banner374
20 Şubat 2013 Çarşamba 08:41
MEB'de Seçmeli Ders ve Kitap Seçimi Problemi
 Milli Eğitim Bakanlığı okullara gelecek yıl okutulacak ders kitaplarının sisteme girilmesi için bir talimat gönderdi. 
 
Okullarımız gelecek yıl okutacak dersler için öğrenci sayısı kadar ders ihtiyacını sistem üzerinden giriş yaparken , MEB gelecek yıl okutulacak seçmeli derslerin kitap sayılarınında girilmesini istiyor. 
 
Okullarımızda seçmeli dersleri öğrencilerimiz dönem sonunda okul idaresine dilekçe vererek seçiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ise seçmeli ders kitaplarının siteme girişinin şimdiden yapılmasını istiyor. Okul idareleri öğrencilerin hangi dersleri seçmeli olarak seçeceğini bilmediği için kitap ihtiyaçlarını giremiyor. Konu hakkında ilçe , il ve Bakanlığa sorulan sorular havada kalıyor.
 
4+4+4 sisteminde seçmeli derslerin 6-7-8 sınıflarda 36 ve 37 saat olması ikili eğitim yapan okullarımız ve taşımalı eğitim yapan başta olmak üzere tüm okullarımız enortak sorunudur.
 
Bakanlığın öğrencilere gelecek yıl okuyacağı seçmeli derleri birinci dönem bitmeden seçtirmesi ve bu yönde bir düzenleme yapması durumunda okullarımız seçmeli ders kitap ihtiyaçlarını sisteme sağlıklı olarak girebilecektir. 
 
Israrla altını çizerek ilan ediyoruz. MEB'de görev yapan ve bu düzenlemeleri yapan bürokratlar ve grup başkanları bu işten zerre kadar anlamıyor. Okulların seçmeli ders kitap ihtiyacını bile belirleyemeyen yöneticilerin ülkenin eğitim sistemini sağlıklı yönetmesini asla beklemiyoruz.
 
Bakanlığa bu konuda ki uyarımız. Seçmeli derslerden verim alınamıyor. Ders notunun olmaması ve kitapların bile bulunmaması bu dersleri öğrencilerin angarya olarak görmesine neden oluyor. Umarız seçmeli ders saatlerinde yeni bir düzenleme ve yine seçmeli derslerin kitaplarının temininde yukarıda ki öneri dikkate alınır ve sistem sağlıklı bir şekilde işlerlik sağlar.
banner182
Son Güncelleme: 20.02.2013 08:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol