banner406
banner396
20 Mayıs 2013 Pazartesi 11:58
MEB'den, norm kadro güncellemeleri hakkında açıklama
 Norm Kadro Yönetmeliğinin 18. Maddesi gereğince “okul ve kurumların norm kadro sayılarının bu yönetmelikte yer alan norm kadro kriterleri çerçevesinde değişmesi halinde değişikliğe konu olan okul ve kurumların norm kadro sayıları Haziran-Eylül aylarında 16 ve 17. Maddeler doğrultusunda yeniden belirleneceği, gerek görüldüğü zamanlarda bu aylar dışında da okul ve kurumların norm kadro sayılarının yeniden belirlenebileceği hükme bağlanmış bulunmaktadır.
Öğretmen atama ve yer değiştirme iş ve işlemlerine yönelik okul/kurumların MEBBİS içerisindeki Norm Kadro Modülünde mevcut bilgilerinde meydana gelen değişikliklerin güncellemesinin 15/05/2013 tarih ve 980028 sayılı yazıdaki açıklamalarda dikkate alınarak (Tıklayınız) yapılması için, İl Milli Eğitim Müdürlüğü MEBBİS yöneticilerine 20 Mayıs - 03 Haziran 2013 tarihleri arasında yetki verilmiştir. MEBBİS yöneticilerinin aşağıda belirlenen iş takvimi doğrultusunda işlemleri yapması gerekmektedir.

Okul   Kurum   Müdürlüklerinin   Veri  Girişi Yapma Tarihleri 20/05/2013-23/05/2013
İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin Veri Girişi Kontrol Tarihleri 24/05/2013-26/05/2013
İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin Veri Girişi Kontrol Tarihleri 27/05/2013-03/06/2013
Sistemin Kapanma Tarihi 03/06/2013 Mesai Bitimi

Yönetmeliğin 16 ncı maddesinde; “okul ve kurumların yönetici ve öğretmen norm kadroları il milli eğitim müdürlüklerince belirlenir.” hükmü mevcut olduğundan bu süre zarfında okul vekurumlara ait bilgilerin sisteme doğru ve tam olarak girilmesi, girilecek veriler doğrultusunda belirlenen norm kadrolara göre yapılan atamalarda doğacak hatalardan okul/kurum müdürleri ile il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri sorumlu olacaklardır. Bakanlık kontrolü sırasında gerçeğe aykırı bilgilerin sisteme girildiğinin tespiti yapıldığında sorumlular hakkında gerekli işlem yapılacaktır.

Merkeze Bağlı Taşra Teşkilatı içerisinde yer alan okul/kurumlar, Bilim Sanat Merkezleri, Halk Eğitim Merkezleri ve Akşam Sanat Okulları, İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri, Öğretmen evi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlükleriile Turizm Eğitim Merkezlerinin norm kadrolarında hiçbir şekilde değişiklik yapılmayacaktır.

İl, ilçe, okul/kurum müdürlerinin norm kadro güncellenmesinde dikkat etmesi gereken hususlar:

1 ) Norm bilgileri ekranındaki yöneticinin gireceği ders saati ve norma esas ders saatisütunlarına ders bütünlüğü dedikkate alınarakyöneticinin gireceği ders saatiyöneticinin gireceği ders saati sütununa, yöneticinin gireceği ders yükü düşüldükten sonra kalan ders saati norma esas ders saati sütununaişlenecek, buna göre norma esas ders saati ve yöneticinin gireceği ders saati toplanarak toplam ders saatiolarak hesaplanacaktır. (Örneğin: Okulun Matematik alanındakihaftalık ders saatitoplamının 36 saat olduğu varsayıldığında, yöneticinin gireceği6 saat ders yükü yöneticinin gireceği ders saati sütununa, norma esas ders saati sütununa ise 30saat yazılması ve toplam ders saati sütununda 30+6=36saat ders yükünün olması gerekmektedir.)

2 ) Görevlendirilen yöneticilerde, yöneticinin gireceği ders saatinin görevlendirildiği okulda gösterilmemesi,Yöneticileringireceği ders saati sütununa;alanları ileaylık karşılığı okutabileceği dersler dışında herhangi bir alandaders saati yazılmaması gerekmektedir.

3 ) Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Lisesi, Özel Eğitim Okulları (Görme, İşitme, Zihinsel, Ortopedik, Otistik, İş Okulları, Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Müdürlükleri), Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürlükleri (METEM) veYatılı Bölge Ortaokullarınınbağımsız olması ve hiçbir şekilde eğitim bölgelerine bağlanmaması gerekmektedir.Yukarıda belirtilen Eğitim kurumları dışındakitüm eğitim kurumlarının Anadolu Liseleri dahil olmak üzere öğretmen norm kadro belirlenmesinde eğitim bölgesi dikkate alınacaktır.

4 ) Rehberlik ve araştırma merkezlerinin yönetici,rehber öğretmen ve alan öğretmenlerininnorm kadrolarının Yönetmelik değişikliği doğrultusundatam ve doğru olarak belirlenmesive rehberlik araştırma merkezlerinin hizmet verdiği ilçelerin kontrol edilmesi gerekmektedir.

5) Norm Kadro Yönetmeliği doğrultusunda;Alan/Bölüm Şefi, Atölye Şefi ve LaboratuvarŞefi norm kadrosunun verilmesi söz konusu olmayıp normun içindeki öğretmene verilen ek bir görev olduğundan Dairemizdenyazışmayla ayrıca kadro istenmemesi. Söz konusu işlemin Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Mesleki ve Teknik Okul ve Kurumları Alan/Bölüm, Atölye ve Laboratuvar Şefliklerine İlişkin Yönerge doğrultusunda belirlemesinin yapılarak Norm Modülü’ndeki kurum bilgileri ekranınaalan/bölüm, atölye ve laboratuvar sayılarının tam ve doğru olarak girilmesinin sağlanması ve görevlendirmelerinde bu sayılar doğrultusunda yapılması gerekmektedir.

6 ) Norm Modülü Kurum Bilgileri ekranındaki bilgi başlıklarının tam ve doğru olarak doldurulması her kutucuğun bir unvanda personel atamasını etkilediği,bilgi girilmeyen kutucuktan dolayı atama yapılamayacağı ve personel eksikliğinden dolayı yaşayacakları sıkıntıların tamamen okul ve kurum müdürlüklerine ait olacağının bilinmesi gerekmektedir.

7 ) Norm kadro güncelleme iş ve işlemlerinin bitimine müteakip onaylanan Norm Kadro Tespit Çizelgelerinin çıktıları alınarak 15 gün içerisinde Millî Eğitim Müdürlüklerince, ilgili okul/kurum müdürlüklerine gönderilmesi gerekmektedir.

İRTİBAT TELEFONLARI : 0(312) 413 14 16 / 413 14 30/ 413 14 28 / 413 14 29 / 413 14 22413 14 31 / 413 14 32memurlar.net

Son Güncelleme: 20.05.2013 11:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.