf TEKİN döneminde,  idareci ve öğretmenlerimizden 147 hattı üzerinden bir defa bile şikayet maili ve yorum almadık.  Bu hat üzerinden abuk sabuk sorular ve şikayetler artık okullara gelmiyor.
 
DİNÇER döneminde bu konuyu Meb Müsteşarı Emin Bey'e iletmiş ve bu hattın artık zulüm hattı olduğunu ve eğitimcilerin imajına zarar verdiğini ve eğitimcilere itibar kaybettirdiğini  dile getirmiştik. İyi niyetle yapılan bu uyarılarımız dikkate alınmamıştı.
 
Öğretmene ve idarecilere kızan veliler Alo 147 üzerinden "ismimin saklı kalmasını istiyorum. Çocuğumun ismide lütfen saklı kalsın. Okul müdüründen şikayetçiyim , müdür çocuğuma kötü davranıyor. " diye şikayetlerde bulunuyor, bu şikayetleri Bakanlık il ve ilçe mem aracılığıyla direk okul müdürüne soruyordu.
 
...... NUMARALI ŞİKAYETİN SAHİBİNİN ( İSMİNİN SAKLI KALMASINI İSTEMİŞ ) ÇOCUĞUNU RENCİDE ETMİŞİNİZ. BU KONUDA 24 SAAT İÇERİSİNDE BİLGİ VERİLMESİ HUSUSUNDA ; GEREĞİNİ RİCA EDERİM.
 
Okul müdürü çocuğun kim olduğunu bilmiyor. Velinin kim olduğunu bilmiyor ama bu soruya mecburen cevap veriyordu.
 
Öğretmenlerin ve idarecilerin bu derecede rencide edilmesi karşısında dönemin narsist bürokratları ve il müdürleri ise Bakan , Müsteşar hatta Basın Müşavirine bile  şirin görünme adına öğretmen ve idarecilerin yanında yer alamıyor ve bir taraftan da onlar gaz veriyordu.  

Alo 147 ile ilgili yapmış olduğumuz her haberden Bakanlıktaki bu yapının mimarları rahatsızlık duyuyor. Bürokratlar aracılığı ile haber sitesinin editörlerine aba altından sopa gösterilerek doğruları yazmamız istenmiyordu.
 
Alo 147 hattının amacına uygun bir şekilde kullanılmasını sağlayan Bakan ve Müsteşar Bey'den Allah razı olsun.
 
Milli Eğitim Bakanlığında bu bayram Nabi AVCI adına tüm öğretmenlere bayram mesajı gönderildi.
 
Geçtiğimiz yıl bu dönemde ise ülke genelinde tüm idarecilere Bakanlık tarafından soruşturma gönderilmişti.
 
Öğrenci kayıt ve nakil genelgesi ilgi tutularak tüm okul müdürlerine inceleme başlatılmış ve eğitim denetmenleri rehberlik yapması gereken dönemi inceleme - soruşturma ile geçirmişti.
 
Bakanlık 4+4+4 eğitim sistemi kapsamında yayınlamış olduğu kayıt ve nakil genelgesinde tüm nakillere genelge ile izin vermesine rağmen , genelgeye göre nakil yapan tüm müdürlere soruşturma açmıştır.
 
4+4+4 sisteminde gece gündüz çalışarak okulları eğitime hazırlayan okul müdürlerine teşekkür yerine ülke genelinde kayıt genelgesi kapsamında açılan soruşturmalar ve verilen cezalarla teşekkür edilmiştir.
 
Bu dönemde ise MEB tarihinde hiç yapılmayan bir uygulamaya gidilmiş ve Bakan adına tüm öğretmenlere Bayram mesajı gönderilmiştir.
 
Nabi AVCI’nın Öğretmenlere gönderdiği bayram mesajı;
” Degerli meslektaslarim; sizlerin , ailelerinizin ve ogrencilerimizin yuzunden bayramlik sevincler eksik olmasın. Kurban Bayraminizi tebrik ederim. MEB Nabi AVCI “
 
Nabi Hoca kendisine yakışanı yapmıştır.
 
Ancak burada Bakan adına bu mesajı öğretmenlere gönderen her kim yada hangi birimse Bakan Bey'e bu konuda ayıp etmiştir.
 
Nabi Hoca'nın nezaketi ve iyi niyeti bu kadar suistimal edilmemelidir.
 
Öğretmenlere gönderilen bayram mesajı Bakan adına gönderilmiştir. Bu mesajda imla kurallarına dikkat edilmeden , cümlenin anlam bütünlüğü ve Türkçe karekter kullanımına dikkat edilmeden özensiz bir şekilde bu mesajın atılması hatadır. Bu Bakan Bey'i hafife almaktır. Umarız Nabi Hoca bu konu hakkında gerekli hassasiyeti gösterir ve bu hata bundan sonraki süreçte devam etmez. 

NARSİST BÜROKRATLAR TEMİZLENİYOR DARISI İL MÜDÜRLERİNİN BAŞINA
 
Milli Eğitim Bakanlığında önceki dönemde öğretmenlerin , idarecilerin ve özellikle taşra teşkilatı yöneticilerinin en çok şikayet ettiği konu ben merkezli ve taşraya tepeden bakan çözüm üretmeyen bürokratlardı. 

MEB'de 2 yılda çıkarılamayan yönetmelikler öğretmenlerin ve idarecilerinde görüşlerine sunularak 2 ayda çıkarıldı. Bu bile değişimi görmeye yeter .
 
Nabi Hoca döneminde Bakanlık merkez teşkilatında üst düzey bir değişime gidildi. Ancak bu asla yeterli değildir. Bakan Bey ve Müsteşar Bey'in tarzına ve performansına ayak uyduramayan daha birçok üst düzey bürokrat bulunuyor.
 
Milli Eğitim Bakanlığında üst düzey görev yapmış ve hala yapan bürokratların öğretmen ve taşra teşkilatı için sarf ettiği sözler ve eylemler asla unutulmamalıdır.
 
" Sizin öğretmenler diyen kişinin öğretmenlere genel müdürlük yapması , kravat bağlamasını bilmeyen öğretmenler , öğretmenlerin kafası çalışmaz " gibi sözleri sarf eden üst düzey bürokratların hata yaptığını ve taşrayı küçümsediğini isim vererek daha önceki dönemlerde dile getirmiştik.
 
Bunun yanında il müdürlerinin telefonlarına çıkmayan , il ve ilçe müdürlerini saatlerce makam kapısında bekleten ve görüşmeyen bürokrat sayısı azımsanacak ölçüde değildi.
 
Bakan Bey ve Müsteşar Bey'den Allah razı olsunki iktidar içerisinde ki iktidarları ve bu narsist kişilerden MEB camiasını kurtardı.
 
Bakanlıkta üst düzey kadrolarda  bu yapı hala  mevcuttur. Hayatında okul yüzü görmeden okulların geleceğini masa başında şekillendirmeye kalkışan üst düzey bürokrat ve grup başkanlarının etkinliği kırılmalıdır.
 
Sadece cv üzerinden atanan grup başkanları ve il müdürleri konusunda da yeni bir yapılanmaya ihtiyaç vardır.
 
DİNÇER döneminde sadece cv üzerinden Bakan Bey ve Müsteşar Bey'in bir kez dahi görüşmediği , hatta il müdürü olduğunu son gece Müsteşarın telefonuyla öğrenen il müdürleri bulunuyor.
 
İl müdürü olarak atanan ve bu makamı taşıyamayan , MEB'in vizyonuna uyum sağlayamayan ; iktidarın misyonunu anlayamamış onlarca il müdürü sadece koltuk işgal ediyor.
 
Kendi biriminde görev yapan şube müdürleriyle bile mail yoluyla görüşen il müdürleri , ilçe müdürlerini makama kabul etmeyen il müdürleri , öğretmenleri ve okul müdürlerini azarlayan ve her ortamda küçük düşüren il müdürlerinin de sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.
 
Gücünü bulunduğu makamdan alan ve bulunduğu makama değer katamayan ve eğitimcilere ot yolduran narsit kişilikli il müdürleri konusunda da umarız Bakanlık gereğini yapar...
 
 
Sonuç olarak ; Nabi Hoca ve Müsteşar Yusuf TEKİN Bey döneminde öğretmenleri merkeze alan ve eğitimcilerin sorunlarını çözme odaklı bir gayret sarf ediliyor. Alo 147 belasından öğretmen ve idarecileri kurtarmak bile başlı başına takdire şayan bir uygulamadır. Yine Bakanlık Merkez teşkilatında kendisini fil dişi kulelerde sanan narsist ruhlu bürokratların temizliği ve bu makamlara eğitimcilerin sorunlarına kulak verecek halkın içinden bürokrat getirme çabası takdire şayandır. Milli Eğitim Bakanlığında Bakan Nabi AVCI ve Müsteşar Yusuf TEKİN'le bir sinerji yaratılmıştır. Umarız bu olumlu sinerji ve hava gelişerek devam eder . Öğretmenleri değerli kılmak için çalışan bu yapıyı tebrik ediyor. MEB'i öğretmenlerle yönetmeye çalışan Bakan Nabi AVCI ve Müsteşar Yusuf TEKİN Bey'e teşekkür ediyoruz.


kamudanhaber.com
Son Güncelleme: 19.10.2013 14:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adana 2013-10-19 01:30:18


i̇l müdürü olarak atanan ve bu makamı taşıyamayan , meb'in vizyonuna uyum sağlayamayan ; iktidarın misyonunu anlayamamış onlarca il müdürü sadece koltuk işgal ediyor..
......adana memi anlatıyor.

Avatar
Adanaaa 2013-10-19 01:36:10

"narsi̇st bürokratlar temi̇zleni̇yor darisi i̇l müdürleri̇ni̇n başina".... özellikle adana inşallah. öğretmenleri adam yerine koymayan herkes umarım cezasını alır.

Avatar
adana 2013-10-19 01:37:58

adana il müdür vekilini adanadaki öğretmenlerin sıkıntılarında ne kadar yanlarında yer aldığını bir araştırsalar en başta onu alırlar.

Avatar
once temizlik baslanacaksa 2013-10-19 10:50:12

oncelikke kendi zihniyetleri temizleyin sonra icinizdeki insana karsi tarafsiz adaleti korumadikca siz ancak kendinizi ikna edersiniz

Avatar
cemal kafadan 2013-10-19 11:15:26

adana milli eğitim müdürünün yanına resen sürgün yaptığı zaman hanımla gittiğimizde makamında görevliler tarafından bir tabakta hazırlanmış elmaları pervasızca kral tahtı gibi kurulmuş koltuğunda hiç rahatsız olmadan karşımızda yerken gördük.o zaman notunu verdik.devlet ciddiyeti ve vizyonu olmayan öğretmen aileleri düşmanı anlayışsız bir şahsiyet.akp ye tıpkı dinçer gibi çok puan kaybettiren biri..umarım akp biraz daha tutar da daha çok puan kaybeder.

Avatar
İŞSİZ ÖĞRETMEN 2013-10-19 15:24:18

ücretli öğretmenli̇kte dahi̇ torpi̇l yapiliyor 80 alan görevlendi̇ri̇lmi̇yor 40 puan alan en i̇yi̇ yerde görevlendi̇ri̇li̇yor ben çokta bi̇rşey deği̇şeceği̇ni̇ sanmiyorum.

Avatar
sosyal 2013-10-19 15:54:09

ücretli köleliği kaldırın anlarız eğitime öğretmene verdiğiniz değeri.

Avatar
haydar 2013-10-19 16:00:17

öncelikle 0 ek ödeme meselesi halledilmeli