banner406
banner396
04 Mart 2013 Pazartesi 09:03
MEB'e En Sert Eleştiri Yazısı
 Çok büyük ümitler, çok büyük vaatler ve çok yeni yaklaşımlar sergilenerek adetaMilli Eğitim Bakanlığı’nın milenyumun da ötesine gideceği havası estirildi. Ancak zaman içinde bütün bunların bir kortizonlu spreyden ibaret olduğu, aslında MilliEğitim Bakanlığında nasıl bir tahribatın ve yıkımın gerçekleştirildiği daha yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. 
Ama bütün bu hezimet 4+4+4 uğruna görmezden gelindi veya 4+4+4 kutsanmış bir simge kabul edildiğinden Milli Eğitim Bakanlığının tüm bedeni eks edilmiş oldu. 

Bakanlık 652 sayılı KHK ile eğitimin hiçbir yanı ve yönüyle ilgisi, bilgisi, fikri, deneyimive bu konuda vizyonu olmayan bir yığın bürokratla dolduruldu. MEB’de yıllarca emek veren, değer üreten ve MEB’i en azından bugünkü hale taşıyan bürokratlar tek kalemde yok edildi. Yetmedi, adeta başlarına balyozla vurularak zorla mevta durumuna sokuldu. Ama yerlerine getirilen kişiler bütün eksikliklerini 4+4+4’ün sürecinde ve gölgesinde gizleyebilmeyi ustalıkla başardılar. 

Ancak şimdi 4+4+4 bitti ve gerçeklerle yüzleşme zamanı geldi. Ömer DİNÇER’in MilliEğitim Bakanlığına taşımış olduğu harici bürokratların Milli Eğitim Bakanlığındaki tek misyonları sadakat ve hürmet bağları ile bağlılık ve pembe çocuk masalları derlemekten öteye geçemedi. 652 sayılı KHK ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığında değişmesi gereken neredeyse yüzlere varan yönetmelik ve yönerge KHK’de önceki haliyle aynen durup beklemektedir. Ancak bütün bu aksaklıkların başı müsteşarlık ve İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün son derece aciz, kurum kültüründen yoksun, çokbasit bir bakanlık ve teşkilatmış gibi bakan bir tarz ile olaylara yaklaşması ve bu yönde icraat gerçekleştirmesidir. Özellikle İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün yeni adıyla işe koyulduğu günden bu yana en önemli ve tek icraatı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kadrolarını hiçbir akılcı ve etik kriter olmaksızın, yandaş, arkadaş, ırkdaş, yoldaş ve sair çevrelere fütursuzca dağıtması olmuştur.  

Kısacası merkez teşkilatı aslında taşrayı kendisine benzetmeye çalışmıştır. OkulMüdürlüğünden atananların büyük çoğunluğu aslında karşıt görüş ve farklı sendika kökenli olmakla birlikte icazet ve referans mercii malum sendikaya geçerek bu şekilde dağıtılan ulûfeden ve ganimetten faydalanma yoluna gitmişlerdir. Atananların büyük çoğunluğu geçmişlerinde yığınla soruşturma ve itham yüklü süreçlerle geldikleri halde taşra ile merkez arasındaki bağlantı kopukluğu nedeni ile hiçbir kriter gözetilmeden ve hiçbir inceleme yapılmadan sere serpe tohum ekimi gibi İlçe Milli Eğitim Müdürü atamaları yapılmıştır. Ancak unutulmamalıdır ki, bu atamalar basit bir değişikliksonrasında günah işleyen uzuvlar gibi bedenlerinden ve ruhlarından şikâyetçi olacaklardır. 
Son Güncelleme: 04.03.2013 09:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.