banner406
banner396
04 Mayıs 2013 Cumartesi 12:42
MEB'E YÖNETMELİK DAYANMIYOR!
 İlki 28 Şubat 2013'te yayınlanan yönetmelik gelişen tepkiler üzerine uygulanma şansı bulamadan yeniden düzenlenmişti. Eski yönetmeliklerden farklı olarak u yönetmelikte yazılı sınavın yanında mülakat sınavı da konarak süreç yürütülmek istenmektedir. Yeni yönetmelik 6 bölüm,28 maddeden oluşmaktadır. Geçici görevli olarak yapılan yöneticilik hizmetleri yöneticilikten sayılmaktadır. MEB'te 10 yıldır başarılamayan mülakata dayalı yönetici atama yöntemi Danıştay'ın mülakata yol vermesinin ardından nihayet siyasal iktidarı ve yandaşlarını mutlu edecek noktaya geldi. 
Şu an yayınlanmaya hazır taslak haline getirilen sınav yönetmeliğine göre;
-Yazılı sınavın değeri 70,mülakat sınavının değeri 30 olarak belirlenmiştir. Atamalarda; sınavlardan sonra ilk sırada yer alanın doğrudan il milli eğitim müdürlüklerinin teklifi valiliğin onayı getirilmiştir. Bir önceki yönetmelikte ilk üç sırada yer alan adaylar valilik onayına sunulmaktaydı. Yeni taslağa göre hangi gerekçeyle olursa olsun bir yıl ücretsiz izin alanların yöneticilikleri otomatik olarak düşürülmektedir. Burada yasa ile getirilen bir hakkın yönetmelikle kaldırılması söz konusudur. Bir hak ihlalinden söz edilebilir.
-Değerlendirme ve sınav komisyonları 5'er kişiden oluşmaktadır. Bu kişilerin belirlenmesine o ildeki en çok üyeye sahip sendika temsilcisi hariç il milli eğitim müdürleri karar vermektedir. Yeni taslakta önceki yönetmelikten farklı olarak ildeki yetkili sendika temsilcisinin komisyona katılımı öngörülmüş. Olumlu olmakla birlikte komisyonun diğer üyelerinin genel yapısı ve tarafsızlık durumları tartışmalı olmaktan kaynaklı çok fazla etkisinin olması söz konusu olmayacaktır.
-444'lük Yasa ile getirilen düzenlemeler kapsamında birleştirilen, dönüştürülen ve kapatılan okl yöneticilerine alt görevlere atanma hakkı getirilmiştir. Öreğim bir ilköğretim okulunda yönetici konumunda görevli bir sınıf öğretmeni okulunun ortaokul olması halinde baka bir ilkokula hizmet puanı esasına göre tayin isteyebilecektir. Atanma şansı bulunamayanlara kendi okulunda veya açık bulunan bir okulda öğretmeliğe dönme yolu açılmıştır. Burada istek dışı bir zorlamadan bahsedebiliriz. Bakanlık yöneticisine ”yöneticilik kalmadı sana öğretmelik verelim” demektedir.
-Bulunduğu kurumda 3 yıl yöneticilik hizmeti yapanlar il içinde tayin isteyebilecektir. Ancak bu durumda 5 ve 8 yıllık zorunlu rotasyona bağlı yasa maddesinin ne olacağı, nasıl uygulanacağı soruları gündeme gelmektedir.
Değerlendirme; genel anlamda demokratikleşmenin yanında eğitimin demokratikleşmesinde yöneticilerin belirlenmesine ilişkin yöntem önemlidir. Bu yöntemin eğitim hizmeti verenlerin yöneticileri doğrudan katılıma açık seçim yoluyla belirlemesi ve en çok oyu alanlar doğrudan yönetici olmalıdır. Bu sürenin, 4+4=8 yıl süreli olması, gerektiğinde çalışanların yöneticilerini geri çağırma aklarının bulunması, hizmet verenlerin iradesine dayalı demokrasi için olmasa olmazdır. Hangi iktidar dönemine olursa olsun takdire ve mülakata dayalı yönetici atamanın diğer adı siyasal kadrolaşmadır. Kamusal alanları ütün toplumun değil, kendi siyasal kadrolarının arka bahçesi olarak gören yaklaşımların adaletli, eşitlikçi ve özgürlükçü olmadığını, baskıcı ve yasakçı rejimlere özgü tutumlar olduğunu özellikle belirtmek istiyorum.
                                                                         03.05.2013 ALAADDİN DİNÇER/EĞİTİMCİ 
Son Güncelleme: 04.05.2013 12:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.