banner406
banner396
25 Temmuz 2012 Çarşamba 10:21
MEB'in kervanı yolda düzülür
Bakanlığımızın bu günlerde yönetmelikler ve birçok mevzuat konusunda devamlı yanlış yaptığı hepimizce malumdur. Bunu en son il içi yer değiştirme kılavuzunda gördük.

Ne kadar üzücüdür ki çok basit meselelerde dahi iki satır mevzuatı okuyup mevzuata göre iş yapamayanların keyfi tavırları ve hukuk tanımaz uygulamaları öğretmenleri ve yöneticileri çileden çıkarmaktadır

İşin ehil ellerde olmadığını bir örnekle açıklayalım isterseniz. Daha geçen sene 14/09/2011 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hepimiz tarafından bilinmektedir. Bu kanun hükmünde kararname resmi gazetede yayınlandığında 37. Maddenin 7. Bendindeki eksiklik biz öğretmen ve idarecilerce fark edilmiş fakat bu kanunu hazırlanmasında çalışanlar tarafından her ne hikmetse düşünülememiştir. MEB yönetici atamaları düzenleyen bu 37.madde ne diyordu: (7) İl millî eğitim müdürü, ilçe millî eğitim müdürü, okul ve kurum müdürü olarak görev yapanların yer değiştirmeleri, hizmet süreleri, performans ve yeterlikleri dikkate alınarak bölge hizmeti ve rotasyon esasına göre yapılır. Bunların yer değiştirmelerine ilişkin usûl ve esaslar yönetmelikle belirlenir.

Evet buradaki eksikliği hepiniz gördünüz değil mi? Biz öğretmenlerin hatta işin içinde olan memurların dahi gördüğü eksiklik il eğitim denetmeni, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri şube müdürleri, okul ve kurum müdür başyardımcısı ve yardımcılarının rotasyon düzenlemesinde unutulduğudur. Bu kadar basit bir düzenleme dahi yapılamamış göz ardı edilmiştir. Konu Kamudan haber tarafından gündeme getirilip haber sitelerinde yer alınca eksikliklerin birilerince fark edildiğini ve 37. Maddedeki eksikliklerin 2/11/2012 tarihli ve 28103 sayılı mükerrer resmi gazetede yeniden düzenlenmiş haliyle yayınlandığını görüyoruz. Yeni hali şöyledir: (7) İl millî eğitim müdürü, il eğitim denetmeni, ilçe millî eğitim müdürü, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri şube müdürü,  okul ve kurum müdürü ile okul ve kurum müdür başyardımcısı ve yardımcısı  olarak görev yapanların yer değiştirmeleri, hizmet süreleri, performans ve yeterlikleri dikkate  alınarak bölge hizmeti ve rotasyon esasına göre yapılır. Bunların yer değiştirmelerine ilişkin usûl ve esaslar yönetmelikle belirlenir. 

Şimdi oldu nihayet eksiklikler giderildi derken bu seferde il milli eğitim müdür yardımcılarının unutulduğunu görüyoruz. Komik olan yap boz tahtasına çevrilen rotasyon konusu ikinci düzenleme ile de kurtarılamamış ve vaktimiz bol kervan yolda düzülür mantığı ile hareket edilerek nihayet geçtiğimiz günlerde yayınlanan torba kanun ile il milli eğitim müdür yardımcıları da eklenerek son şekli verilmiştir. Olay tam bir güler misin? Ağlar mısın? Meselesi haline gelmiştir. Milli eğitimde maalesef işler hep böyle. Mevzuat konusunda çalışma yapanlar her şeyi hesap etmeli ve bin düşünüp bir karar vermelidirler.
Mevzuat çalışmalarında yapılan hatalar ve eksiklerler hem zaman kaybına neden olmakta hem de bakanlığa olan güveni ciddi şekilde azaltırken öğretmenleri günlerce aylarca yönetmelik ve kılavuzları beklemeye mahkum etmektedir. Daha önceden de bir yazımda belirtmiştim. Şu an binlerce öğretmeni madur eden il içi ve iller arası yer değiştirme sürecindeki gecikme ve sıkışıklığın 4+4+4 ile bir alakası yoktur. İşten anlayan az buçuk mevzuat bilen bir okul müdürü bile il içi ve iller arası yer değiştirmeleri şimdiye kadar çoktan bitirirdi. Hem de mevcut mevzuata uygun ve öğretmenin tatilini zehir etmeden.
Konuyu daha fazla dağıtmadan asıl meselemiz olan dün Grup Başkan Vekili Bekir Erdoğan imzası ile Mardin Valiliğine gönderilen yazıya gelelim. Sayın Erdoğan imzaladığı yazıda Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yönetici Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini ilgi tutarak bir görüş bildirdi.. Bu görüşte ilgi yönetmeliğin 27 maddesine atıfta bulunarak yöneticilerden bir yıl ve daha fazla geçici görevlendirilenlerin yöneticiliklerinin sona erdirilmesi gerektiğine hükmetti. Asıl hükmü veren Sayın Erdoğan değil yönetmeliğin ta kendisidir diyenleriniz olabilir. Bunu diyenlere ve sayın Erdoğan’a yönetmeliği tam okuyun demek isterim. Sayın Erdoğan yönetmeliğin sadece 27 Maddesinin 1. Bendini okumuş ve yazıyı da buna göre imzalamıştır.

Sayın Erdoğan merakımı bağışlayın. Acaba imza attığınız bu yazıda 27. Maddenin 2. Fıkrasından haberiniz yok muydu ya da biriminizde yazının hazırlanmasında görev alan memurlarınız size bilgi vermediler mi? Yoksa 2. Madde kalktı da bizim mi haberimiz olmadı? Soruları daha da çoğaltabiliriz. Gelelim 27. maddenin 2. Fıkrasına : (2)  (Değişik ikinci fıkra : 09.08.2011/28020 RG) Bu maddenin birinci fıkrası kapsamında yöneticilikleri sona erenlerden, bu durumları ortadan kalkanlar, daha önce ayrıldıkları eğitim kurumu yöneticiliği boş olması durumunda öncelikle bu eğitim kurumlarına, bunun mümkün olmaması durumunda, varsa ve istemeleri halinde il millî eğitim müdürlüklerince önerilecek bir eğitim kurumu yöneticiliğine,  durumlarına uygun boş eğitim kurumu bulunmaması durumunda ise durumlarına uygun eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanırlar. Bu şekilde yönetici olarak atanamayanlar, bu Yönetmelik hükümlerine göre daha sonra duyurusu yapılan eğitim kurumu yöneticiliklerine atanmak üzere başvuruda bulunabilirler.

Dolayısı ile yönetici arkadaşlar rahat olsunlar. Her ne kadar yazılan görüş doğru olsa da eksik yazıldığı ve 2. Fıkra yok sayıldığı için paniğe gerek yok. Yönetmelik değişti ve benim haberim yoksa bilemem, ama hala bu yönetmelik geçerli ise 2. Fıkraya göre yöneticilerin görevden alınması mümkün değildir. Sendikaların illerde profesyonel şube başkanlığını yaparken 27. maddenin değişik 2. Fıkrası ile tekrar yöneticilik görevine iade edildiklerini de biliyoruz. Dolayısı ile Sayın Erdoğan geçici görevlendirme çalışan yöneticilerin yöneticiliklerini iptal ederken yine kendisinin yazdığı yazıda bahsettiği 1. Fıkranın c bendindeki sendikacılardan 2. Fıkrayı gerekçe göstererek duyuruya çıkarılmadan okullara müdür olarak yeniden atananları da unutmamalıdır. 

Amacım ne haddi aşmak nede eleştirmek. Tek amacım yukarda mevzuat hazırlayanların ve illere gönderilen yazıların ne kadar ciddiyetle hazırlanması gerektiğini anlatmak. Yazdıklarımda bir yanlış varsa bu tamamen şahsıma aittir. Eğer yazdıklarım doğru ise umarım yapılan işlerin binlerce insanı etkilediği bundan sonra göz ardı edilmez ve yapılan işler bu şuurla daha özenle ve ciddiyetle yapılır.

Saygı ve muhabbetlerimle.
Son Güncelleme: 25.07.2012 10:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.