banner406
banner396
02 Temmuz 2012 Pazartesi 06:23
MEB’den son derece “ideolojik” hamleler...
4+4+4 eğitim sistemininin düzenlemeleri tüm hızıyla sürerken, Bakan Ömer Dinçer yaşanan kaos ortamına yönelik her türlü tepkiyi “ideolojik” olarak niteliyor. Bakana göre haftada sekiz saatlik din dersi ya da “Hacı Bektaş Veli” adıyla imam hatip açmak ise “ideolojik” olmuyor.


Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ilkokul, orta okul ve imam hatip ortaokulu olacak okulları belirleme sürecinde izlediği yönteme tepkiler sürerken, ilkokul ve ortaokullarda okutulacak seçmeli derslerin listesi açıklandı. Ders listesinde zorunlu ve seçmeli din derslerinin toplam süresi sekiz saati buluyor. Beş yaşındaki çocuklarını okula birinci sınıfa kaydetmeyecek olan velileri “ideolojik” davranmakla suçlayan Bakan anlaşılan, “ideolojik” davranma hakkını sadece kendisinde görüyor. Bakanın ve Bakanlığın son derece “ideolojik” faaliyetlerinden bir kaç örneği derledik.


Eğitim sisteminde yapılan yeni düzenlemenin en dikkat çeken başlıklarından biri hiç kuşkusuz imam hatip ortaokullarının açıklacak olmasıydı. Mesleki eğitimle ilgili başka ortaokulların açılmasından önce İstanbul’da 76 olmak üzere bir çok ilde imam hatip ortaokullarının listesi ilan edildi. İmam hatip ortaokuluna dönüştürülmesi planlanan okullarda çocuklarını okutan velilerin tüm itirazlarını, dilekçelerini ve eylemlerini görmezden gelen Bakanlık, iki okul ile ilgili skandal olarak nitelenebilecek kararlara imza attı.


Tuzla’da dünyaca ünlü Matematikçi Cahit Arf’in adını taşıyan ilköğretim okulunun adı “Cahit Arf İmam Hatip Ortaokulu” yapılmak istendi. Gelen tepkiler üzerine geri çekilen öneriyi aratmayacak bir başka karar ise Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden geldi. İstanbul Kartal’da Alevilerin yoğun olarak yaşadığı bir mahallede bulunan Zekeriya Göçer İlköğretim Okulu’nun adı, “Hacı Bektaş Veli İmam Hatip Orta Okulu” yapılmak isteniyor.


İzmir Gültepe’de Mustafa Rahmi Balaban İköğretim Okulu’nun imam hatip okuluna dönüştürülmesine karşı çıkan veliler belli ki ideolojik davrandıkları için dikkate alınmıyorlar. Okulun dönüştürülmesi sırasında hiç bir veliye danışılmadığını, olayın gizli tutulduğunu dile getiren veliler, okul müdüründen “ Burasının imam hatip ortaokulu olması isteniyor, bölge halkı 300 imza topladı” yanıtı alıyorlar. Bunun üzerine 738 imza toplayarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuruda bulunan velilerin Şube müdüründen aldıkları yanıt şu şekilde: “ Bizi bunlarla oyalamayın, bizi uğraştırıyorsunuz. Zaten boşuna uğraşıyorsunuz, bir sonuç alamayacaksınız.”


MEB verilerine göre 2003-2012 yılları arasında Türkiye’de kamuya ait ilköğretim okullarının sayısı 35 bin 501’den 32 bin 108’e düştü. Özel okullarda ise tersi bir durum yaşanarak açılan ilköğretim okulu sayısı 613’ten 931’e yükseldi. Bu veri de, Bakanlığın “ideolojik” duruşunun bir göstergesi olarak yorumlanabilir.


Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı, 2012-2013 Eğitim Öğretim yılında uygulanacak olan haftalık ders çizelgesini yayınladı. Bu çizelgeye göre, zorunlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi dışında ayrıca, Kuran, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler olmak üzere üç seçmeli din dersi daha bulunuyor. Böylece 11 yaşında bir öğrenci hafta sekiz saat din dersi görebilecek. Seçmeli ders yönetmeliğinde, seçmeli dersin bir kez alınabileceğini belirten maddeyi kaldıran Bakanlık, Kuran ve Hz. Muhammed’in Hayatı derslerinin dört kez –böylece her yıl- seçilmesini sağlarken, Temel Dini Bilgiler dersi içinde iki kez seçim hakkı tanınmış.


MEB 4+4+4 sistemi uygulamaya konulmadan öğrencileri seçmeli olacak bir dersten sınava tabi tutarak bir ilki gerçekleştirdi. Beykoz’da lise öğrencilerine 22 Mayıs’tan bir hafta önce Hazret-i Peygamber’in Hayatı kitabı ücretsiz olarak dağıtıldı. İsteyen öğrencilerin katılacağı bir sınav düzenlenerek öğrencilere çeşitli ödüller dağıtıldı. Benzer uygulamaların bir çok okulda gerçekleştirildiği biliniyor.


Geçtiğimiz günlerde telekonferansla okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine seslenen Bakan Ömer Dinçer, “66. ayda çocuğumu okula göndermem diyenin tavrı ideolojiktir” dedi. Öğretmenlere de gözdağı veren Bakan, “ .... Bu hedefe, bu vizyona inanmayanlar varsa kendilerine kamu kurumlarında başka işler bulalım” dedi.


Ağustos ayında 40 bin öğretmen ataması yapması beklenen MEB’in 10 bin kadroyu Din öğretmeni atamasına ayırması bekleniyor. Yıllardır bir çok okulun Beden Eğitim, Resim ve Müzik öğretmeni olmadan eğitim öğretim faaliyetini yürütmesine göz yuman Bakanlığın, dört din dersi için gerekli kadroyu istihdam etmeye çalışması dikkatlerden kaçmıyor.


4+4+4 eğitim sistemi dolayısıyla kapatılmak istenen etüt-beslenme okulları için Bakan Dinçer, “ Bu okullar seçkinci yapının imtiyazıydı” dedi. Çalışan anne babaların çocuklarını kura sistemi ile kaydettikleri tam gün faaliyet yürüten bu okulların kapanması ile, ailelere kısaca “başınızın çaresine bakın” deniyor. Veliler bugün saat 17.00’de Kadıköy Meydanı’nda eylemde olacak.


4+4+4 sistemine yönelik her türlü tepkiyi marjinal ve ideolojik gösterme çabasındaki Bakanlık, gerçekleştirdiği uygulamaların toplumsal düzeyde yarattığı rahatsızlığı perdelemeye çalışıyor. Bugüne kadar başka bir çok başlıkta son derece işlevli bir araç olan “ideolojik” damgasının eğitim alanında ne derece işe yarayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.


(soL – Haber Merkezi)
 
Son Güncelleme: 02.07.2012 06:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.