banner406
banner396
15 Eylül 2013 Pazar 08:55
MEB'de uyarma cezası alan aday memurun durumu
 Milli Eğitim Bakanlığı'nda aday memur olarak görev yapıyorum. Göreve erken geç gelme ve erken ayrılma nedenleriyle uyarma cezası aldım. Bu cezaya itiraz hakkımın olduğunu bilmediğim için itiraz süresini de kaçırmışım. Bu cezadan dolayı görevden atılabileceğimi söylüyorlar. Bu doğru mudur?

Bu durum sadece MEB'de değil birçok kamu kurumda yaşanmaktadır. İlgilileri sürekli uyarmamıza rağmen maalesef çıkarılan torba kanunlarda bu konuyu düzeltmediler. Aday veya asil memurun uyarma veya kınama cezası almaları son derece basit olup, yaşanan örneklerde bunu göstermektedir.

Daha önceki yazılarımızda aday memurların adaylık döneminde aldıkları disiplin cezalarının memuriyetlerini sona erdireceklerini ifade etmiştik. Maalesef birçok aday memur bu nedenle memuriyetlerini kaybetmiştir ve yukarıda yer verilen örnekte bunu gösteriyor. Aday memurların adaylık döneminde disiplin cezası almamaları bu nedenle gelecekleri açısından oldukça önemlidir. Aksi takdirde yapacakları küçük hatalar nedeniyle alacakları disiplin cezası nedeniyle görevleri (memuriyetleri) sona erdirilecektir. Burada idarelerin de takdir hakları yoktur.

657 sayılı Kanun'un adaylık süresi sonunda başarısızlık halini düzenleyen 57'nci maddesinde; 'Adaylık süresi içinde disiplin cezası almış olanların disiplin amirlerinin teklifi ve atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilir' hükmü gereğince aday memurların adaylık döneminde çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde herhangi bir disiplin cezası sonucunda memuriyetle ilişikleri kesilerek gelecekleri kararacaktır. Devlet Personel Başkanlığı'nın görüşleri de bu yöndedir.

Nitekim bu Başkanlığın 20 Nisan 2011 tarihli görüşünde; '6111 sayılı Kanunla, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 57'nci maddesinde yapılan değişiklik neticesinde adaylık süresi içinde uyarma veya kınama gibi disiplin cezası alan personelin görevine son verilip verilmeyeceği sorusuna, 6111 sayılı Kanun'un yayımlanma tarihi olan 25/02/2011 tarihinden sonra uyarma ve kınama cezası da dâhil olmak üzere disiplin cezası alan aday memurların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 57'nci maddesinde belirtilen usule uygun olarak ilişiklerinin kesilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmektedir' şeklinde cevap verilmiştir.

Bu düzenleme 6111 sayılı Kanun'la aday memurların başına bela edilmiş ve kısa sürede de ne kadar büyük sıkıntılar oluşturacağını göstermiştir. Bu nedenle Meclise sunulan torba kanunlarla bu konu mutlaka çözüme kavuşturulmalıdır. Örnekte olduğu gibi insanlar bir hiç uğruna ekmeklerini kaybediyor. Aday memurluk döneminin memuriyet bilgisinin en az olduğu dönem olduğu göz önüne alındığında bazen çok basit kural ihlalleri dahi disiplin cezası ile sonuçlanabilmektedir. Bir uyarı cezasının sonucu memuriyeti sona erdirmek olmamalıdır. Bu konudaki mağduriyetler ve mağdur adayları çığ gibi büyümekte olduğundan hala sayın Başbakanın mağdurların gök kubbeye yükselen feryatlarını duyacağını ve ilgililere çözüm için talimat vereceğini ümitle bekliyorum.

Bu cezalar memur veya sözleşmeli personel olmaya engel midir?

Bilindiği üzere 16.02.2013 tarihli ve 28561 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, 31.01.2013 tarihinde kabul edilen 6413 numaralı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu'nun 21. maddesinin (a) bendinde bir yıl içinde eğer 18 disiplin puanı alınılırsa ilgili personele ayırma cezası verileceği yazmaktadır. Bu şekilde meslekten ayrılan bir astsubayın, KPSS sonrası alacağı puan ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na ya da 399 sayılı KHK'ye göre bir kurumda istihdam edilmesinde yasal bir engel var mıdır? C. DALGIN

6413 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu'nun disiplin ceza puanına bağlı olarak ayırma cezası verilmesi başlıklı 21'inci maddesinde; 'Aşağıda belirtilen durumlar disiplinsizliği alışkanlık hâline getirme olarak kabul edilir ve sözleşmeli subay ve astsubaylar hariç subaylar, astsubaylar ve uzman jandarmalar hakkında ayırma cezası verilir.

a) En son alınan disiplin cezasının kesinleştiği tarihten geriye doğru son bir yıl içinde on sekiz disiplin cezası puanı veya en az iki farklı disiplin amirinden toplam on iki defa veya daha fazla disiplin cezası almak.

b) En son alınan disiplin cezasının kesinleştiği tarihten geriye doğru son beş yıl içinde otuz beş disiplin cezası puanı veya en az iki farklı disiplin amirinden toplam yirmi beş defa veya daha fazla disiplin cezası almak.

Birinci fıkra kapsamında ceza puanlarının hesaplanması ekli (2) sayılı çizelgeye göre yapılır' hükmüne yer verilmiştir.

Bu kanuna ekli (2) sayılı Disiplin Ceza Puanlarını Gösteren Çizelge'de ise hangi ceza için kaç ceza puanı verileceği açıkça belirtilmiştir.

Bu cezalar bu kanun kapsamında olan personel için geçerli olup, diğer personel kanunlarına tabi olarak çalışmaya olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Yani alınan disiplin cezalarının kanun kapsamında olan personelin KPSS puanı ile memur veya 399 sayılı KHK kapsamında sözleşmeli personel olarak atanmasına engel bir durum oluşturmaz. Ancak, bazı hallerde askeri personelin emekliye sevkedilmesi halinde bunların emeklilik hakkı tanınan görevlere atanması mümkün değildir. Bu kapsamda olunmadığı sürece disiplin ceza nedeniyle görevden atılan askeri personelin memur veya sözleşmeli personel olmasında hiçbir sakınca olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca, sınavsız olarak askeri personelin memur veya sözleşmeli personel olarak atanması da mümkündür. Bu konuyla ilgili olarak daha önce bu köşede yer verdiğimiz yazılarımıza bakabilirsiniz.

Hizmetli kadrosundan memur kadrosuna geçmek için ne yapmalıyım?

Ekonomi Bakanlığı'nda hizmetli olarak görev yapmaktayım. Ön lisans mezunuyum. Hizmetli kadrosundan memur kadrosuna geçmek için ne yapmalıyım? Ayrıca henüz stajyer memurum bu şartları göz önünde bulundurarak hangi yolları izlemem gerekiyor?

Öncelikle adaylığınızın kaldırılması için gerekli sürenin bitmesini beklemeniz gerekmektedir. (en az 1 yıl, en fazla 2 yıl) Adaylığınızın kaldırılmasından sonra, bakanlığınızın görevde yükselme sınavı açması için sizin durumunuzda olanlarla birlikte girişimde bulunun. Yani durumunuzu gerekçeli olarak belirterek başvuru yapın.

Daha sonra, bakanlığınız tarafından açılacak görevde yükselme sınavında başarılı olmanız halinde memur kadrosuna atanmanız mümkündür. Bu sınav sadece yazılı sınavdan oluşmaktadır.

Ahmet Ünlü 

Yeni Şafak

Son Güncelleme: 15.09.2013 08:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.